Pralko-suszarka

pralko-suszarkaCoraz większą popularnością wśród osób poszukujących pralkę do swojego mieszkania cieszą się pralko-suszarki, które zgodnie z nazwą nie tylko wypiorą, ale też wysuszą pranie. Pralko-suszarka rozwiązuje problem mokrych ubrań rozwieszonych w całym domu, co na dłuższą metę bywa uciążliwe, a nadmierna wilgoć nie wpływa korzystnie na zdrowie (zwiększa się ryzyko rozwoju grzybów chorobotwórczych w mieszkaniu).

Pralko-suszarka zajmuje tyle samo miejsca, co standardowa pralka. Zakup dwóch urządzeń osobno nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku mieszkań o niewielkiej powierzchni. Niektóre pralko-suszarki suszą parą lub powietrzem w zależności od wyboru.

Pralko-suszarka jest droższa od pralki – zdecydowana większość z nich kosztuje znacznie powyżej 1500 złotych. To jednak de facto inwestycja w dwa urządzenia, polecana osobom dysponującym małym mieszkaniem.

Należy pamiętać, że istnieją dwa typy pralko-suszarek:

 • wywiewowe – suszą pranie gorącym powietrzem, które w bębnie osusza tkaniny, a później przedostaje się na zewnątrz;
 • kondensacyjne – wymagają podłączenia do prądu, para wodna jest schładzana i skraplana w środku. Po każdym suszeniu pojemnik się opróżnia. Ten typ urządzenia pochłania o wiele więcej energii elektrycznej, można go podłączyć do kanalizacji specjalną rurką. Pralko-suszarki kondensacyjne są głośniejsze, ponieważ mają uzupełniający silnik lub wentylator, są też droższe od wywiewowych.

Najbardziej znane marki produkujące pralko-suszarki to m.in. Beko, Bosch, Electrolux, Samsung, AEG, Amica, Candy, Siemens czy też LG.

Pralko suszarki

pralko suszarka Whirlpool
pralko suszarka Whirlpool
Zalety Wady

+ decydując się na zakup pralko suszarki (niezależnie od tego, czy wolnostojącej, czy też do zabudowy) oszczędzamy miejsce, gdyż wybieramy sprzęt 2w1

+ idealnie nadaje się do niewielkich pomieszczeń, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie

+ w wielu modelach jeden program wystarczyć zarówno do prania, jak i suszenia

– mniejsza żywotność niż w przypadku zakupu odrębnych urządzeń

– wyższa cena zakupu, podobnie jak i koszty samej konserwacji

– w przypadku awarii w zdecydowanej większości nie mamy możliwości ani prania, ani suszenia

– gdy bęben jest załadowany do pełna, konieczne jest jego częściowe opróżnienie, gdyż suszenie wymaga większej ilości miejsca

– urządzenie jest mało wydajne w przypadku dużej ilości rzeczy do prania i suszenia

– większe zużycie wody podczas uruchomienia całego cyklu

– chcąc poszukać model posiadający filtr pompy odpływowej musimy się sporo namęczyć


Pralko-suszarki do zabudowy RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych pralko-suszarek do zabudowy. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Co powinniśmy jeszcze wiedzieć o pralko-suszarkach?

 • Pralko-suszarki mają najczęściej niższą klasę energetyczną – nie pochłaniają większej ilości energii niż pralki.
 • Największym minusem pralko-suszarki jest jej ograniczona pojemność, suszyć jednorazowo można najwyżej połowę prania.
 • Rzeczy po wyjęciu z pralko-suszarki są dość mocno pogniecione, po wypraniu i bezpośrednio wysuszeniu rzeczy nadają się do prasowania, przy czym niektóre rzeczy ze względu na typ tkaniny nie wymagają prasowania – wystarczy je starannie złożyć po wysuszeniu.
 • Nie wszystkie pralko-suszarki mają ujście do kanalizacji, a zatem trzeba opróżnić pojemnik z wody po każdym suszeniu.
 • Dają one komfort dwóch urządzeń w jednym, dzięki czemu zajmują gabarytowo mniej miejsca niż pralka i suszarka.
 • Różnice w porównaniu do pralki są niewielkie, w nowszych modelach można ładować pranie od góry.
 • Czas suszenia uzależniony jest od wybranego programu.
 • Najczęściej pralko-suszarki objęte są co najmniej 2-letnią gwarancją.
 • Najwyższą klasą skuteczności prania i wirowania jest klasa A.
 • Nowocześniejsze pralko-suszarki celem redukcji poziomu hałasu posiadają technologię Direct Drive (chociażby spotykane w LG), która łączy silnik urządzenia wraz z bębnem, w wyniku czego nie jest konieczne zastosowanie paska klinowego.
 • Wygodnym elementem często spotykanym w pralko-suszarkach jest automatyczne rozkładanie obciążenia.
 • Średnie zużycie wody podczas cyklu wynosi zazwyczaj ok. 55-60l.
 • Niektóre pralko-suszarki posiadają specjalne programy do częstego prania delikatnych ubranek dziecięcych oraz chroniące wełniane tkaniny.

Pralko-suszarki RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych pralko-suszarek. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Pralka do 1500 zł

Pralka do 1500 zł

Na potrzeby jednej osoby lub też małej rodziny spokojnie powinien wystarczyć budżet na pralkę do…

3 opinii o “Pralko-suszarka

 • Pralko-suszarkę mamy Amici i jestem bardzo zadowolona także mogę polecić, z tego co widziałam to tylko jeden model był do wyboru ale naprawdę godny zarekomendowania i pralka bdb działa i suszarka również. Całość ma super wybór programów, są zabezpieczenia przed dziećmi i dobre funkcje jak np. opóźnienie startu, pauza etc.

  Reply
 • Świetna sprawa. Pierwszy raz mam pralko suszarkę i jest naprawdę świetna! Przede wszystkim działa szybko, ma dużo programów i jest dość cicha co było dla mnie bardzo ważne gdyż z racji na tryb pracy często piorę późnymi wieczorami, a nie chciałabym narażać się sąsiadom 😉 Ubrania suszą się szybko i dobrze. Pralko-suszarka zakupiona w mediamarkt w jakiejś promocji za niecałe 2 tysiące złotych. Modelu nie pamiętam, marka to Whirpool – polecam!

  Reply
 • Nie jestem szczerze mówiąc jakoś przekonana do pralko-suszarek. Rozumiem zamysł, że nie trzeba rozstawiać suszarki i czekać na wyschnięcie prania. Zimą może to być uciążliwe bo pranie u mnie w domu musi stać nawet dwa dni, żeby zupełnie wyschło. Ale jak wyobrażam sobie tak mocno pogniecione ubrania to mi się odechciewa takiego luksusu.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *