Ekspres do kawy

ekspres do kawyAromatyczna i pobudzająca kawa o poranku to często ulubiona forma rozpoczęcia dnia. Istnieją różne szkoły jej przyrządzania – jedni wolą kawę sypaną w szklance, inni piją kawę rozpuszczalną, jeszcze inni wybiorą kawę z ekspresu. Ekspres do kawy jest popularnym urządzeniem obecnym w domu, biurze, firmie.

Jaki ekspres wybrać – ciśnieniowy czy przelewowy?

Na rynku dostępne są ekspresy przelewowe i ciśnieniowe, jednak kawa z ekspresu ciśnieniowego cechuje się lepszą jakością. Dlaczego? Napar tworzony w warunkach wysokiego ciśnienia ma wyjątkowy smak i aromat, potrafi pobudzić samym zapachem.

Ekspresy przelewowe są tańsze, kosztują od kilkudziesięciu do 300 złotych, co często porównując chociażby stosunek ceny do jakości jest rozsądną inwestycją. Z kolei ceny ekspresów ciśnieniowych zaczynają się od 300 złotych, a kończą na kilku tysiącach złotych.

Ekspresy ciśnieniowe wykorzystują wysokie ciśnienie, mają specjalną dyszę do spieniania mleka, dzięki której kawę zdobi bardzo lubiana pianka. Podwójny dozownik pozwala przygotować dwie filiżanki kawy jednocześnie. Niektóre z urządzeń mają też komorę z młynkiem, dzięki czemu można najpierw zmielić kawę, a następnie przyrządzić napój.

Ekspres do kawy do 500 zł RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych ekspresów do kawy do kwoty 500 zł. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest ponadto lepiej i szybciej przyswajana przez organizm. W ekspresie ciśnieniowym można przyrządzić różne rodzaje kawy, a w ekspresie przelewowym powstaje tylko jeden jej rodzaj. Ponadto ekspres przelewowy wymaga zakupu papierowych filtrów, niewygodnych w codziennym stosowaniu.

Ekspresy do kawy mogą być:

 • ręczne (kawa wsypywana jest do sitka),
 • automatyczne (kawa jest mielona i odmierzana automatycznie),
 • kawiarki (ekspresy niskociśnieniowe złożone z dzbanka, sitka na kawę oraz pojemnika na wodę – są niedrogie, kosztują kilkadziesiąt złotych, stawia się je na gazie).

Urządzenia do parzenia kawy nie zajmują wiele miejsca, te do zastosowań typowo domowych często są kompaktowych rozmiarów, jedynie najbardziej skomplikowane ekspresy potrafią zająć sporo miejsca w kawiarni czy restauracji. Obecnie modne są ekspresy na kapsułki – kawa przygotowywana jest z kapsułek, dostępne są różne rodzaje kawy. Takie maszyny kosztują znacznie powyżej 300 złotych, a ceny niektórych modeli wynoszą ponad 600 złotych.

Ekspres do kawy 1000-1500 zł RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych ekspresów do kawy w przedziale cenowym 1000-1500 zł. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Producenci ekspresów do kawy

Ci najbardziej znani to chociażby deLonghi, Saeco, Zelmer, Krups, Siemens, Bosch, Nivona, Ariete, La Pavoni, Amica. Urządzenia dobrej jakości posiadają dwuletnią gwarancję, a za dodatkową opłatą można ją przedłużyć o rok, dwa lub trzy. Warto wydać kilkaset złotych, aby cieszyć się dobrym ekspresem nawet przez kilka lat.

Eleganckie ekspresy najczęściej mają czarny, srebrny lub brązowy kolor. Oferowane są także ekspresy w kolorach czerwonym, fioletowym, żółtym i zielonym, jednak nie każda osoba jest gotowa na tak awangardowe urządzenie, które ze względu na nieszablonową kolorystykę nie zawsze wszędzie pasuje. Do ekspresu trzeba dobrać odpowiednią kawę:

 • grubo mielona kawa jest odpowiednia w ekspresie przelewowym,
 • średnio mielona w niskociśnieniowym,
 • drobno mielona nadaje się do ekspresu ciśnieniowego.

Dodatkowe funkcje ekspresów ciśnieniowych

Niektóre ekspresy ciśnieniowe mają dodatkowe funkcje:

 • automatyczne dozowanie kawy oraz wody,
 • programator czasowy umożliwiający parzenie kawy o wybranej godzinie,
 • samoczyszczenie,
 • dysza pary,
 • system ESE,
 • filtr wody,
 • wyświetlacz LCD,
 • przełącznik para/wrzątek,
 • system aroma whirl plus, który poddaje parę wodną wirowaniu i dodaje w ten sposób aromatu napojowi.

Ekspres do kawy 2000-3000 zł RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych ekspresów do kawy w przedziale cenowym 2000-3000 zł. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

2 Comments on “Ekspres do kawy

 • Zapach świeżo parzonej kawy o poranku i czujesz się jakbyś żył w reklamie telewizyjnej;) Polecam gorąco szczególnie jeśli lubimy wypić więcej niż jedną czy dwie kawy dziennie. Sam niestety nie posiadam w domu ale firma zasponsorowała nam ciśnieniowy ekspres do kawy w pracy i korzystam ile tylko mogę 🙂 Kawa jest wysokiej jakości, smaczna, zapach przepiękny plus bardzo duży wybór rodzajów ziaren.

  Reply
 • Uwielbiam kawę. Myślę, że mogę siebie nazwać kawoszem. Jeżeli mogę coś doradzić to proponuje zakup ekspresu do kawy ciśnieniowego, nie przelewowego. Z osobną dyszą do spieniania mleka. Dobrze jest się również wyposażyć w młynek do kawy by samemu mielić ziarna. Różnica w aromacie kawy jest wtedy kolosalna.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *