Kuchenka gazowa

Jaka kuchenka gazowa do zabudowy, wolnostojąca?Kuchenka gazowa znajduje się niemalże w każdej polskiej kuchni. Jest to starszy typ urządzenia, który jednak przez lata sprawdził się znakomicie i nadal jest chętnie kupowany przez osoby ceniące tradycję, wygodę oraz niską cenę.

Jaka kuchenka gazowa?

Kuchenki gazowe mogą być zróżnicowane – małe, dwupalnikowe, w cenie od nieco powyżej 100 złotych oraz duże, tradycyjne, czteropalnikowe, umożliwiające przyrządzenie obiadu dla dużej rodziny. Te ostatnie kosztują od ponad 700 do nawet 3000 złotych. Niedrogie są małe, przenośne kuchenki gazowe, zasilane gazem z butli turystycznej.

Czasami dostępne są kuchenki jednopalnikowe, które sprawdzają się w małych kawalerkach lub wynajmowanych pokojach czy też studenckich stancjach. Takie kuchenki kosztują zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Kuchnia gazowa została wynaleziona w 1803 roku przez Zachausa Winzlera. Od tego czasu kuchenki są użytkowane i chwalone przez konsumentów na całym świecie. Gaz ziemny lub mieszanka propan-butan są niedrogim paliwem zasilającym tego rodzaju urządzenie. Kuchenki zasilane prądem elektrycznym są droższe w eksploatacji.

Część kuchenki stanowi piekarnik, w którym można przyrządzić znakomite ciasta, smakowite pieczenie czy różnorodne zapiekanki. Kuchnia gazowa posiada piekarnik z płynną regulacją temperatury oraz termometrem. Piekarniki z termoobiegiem instalowane są w nowocześniejszych urządzeniach, czasami są wyposażone w rożen i opiekacz. Urządzenia na gaz są tańsze od kuchenek elektrycznych i dlatego są dość często kupowane.

Piekarnik może być wyposażony w termosondę, umożliwiającą mierzenie temperatury w środku potrawy. Kuchnia gazowa powinna być ustawiana w kuchni co najmniej 50 centymetrów od okna, aby podmuch wiatru nie zgasił jej płomienia.

W sprzedaży oferowane są kuchenki wolnostojące oraz do zabudowy. Kuchnie gazowe czasami stwarzają zagrożenie, ale tylko te najstarsze i nie podlegające przeglądom. Nowe urządzenia są w pełni bezpieczne. Bezpieczeństwo kuchenek zależy w dużej mierze od stanu instalacji gazowej w mieszkaniu lub domu. Przegląd takiej instalacji należy zamawiać przynajmniej raz w roku.

Kuchenki gazowo-elektryczne RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych kuchni gazowo-elektrycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Płytki kuchenki mają przeważnie 50-60 centymetrów szerokości, bywają też urządzenia z palnikami o szerokości 30 lub 70 czy nawet 90 centymetrów. Wolnostojące urządzenia zazwyczaj mają maksymalnie 85 centymetrów wysokości. Ruszt stanowi cenne wyposażenie kuchenki, te żeliwne są trwałe i długo utrzymują ciepło. Metalowa lub szklana pokrywa zabezpiecza palniki, gdy kuchnia nie jest użytkowana. Szuflada nad piekarnikiem pozwala przechowywać naczynia lub sztućce.

Wnętrze piekarnika musi być dobrze oświetlone. Klasa energetyczna oznaczana jest literami od A do G – im wyższa klasa, tym lepsza kuchenka. Jeśli chcemy korzystać z kuchni przez lata, to warto płytę gazową czyścić preparatami dedykowanymi do tego celu. Przedłuży to jej żywotność oraz sprawi, że kuchenka będzie wyglądała estetyczniej.

Tworzywa kuchenek gazowych

Płyty kuchenek gazowych wykonane są z emalii, stali nierdzewnej lub szkła. Płyta gazowa emaliowana jest najtańsza, ma elektryczny zapalacz gazu, regulowany za pomocą pokrętła, które automatycznie zapala palnik.

Innym rodzajem urządzenia jest płyta ze stali nierdzewnej, stosowana w kuchniach o minimalistycznym wystroju. Płyta szklana produkowana jest z hartowanego szkła, dzięki czemu jest trwała, estetyczna i polecana, czasem posiada płaski palnik. Na popularności zyskują płyty gazowe bez palnika, podobne do płyt indukcyjnych.

Okres gwarancyjny trwa zazwyczaj od 2 do 4 lat, opcjonalnie za dopłatą możemy ją dodatkowo przedłużyć.

Znani producenci kuchenek gazowych:
Amica, Gorenje, Bosch, Electrolux, Mastercook, AEG, Beko, Bomann, Exquisit, Freggia, Hotpoint-Ariston, Indesit, Kernau, Manta, MPM, Ravanson, Siemens, Smeg, Zanussi.

Jakie są zalety i wady kuchenek gazowych?

Można szybko zmieniać temperaturę poprzez zmianę płomienia palnika, kuchenka jest niedroga i tania w eksploatacji – znacznie tańsza od kuchenek elektrycznych.

Wadami takich kuchenek są:

 • konieczność fachowej instalacji,
 • problemy z czyszczeniem,
 • zagrożenie spowodowane przez nieszczelną instalację.

Kuchenki gazowe RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych kuchni gazowych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jak szukali użytkownicy?

 • kuchenki gazowe najlepsze
 • najlepsze kuchenki dla domu
 • najlepsze kuchenki gazowe dla domu
 • nowa kuchenka użytkowanie
 • pokrywa szklana kuchni gazowej czy metalowa

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Dzbanek filtrujący

Dzbanek filtrujący

Jakość wody, którą pijemy, jest bardzo istotną kwestią w kontekście naszego zdrowia. Ogromną część rynku…

2 opinii o “Kuchenka gazowa

 • Ja mam kuchenkę gazową Amici i mogę polecić. Bardzo klasyczna, proste sterowanie przyciskami ale na plus wykonanie i fajny inoxowy kolor. Dodatkowo dobra zapalarka do gazu i sporej pojemności komora piekarnika. Zresztą marka sprawdzona i w dobrej cenie mają sprzęt.

  Reply
  • Gazówka Amici spoko, w porównaniu z konkurencją mają w niższym przedziale cenowym nieco większy wybór. Przystępne cenowo, dobre wykonanie, w zupełności wystarczy do codziennych zastosowań.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *