Kuchenka indukcyjna

Jaka kuchenka indukcyjna?Kuchenka indukcyjna jest nowoczesna, coraz częściej pojawia się w domowych kuchniach i usprawnia prace związane z przygotowaniem posiłków. Płyta indukcyjna w niej zawarta powinna mieć tak zwaną funkcję booster oraz wysokiej jakości szkło ceramiczne. Najważniejsze cechy kuchenki to:

 • ciche prowadnice,
 • szybkie nagrzewanie,
 • rozmrażanie,
 • chowanie pokrętła,
 • sterowanie sensorowe,
 • chłodna szyba – może to być potrójna szyba lub uzupełniająca wentylacja szyby piekarnika (jeżeli kuchenkę mamy w zestawie z piekarnikiem).

Kuchenka indukcyjna służy głównie do gotowania oraz podgrzewania potraw. Działa na zasadzie wykorzystania pola magnetycznego w dnie naczynia kuchennego. Specjalne cewki wytwarzają zmienne pole magnetyczne. Przemiana energii elektrycznej w cieplną powstaje dzięki indukowaniu prądów. Naczynie oddaje ciepło potrawie, która znajduje się w jego wnętrzu, powodując podgrzanie jedzenia. Przydatną funkcjonalnością będzie chociażby automatyczna regulacja temperatury, szybka reakcja na jej zmiany, dostosowanie powierzchni grzewczej do rozmiarów podstawy naczynia itp.

Zaletą kuchenki indukcyjnej jest szybkość jej grzania, energooszczędność oraz precyzja w sterowaniu dostarczaniem energii. Kuchenka ogrzewa jedynie stojące na niej naczynia, nie oddaje żadnego ciepła do otoczenia. Kuchenki gazowe i elektryczne oprócz podgrzewania potrawy ogrzewają całe otoczenie.

Jest to bezpieczne urządzenie, ponieważ znacznie trudniej jest się oparzyć lub przypalić potrawy, używając takiej kuchenki. Urządzenia te wyłączają się automatycznie, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Do gotowania na takich kuchenkach potrzebne są specjalne naczynia, jednak ich nabycie nie stwarza większych problemów. Najlepiej, gdy są to garnki wykonane ze stali, żeliwa zwyczajnego lub emaliowanego, mające dno przyciągające magnes.

Nie można korzystać z:

 • naczyń ceramicznych, szklanych,
 • ze stali nierdzewnej (chyba że producent naczyń zezwala na ich użytkowanie ze względu na specjalne wykonanie),
 • aluminium (chyba że producent naczyń zezwala na ich użytkowanie ze względu na specjalne wykonanie),
 • brązu (chyba że producent naczyń zezwala na ich użytkowanie ze względu na specjalne wykonanie),
 • miedzi (chyba że producent naczyń zezwala na ich użytkowanie ze względu na specjalne wykonanie),
 • naczyń z nóżkami,
 • mających wypukłe dni.

Należy zawsze sprawdzać na opakowaniu zawierającej specyfikację produktu, czy wykonane garnki mogą być wykorzystywane na kuchenkach indukcyjnych. Garnki muszą mieć płaskie dno, aby kuchenka się włączyła. Kuchenki indukcyjne to rozwiązanie ekonomiczne, nowoczesne, ekologiczny, bezpieczne, wysokiej jakości, usprawniające przygotowanie posiłków i pozwalające oszczędzić nawet 30% czasu poświęcanego na przyrządzenie posiłków. Wydajniejszym rozwiązaniem jest także wybór dwupalnikowej kuchenki zamiast jednopalnikowej. Ze względu na swoją mobilność i stosunkowo nieduże rozmiary można ją z powodzeniem zabrać w podróż.

Dobrej klasy kuchenka indukcyjna to wydatek rzędu przynajmniej kilkuset zł. Płyta indukcyjna jest chłodna, dlatego jedzenie, które spadnie z garnka na płytę nie przypala się i nie powoduje brudzenia jej powierzchni. Z tego powodu kuchenkę o wiele łatwiej można utrzymać w czystości, przecierając jej wierzch suchą lub wilgotną szmatką. Nie trzeba używać żadnych płynów czy detergentów, aby kuchenka pozostała czysta.

Najbardziej znani producenci kuchenek indukcyjnych:
Bartscher, Stalgast, APS, Hendi, Saro, Szron.

Jakie są wady kuchenek indukcyjnych?

Do gotowania na takiej płycie producenci rekomendują specjalistyczne garnki i patelnie wykonane ze stali ferromagnetycznej – jeden komplet garnków kosztuje co najmniej kilkaset złotych.

Płyt i kuchenek indukcyjnych nie powinny stosować osoby mające rozrusznik serca. Pole elektromagnetyczne jest uważane przez niektóre osoby za szkodliwe, chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie takiego twierdzenia i potwierdzenie obaw. Większość kuchenek wymaga stosowania prądu trójfazowego, co jest pewnym utrudnieniem, gdy korzystamy z prądu jednofazowego.

Kuchenki indukcyjne RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych kuchenek indukcyjnych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Dzbanek filtrujący

Dzbanek filtrujący

Jakość wody, którą pijemy, jest bardzo istotną kwestią w kontekście naszego zdrowia. Ogromną część rynku…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *