Gofrownica

Jaka gofrownica? Którą wybrać? Gofrownica to bardzo popularne urządzenie, służące oczywiście głównie do przygotowania gofrów, które można serwować na setki sposobów: z dżemem, konfiturami, bitą śmietaną, twarożkiem, bitą śmietaną i owocami, cukrem pudrem oraz bez niczego.


Jaką gofrownicę kupić?

Małe gofrownice można kupić już za kilkadziesiąt zł, do domowych zastosowań wystarczą one w zupełności. Z kolei większe modele znajdują swoje zastosowanie głównie w gastronomii – trzeba na nie wydać przynajmniej kilkaset zł. Zatem zakup gofrownicy to dobry pomysł – szczególnie dla rodzin lub łasuchów.

W gofrownicach bardzo istotne są płytki grzewcze, które mogą być wykonane z teflonu, oryginalnego, najlepiej produkowanego przez firmę Dupont – jednego z wiodących obecnie dostawców płytek. Powłoka teflonowa powinna mieć odpowiedni certyfikat i nie przywierać. Płytki mogą mieć zróżnicowane kształty, z kolei im mniej rowków i wyżłobień, tym łatwiej utrzymać je w czystości, powinno się je starannie myć po każdym użyciu gofrownicy. Gofrownica powinna mieć sporo płytek, które w głównej mierze wpływają na jej wydajność.


Materiał powierzchni płytek grzewczych

 • teflon – najczęściej spotykane rozwiązanie, zapewnia równe i stabilne pieczenie; godnym zainteresowania wariantem jest zakup gofrownicy beztłuszczowej, szczególnie dla osób dbających o linię; ze względu na delikatną strukturę teflon powinien być chroniony przed zarysowaniami, co jest częstym przypadłością w przypadku korzystania ze sztućców;
 • ceramika – wymagają więcej czasu na czyszczenie ich powierzchni, natomiast ich zaletą jest szybkość nagrzewania i tym samym wydajność;
 • żeliwo – rozwiązanie cechujące się trwałością, minus to przywieranie ciasta do jego powierzchni.

gofrownica teflonowa
gofrownica teflonowa
gofrownica ceramiczna
gofrownica ceramiczna


W dobrej gofrownicy (oprócz standardowego wykorzystania do gofrów) można:

 • opiekać kanapki,
 • wypiekać kruche babeczki i ciasteczka,
 • grillować mięso, warzywa i owoce.

Moc urządzenia powinna przekraczać 800 W, co zwiększa efektywność pieczenia gofrów. Istotne są również powłoki zapobiegające przywieraniu oraz chroniące urządzenie przed przegrzaniem.

Modele profesjonalne gofrownic pozwalają ustawić odpowiedni poziom chrupania oraz przyrumienienia gofrów.

Zabezpieczenia w gofrownicach

Bezpieczeństwo i komfort użytkowania zwiększają chociażby:

 • kabel owijany w obudowie,
 • lampka kontrolna zasilania,
 • regulacja temperatury (wbudowany termostat),
 • lampka kontrolna temperatury,
 • schowek na przewód,
 • uchwyty z materiałem termoizolacyjnym,
 • możliwość regulacji przebrązowienia,
 • mobilność oraz dowolność przechowywania gofrownicy niezależnie od jej sposobu postawienia.

Dobre gofrownice posiadają wspomnianą już termoizolowaną obudowę oraz uchwyt, dzięki czemu unikniemy oparzenia podczas użytkowania. Stabilność urządzenia zwiększają antypoślizgowe nóżki. Gofrownica pionowa to dodatkowa oszczędność miejsca w szafce.


Gofrownice RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych gofrownic. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Alternatywą jest zakup urządzenia 2w1, łączącego w sobie funkcjonalność gofrownicy z opiekaczem. Przydatnym rozwiązaniem będą szczególnie wymienne wkłady, co ułatwi nam utrzymanie należytej czystości.

Niektóre gofrownice posiadają wymienne płytki, na których można przygotować ciastka, babeczki, grzanki, dzięki czemu otrzymujemy urządzenie wielofunkcyjne. Popularne marki produkujące gofrownice to chociażby Dezal, MPM oraz Tefal.

Gofry można polać chociażby sosem owocowym, czekoladowym, ajerkoniakiem, ozdobić roztopioną czekoladą albo bitą śmietaną. W sezonie letnim warto jeść gofry ze świeżymi owocami, posypane lekko cukrem lub cukrem pudrem.


Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Ekspres do kawy z młynkiem

Ekspres do kawy z młynkiem

Na potrzeby domowych zastosowań można kupić ekspres do kawy wolnostojący lub ekspres do zabudowy, który…

2 opinii o “Gofrownica

 • Przydatny ranking. Moja mama używała dezala i służy jej od wielu lat, więc też zamierzam kupić do nowego mieszkania. Myślałam o modelu 301.6 PROFI, bo ma dobre opinie i będzie pasował do wystroju mojej nowej kuchni.

  Reply
 • Dostałam swoją gofrownicę 4 lata temu na ślub. Na początku się zdziwiłam, że dostałam taki prezent, bo nie należę do osób, które jedzą dużo słodkiego. Ale wypróbowaliśmy z mężem parę razy i się zakochałam! Uwielbiam domowe gofry, z bitą śmietaną, dżemem, owocami – pychota.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *