Juicer

Jaki juicer wybrać: sokowirówkę czy wyciskarkę?Chcesz samodzielnie przygotowywać soki ze świeżych owoców i warzyw? Takie soki dostarczają nam wielu witamin i dobrze przyswajalnych substancji odżywczych. Najpierw jednak trzeba zdecydować, jakie urządzenie najlepiej nam do tego posłuży. Do wyboru mamy sokowirówkę oraz wyciskarkę.

Sokowirówka

Sokowirówka ślimakowa to zdecydowanie najbardziej popularne urządzenie do produkcji świeżych, domowych soków. Jest prosta w obsłudze i zazwyczaj tania. Jej działanie opiera się na wirowaniu sita z ostrzami, które przecinają owoce. Pod wpływem siły odśrodkowej kawałki owoców i miąższ są dociskane do ścianek sita, a sok wypływa przez dziurki oraz lejek do podstawionego naczynia. Jesteśmy w stanie uzyskać go dużo w stosunkowo krótkim czasie, nie spodziewajmy się jednak dużej wydajności – sokowirówka nie jest w stanie wycisnąć całego soku z owocu.

Dzięki sokowirówkom możemy uzyskać sok z najpopularniejszych owoców i warzyw: jabłek, marchwi czy pomidorów. Problematyczne będą drobniejsze owoce, takie jak jagody, maliny, jeżyny – nie każda sobie z nimi poradzi. Nie zrobimy też soku z warzyw liściastych i ziół, czyli sałaty, szpinaku, bazylii czy natki pietruszki.

Uzyskany przez nas sok będzie klarowny, wodnisty, bez miąższu i cząstek owoców – a z tego powodu mniej bogaty w wartości odżywcze. Należy wypić go bezpośrednio po przyrządzeniu, bo szybko się psuje, ulega napowietrzeniu (na jego wierzchu pojawia się pianka) i nie nadaje do przechowywania.

W przypadku sokowirówki dobry humor po wypiciu świeżego napoju może nam zepsuć konieczność wyczyszczenia użytego sprzętu, ponieważ urządzenie to jest pod tym względem mało przyjazne – ma skomplikowaną budowę i wiele zakamarków.

Juicer, sokowirówki RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych juicer’ów sokowirówek. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Wyciskarka do owoców

Wyciskarka ślimakowa spełnia swoje zadanie dzięki obracającemu się wałkowi ślimakowemu, który miażdży owoce, wyciskając maksymalnie dużo soku. Ten jest następnie odsączany do naczynia przez sito. Suchy miąższ jest zbierany w osobnym pojemniku. Wydajność ma swoją cenę – proces uzyskiwania soku jest zdecydowanie bardziej czasochłonny niż w przypadku sokowirówki.

Jeżeli chcemy produkować sok z małych, jagodowych owoców, ziół czy warzyw liściastych, urządzenie to będzie świetnym wyborem. Oczywiście tak samo dobrze radzi sobie z wymienionymi już wyżej jabłkami czy pomidorami. Wszystko, co tylko da się zmiażdżyć, jest dla wyciskarki dobrym surowcem. Jeżeli zechcemy zmiażdżyć orzechy lub zmielić kawę, i taką funkcję możesz w niej znaleźć.

Sok jest wyciskany z komórek i przestrzeni międzykomórkowej owocu. Z tego powodu jest bogaty we wszelkie witaminy, enzymy i substancje odżywcze w nim zawarte. Znajdziemy w nim cząsteczki miąższu i włókna owoców. Co więcej, nie musimy wypijać go od razu, gdyż nadaje się on do przechowywania w lodówce. Możliwa jest jego homogenizacja, czyli uzyskanie musu.

W przeciwieństwie do sokowirówki, czyszczenie wyciskarki nie nastręcza większych problemów – wystarczy umyć pojemnik na miąższ. Jednak jeżeli już się na nią zdecydujemy, nie będzie to tania inwestycja. Wybranie urządzenia niskiej jakości pociągnie za sobą równie słabą jakość soku. Staje też przed nami zadanie wyboru odpowiedniego rodzaju wyciskarki – znajdziemy jedno- i dwuślimakowe, poziome, pionowe…

  • jednoślimakowe – posiadają jeden wałek ślimakowy
  • dwuślimakowe – są bardziej wydajne i efektywne od jednoślimakowych, posiadają dwa równoległe zazębiające się wałki, sokiem z nich nie pogardzą nawet najbardziej wymagający dietetycy
  • poziome – tego typu jest większość wyciskarek, wałek ustawiony jest w nich poziomo, a wyciskany surowiec wymaga popychania
  • pionowe – wałek jest ustawiony pionowo, a owoce same opadają na dno, przez co nie wymagają popychania. Jednak konstrukcja tych wyciskarek nie pozwala na wzbogacanie tych urządzeń w dodatkowe funkcje jak mielenie czy homogenizacja.

Podsumowując, zanim dokonamy wyboru, musimy odpowiedzieć sobie na pytania: z czego chcemy produkować sok, na jakiej konsystencji nam zależy, czy szybkość produkcji jest dla nas ważniejsza od wartości odżywczych.

Juicer, wyciskarki do owoców RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych juicer’ów wyciskarek. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Dzbanek filtrujący

Dzbanek filtrujący

Jakość wody, którą pijemy, jest bardzo istotną kwestią w kontekście naszego zdrowia. Ogromną część rynku…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *