Wok

wok do kuchniUwielbiasz gotować i jesteś zafascynowany azjatycką kuchnią? Pomożemy Ci dobrać odpowiedni wok dla siebie i uszczęśliwić wszystkich gości, którzy będą delektować się Twoją kuchnią. Zanim zaczniesz zakupy, zastanów się dobrze, jaki wok kupić najlepiej? Dowiedz się również ciekawostek związanych z historią tego popularnego naczynia kuchennego.

Wok i jego historia

Co to jest wok i skąd się wziął? Wok to najpopularniejsze chińskie naczynie z bardzo długą tradycją. Sama nazwa wywodzi się z języka kantońskiego, niezrozumiałego dla mieszkańców wielu terenów Chin. W języku mandaryńskim wok nazywany jest huò. W dzisiejszych czasach wok znajduje się w kuchni każdego smakosza azjatyckich potraw, nie tylko w samej Azji. Jak wygląda wok i jak wyglądał kiedyś? Wok to naczynie, które przypomina miskę z jedną lub dwiema rączkami. Szybko przyrządzane potrawy na ogniu, zazwyczaj przygotowuje się podczas smażenia w ruchu. W dawnych czasach był znany i używany już ponad tysiące lat temu. Wtedy wieszano jego prototyp nad paleniskiem. Co ciekawe, nie używali go tylko Chińczycy, bo również Hindusi, Japończycy, Tajowie i Wietnamczycy, dla których wok w dzisiejszych czasach jest naczyniem niezbędnym w kuchni. Kolejną interesującą wiadomością na temat woka jest sam produkt w nim smażony.

Woki do kuchni, 28 cm RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych woków do kuchni, 28 cm. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

W zwykłej patelni potrawa nie będzie tak soczysta i podczas smażenia straci wiele wartości odżywczych. To samo danie usmażone na patelni i w woku smakuje inaczej, ponieważ wok pełni również rolę garnka i parowaru. Dodatkowo, potrawy przyrządzane w woku robi się szybciej, dzięki czemu zyskujesz cenny czas. Same korzyści z inwestycji w wok – gotowanie sprawia przyjemność i staje się dziecinnie proste, dodatkowo potrawy są zdrowsze, a nie ma nic lepszego niż inwestycja w zdrowie.

Wok i jego rodzaje, czyli jaki wok wybrać?

Różne kuchnie wymagają różnych rodzajów woków. Inny wybierzemy do kuchni indukcyjnej, inny do kuchenki gazowej czy elektrycznej. Najczęściej kupowanym i cenionym przez amatorów kuchni azjatyckiej jest wok ceramiczny, który jest stabilny i cięższy niż wok stalowy czy teflonowy.

Woki do kuchni, 30 cm RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych woków do kuchni, 30 cm. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Wok ceramiczny rozgrzewa się równomiernie i trzyma temperaturę. Jego największą zaletą jest nieprzywieralność, co zresztą jest charakterystyczne dla wielu naczyń ceramicznych. Dla posiadaczy kuchni indukcyjnej, polecany jest wok ze stali węglowej, który najlepiej współgra z polem magnetycznym. Często ma średnicę 30-40cm i lekko spłaszczone dno. Wielu koneserów kuchni azjatyckiej nie uznaje woka z płaskim dnem, ale jest on najczęściej pojawiającym się na rynku wokiem ze względu na jego przystosowanie do standardowych płyt gazowych oraz płyt indukcyjnych właśnie.

Z pewnością będzie wygodnym naczyniem w kuchni, ale być może pragniesz zainwestować w tradycyjny wok żeliwny i na przykład dokupić specjalny pierścień, który pozwoli na smażenie potraw rodem z Azji na standardowych płytach grzewczych czy elektrycznych, które niestety nie są przystosowane do woków ze względu na niską moc cieplną.

Woki do kuchni, 32 cm RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych woków do kuchni, 32 cm. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Dzbanek filtrujący

Dzbanek filtrujący

Jakość wody, którą pijemy, jest bardzo istotną kwestią w kontekście naszego zdrowia. Ogromną część rynku…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *