Jaka telewizyjna antena pokojowa będzie najlepsza? Ranking październik 2022

Oglądanie telewizji to hobby wielu ludzi. Przyjemny, przejrzysty i czysty obraz dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, jak również pozwoli cieszyć się w pełni ulubionym filmem.

Jak zagwarantować niezawodny odbiór kanałów telewizyjnych? Czym jest antena DVB-T? Jak wybrać odpowiednią antenę pokojową?

antena pokojowa DVB-T
antena pokojowa DVB-T

Prosty i niezawodny sposób na odbiór telewizji

Wśród wielu metod odbioru obrazu i audio emitowanego przez różnego rodzaju kanały i pasma telewizyjne można wyróżnić coraz nowsze technologie, odbiór satelitarny, balowy czy internatowy, Jednym z popularnych oraz korzystnych rozwiązań jest zamontowanie anteny pokojowej DVB-T.


Jak wybrać i zamontować antenę DVB-T?

Dobra antena pokojowa to taka, która bez zakłóceń odbierze sygnał cyfrowej telewizji naziemnej. Ówczesny rynek oferuje wiele urządzeń, które różnią się między sobą siłą sygnału, zakresem odbieranych częstotliwości czy wyglądem zewnętrznym.

Na sam odbiór sygnału wpływ ma wiele czynników takich jak:

 • odległość domu od nadajnika,
 • topografia terenu,
 • rodzaj anteny,
 • prawidłowe jej ustawienie.

Wśród wielu oferowanych anten należy wybrać najlepiej dopasowany sprzęt, który będzie spełniał oczekiwania odbiorcy. Idealna pokojowa antena telewizyjna powinna posiadać wiele charakterystycznych cech, którymi są:

 • odpowiednia siła sygnału,
 • estetyczny wygląd,
 • możliwość współpracy z wieloma odbiornikami,
 • wbudowany dodatkowy wzmacniać siły sygnału,
 • szeroki zakres pasma,
 • duża czułość,
 • regulacja wzmocnienia,
 • wiele innych.

Satelitarna antena pokojowa – czy warto?

Ze względu na sygnał kluczowym kryterium wyboru przy zakupie anteny satelitarnej jest konwerter, który z reguły montuje się u podstawy. Odpowiada on za wychwytywanie wszelkich sygnałów z satelity, po czym następuje ich transmisja do odbiornika. Ze względu na moc i jakość przekazu najczęściej rekomenduje się zakup anteny zewnętrznej, natomiast antena pokojowa spełni swoje zadanie w momencie, gdy w niedalekiej odległości znajduje się nadajnik.

Musimy pamiętać, że jakość pokazywanego obrazu na odbiorniku jest mocno skorelowana z wielkością samej anteny. Dlatego właśnie w przypadku standardowych wewnętrznych modeli pokojowych nie uzyskamy takiego efektu, jak w przypadku anten zewnętrznych.

Jeżeli zależy nam na bardzo wysokiej jakości obrazu, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie zakup anteny zewnętrznej (montaż dużej anteny wewnątrz pomieszczenia jest mocno kłopotliwy, zajmuje sporo miejsca, a ponadto obecność ścian wpływa również na jakość przekazywanego obrazu). Satelitarne anteny pokojowe to niewielkie urządzenia, stanowiące niejako awaryjne wyjście.

Chcąc ustawić antenę pod odpowiednim kątem musimy znaleźć możliwie jak najmocniejszy sygnał, z tego względu przyda nam się miernik sygnału antenowego.


Jak ustawić antenę pokojową?

Po zakupie anteny zastanawiamy się, w jakim kierunku ją ustawić, aby odbierała jak najwięcej kanałów telewizji naziemnej. Opiszemy jakie są sposoby ustawienia anteny pokojowej.

Jednym z ważniejszych czynników wpływającym na dobry odbiór anteny jest skierowanie jej na nadajnik sygnału DVB-T. Możemy wyróżnić dwa przykładowe sposoby, aby zrobić to dobrze:

 • podpatrując sąsiadów – jest to najprostszy sposób, możemy zobaczyć w jakim kierunku jest ustawiona antena telewizyjna naszych sąsiadów. Następnie w domu ustawiamy ją w tym samym kierunku,
 • aplikacje na smartfona np. DVB-T Finder – jest to darmowa aplikacja, która w kilka sekund znajdzie nadajnik, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania oraz pokaże, w którą stronę mamy ustawić sprzęt.

Jeśli ustawiliśmy już urządzenie w dobrym miejscu, a nadal widoczne są zakłócenia, powinniśmy ją przesunąć w lewo lub prawo, ponieważ na drodze anteny może stać element zakłócający sygnał. Jeżeli już uporamy się z sygnałem, to możemy następnie już zainstalować kanały na telewizorze.


Anteny do telewizji naziemnej a cena

Najtańsze anteny TV do odbierania stacji naziemnych

Czego możemy się spodziewać po ofertach w dolnych przedziałach cenowych? Już za kilka zł otrzymamy wtyki kątowe wraz z uszczelkami (m.in. wtyki łączniki typu F), które stanowią istotne akcesoria przy montażu anteny do odbierania naziemnego. Pamiętajmy, że rozróżniane są złącza zarówno żeńskie, jak i męskie. W kwocie do 10 zł znaleźć można jeszcze proste dopuszkowe wzmacniacze antenowe czy też bardzo wygodne trójniki ze złączami.

W cenie od kilkunastu zł można znaleźć już m.in.:

 • dodatkowe zabezpieczenia przeciwprzepięciowe,
 • dwudrożne rozgałęźniki,
 • zasilacze wzmacniaczy antenowych 12V.

Na potrzeby podłączenia dekodera lub też laptopa z pewnością przydatny będzie również kabel HDMI. Kwota do 20 zł pozwala na zakup tanich zewnętrznych anten radiowych, chętnie stosowanych np. podczas campingu. W przypadku samych anten pokojowych do wewnętrznej instalacji w cenie 20-30 zł pojawiają się niewielkie anteny DVB-T, pozwalające na odbiór telewizji oraz stacji radiowych, jak chociażby Thomson ANT1118.

Chcąc rozszerzyć zakres częstotliwości naszej telewizji warto rozważyć zakup dipola, co umożliwia odbieranie dodatkowych kanałów. Przed zakupem należy zwracać uwagę, jaki zakres obsługuje dany produkt.

Do 50 zł możemy otrzymać już uniwersalne anteny telewizyjne, które z powodzeniem można zastosować zarówno w pokoju, jak i podczas podróży samochodowej do odbioru kanałów naziemnych. Z wyglądu mogą one przypominać nieco router. Na potrzeby zastosowań domowych można zakupić w tej kwocie także dipole z nieco lepszym wzmacniaczem.

Jeżeli zależy nam na kwestiach wizualnych, wówczas warto rozważyć zakup wewnętrznej anteny do odbioru telewizji naziemnej o wyglądzie dobrze komponującym się z wnętrzem w postaci np. charakterystycznego stojaka. Przydatnym rozwiązaniem będzie w jego posiadanie wbudowanego filtra 4G.

Niezależnie od wybieranego modelu anteny telewizyjnej zwracajmy uwagę na akcesoria, które dodawane są do zestawu. Zdarza się bowiem, że oferta nie uwzględnia np. kabla antenowego czy też złączy, przez co w takiej sytuacji należy je dokupić.

Jak szukali użytkownicy?

 • anteny naziemne pokojowe
 • anteny pokojowe

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...