Cicha pralka automatyczna

cicha pralka automatycznaPralka automatyczna to wygoda i komfort, bez którego obecnie nie możemy sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania. Pranie ręczne odeszło w przeszłość, rzadko kiedy decydujemy się na tę formę czyszczenia ubrań. Niegdyś bardzo popularna Frania, stara pralka, odeszła w zapomnienie. Ważnymi i poszukiwanymi cechami pralki jest jej pojemność, różnorodność programów oraz cicha praca.

Producenci stosują tak zwaną funkcję cichego prania, gdzie swoją rolę odgrywa silnik zwany direct drive. Wiele firm wprowadza tego rodzaju silnik – m.in. LG, Miele, Daewoo, Bosch, Samsung czy też Beko. Takie pralki rzadziej ulegają awariom, to inwestycja na długie lata.

Ciche pralki mają także specyficzny układ zawieszenia, który pochłania naprężenia. Dźwiękoszczelne materiały rozpraszają dźwięk i redukują hałas, wpływając na wysoką jakość pracy takich urządzeń oraz komfort ich użytkowników. Cicha praca podczas wirowania również sprawia, że urządzenie pracuje o wiele efektywniej. Redukowanie hałasu emitowanego przez pralkę automatyczną podczas pracy ma bardzo duże znaczenie. Dlatego przy wyborze odpowiedniego urządzenia stosujmy zasadę: im ciszej pracuje pralka, tym lepiej.

Przy wyborze samej pralki warto brać pod uwagę klasę energetyczną, która określa zużycie energii pralki w przeliczeniu na kWh. Dostępne są najczęściej klasy A, A+, A++, A+++, gdzie najmniej energii zużywa ta ostatnia. Nie są to jednak aż na tyle duże różnice, które mogłyby w całości determinować zakup konkretnego modelu.

Standardowa ilość obrotów bębna podczas pracy to 1000 lub 1200 obr/min, zdarzają się też pralki dysponujące jeszcze wyższymi prędkościami obrotowymi. Często jednak wiąże się to z wyższym poziomem hałasu w cyklu.

Pralki automatyczne ładowane od góry RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych pralek automatycznych ładowanych od góry. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Pralki automatyczne i ich typy

W sprzedaży znajdują się pralki wolnostojące oraz zabudowane, posiadające różnorodne parametry.

Pralki do zabudowy są wyłącznie ładowane od przodu, nie ma bowiem możliwości ich ładowania od góry (z uwagi na zabudowę). Pralki ładowane od góry potrzebują około 60 centymetrów na to, aby swobodnie manipulować pokrywą. Niektóre pralki można lokować pod blatem, ale musi on mieć wysokość co najmniej 85 centymetrów.

Pralki ze względu na gabaryty mogą być przeznaczone do małego lub dużego mieszkania. Do kawalerek niezbędne są wąskie pralki, które zmieszczą się w niewielkiej łazience lub ewentualnie kuchni. W ofercie znajdują się:

 • pralki standardowe,
 • pralki super slim i slim,
 • pralki ładowane od góry.

Istotnym kryterium wyboru jest pojemność bębna, gdzie może mieścić się nawet 9 kilogramów prania. Pralki z dużym bębnem przeznaczone są głównie dla dużych rodzin.

Istotna jest też prędkość wirowania pralki. Same bębny są różnorodne:

 • mogą mieć strukturę diamentu i zapewniać delikatne pranie;
 • mogą mieć strukturę plastra miodu i wówczas między odzieżą a ściankami bębna pojawia się nieco wody, pranie przesuwa się cicho w bębnie. Prana odzież nie mechaci się i nie zaciąga;
 • o kształcie kropli wody pierze delikatne tkaniny i sprawia, że mają one wyjątkową miękkość.

Pralka zużywa średnio od 39 do 70 litrów wody na jeden cykl. Starsze modele potrafiły zużyć nawet 100 litrów wody na cykl.

Pralki mają zróżnicowany poziom hałasu, który wynosi przeważnie od 46 do 77 decybeli, a podczas wirowania potrafi dojść do poziomu nawet 72-79 decybeli. Etykieta naklejona na pralce informuje o poziomie głośności urządzenia, dlatego przed zakupem warto zwracać na to uwagę. Pralka o niskim poziomie hałasu sprawdzi się idealnie w bloku, gdzie często nawet stosunkowo niski poziom głośności jest aż nadto słyszalny przez sąsiadów. Sam rodzaj silnika ma wpływ na głośność pracy pralki.

Rodzaje silników znajdujących się w pralkach automatycznych:

 • komutatorowy, który jest bardzo głośny,
 • indukcyjny, bardzo cichy,
 • inwerterowy, który zasilany jest prądem zmiennym i pracuje cicho, zachowując wysokie obroty i przyczyniając się do szybkiego prania.

Pralki automatyczne ładowane od góry zazwyczaj są głośniejsze niż te ładowane z przodu. Dobre wypoziomowanie samej pralki oraz stabilność także mają wpływ na emitowany przez nią poziom hałasu podczas pracy. Ponadto warto wiedzieć, że zużyta pralka pracuje głośniej, a silnik takiego urządzenia często wydaje dziwne odgłosy podczas prania. Należy unikać używania starych urządzeń, gdyż potrafią one niszczyć ubrania.

Ile kosztują pralki automatyczne?

Dobrej jakości pralki kosztują od 1400 złotych wzwyż, czasami w promocji można kupić nieco tańszy model. Zawsze przed samym zakupem pralki trzeba sprawdzić poziom jej głośności oraz programy, które posiada w wyposażeniu.

Pralki automatyczne ładowane od przodu RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych pralek automatycznych ładowanych od frontu. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jak szukali użytkownicy?

 • ciche pralki
 • cicha pralka
 • pralka slim cicha
 • pralki automatyczne wąskie
 • ranking pralek slim

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Umywalka łazienkowa

Umywalka łazienkowa

Czasami zaprojektowanie najmniejszych pomieszczeń sprawia najwięcej problemów, jak chociażby w przypadku łazienki. Ilość decyzji, jakie…

2 Comments on “Cicha pralka automatyczna

 • Nie wiem czy znalazłby się ktoś na świecie kto chciałby mieć w domu pralkę ręczną 😀 Teraz w grę wchodzi tylko pralka automatyczna pytanie czy ładowany od przodu czy od góry. W poprzednim mieszkaniu, które wynajmowałem stała pralka ładowana od góry i muszę powiedzieć, że mega wygodna opcja. Teraz przymierzam się do kupna pralki na nowe mieszkanie i chyba też skuszę się na taką ładowaną od góry. Niby ma mniej miejsca na pranie ale jakoś bardziej mi odpowiada.

  Reply
 • Z rok temu kupiliśmy z narzeczonym pralkę za 1200 złotych w promocji, marki Whirpool. Sprawdza się bardzo dobrze. Jest cicha i pojemna bo kupiliśmy bęben na 7 kilogramów. Ma też funkcję EcoMonitor, która pokazuje zużywanie energii na konkretnych funkcjach. Polecam wszystkim.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *