Baterie czy akumulatory – co najlepsze do małych urządzeń? Ranking październik 2022

baterie czy akumulatory

W naszym domu znajduje się całe mnóstwo urządzeń bezprzewodowych, które potrzebują zewnętrznego zasilania. To możemy im zagwarantować montując w nich chociażby najzwyklejsze baterie. Coraz częściej jednak popularne „paluszki” wolimy zastąpić akumulatorami wielorazowego użytku. Czy faktycznie opłaca się inwestować w tego typu gadżet? O czym pamiętać, kupując baterie i akumulatory do małych urządzeń?

Pilot do telewizora, odtwarzacz mp3, zabawki, szczoteczka elektryczna – to tylko część urządzeń w naszym domu, które zasilane są bateriami. Równie dobrze można te sprzęty wyposażyć w akumulatory, które po wyczerpaniu ładuje się w specjalnych ładowarkach. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Co lepiej wybrać – jednorazowe baterie czy akumulatory? Zobacz krótkie porównanie obu tych rozwiązań.


Cena

Porównanie baterii i akumulatorów rozpoczniemy od zestawienia cen obu tych sposobów zasilania urządzeń. Nie będzie chyba żadną niespodzianką, jeśli okaże się, że tradycyjne baterie są zdecydowanie tańsze. Za „paluszki” alkaiczne należy zapłacić w sklepie nieco ponad 2 złote. Nieco wyższa jest z kolei cena baterii litowych. Te kosztują około 3 złote. Akumulatory z kolei kosztują od 7 do 11 złotych, w zależności od typu oraz marki producenta. Tak zwane zasilacze niklowo-wodorowe można już kupić za nieco ponad 6 złotych. Ważne natomiast, że akumulatory służą do wielorazowego użytku. W przypadku utraty energii należy je umieścić w specjalnej ładowarce (którą często trzeba dokupić osobno), po czym ponownie mogą one nam posłużyć do zasilania.


Pojemność

Baterie i akumulatory różnią się od siebie pojemnością. Im jest ona większa, tym dłużej nasze urządzenie będzie zasilane mocą z zewnętrznych akumulatorów. Wspomniane baterie alkaiczne mają pojemność do 2300 mAh. Nieco większą wartością mogą pochwalić się „paluszki litowe” – około 3000 mAh. Pojemność akumulatorów nie przekracza zazwyczaj 2700 mAh. Tu jednak znów należy przypomnieć, że choć mogą one działać nieco krócej od baterii litowych, to mogą być użyte ponownie po wcześniejszym naładowaniu.


Przeznaczenie

Baterie i akumulatory zazwyczaj mogą zasilać wszelkiego rodzaju urządzenia. Część z naszych gadżetów warto mimo wszystko wyposażyć w konkretny typ zasilania. Pilot do telewizora, zegar ścienny lub zabawki bez problemu możemy wyposażyć w najtańsze baterie cynkowo-węglowe o pojemności 1000 mAh. Nieco droższe rozwiązanie warto natomiast wybrać w przypadku odtwarzaczy mp3 lub aparatów cyfrowych, które do poprawnego działania wymagają znacznie większego poboru energii.


Co zatem wybrać?

Jeśli zależy nam na wygodzie i nie chcemy co jakiś czas kupować baterii, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie nabycie akumulatorów. Ich nieco wyższa cena nie powinna odstraszyć do ewentualnego zakupu. Możliwość ponownego ładowania jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Warto też zwrócić uwagę na typ urządzenia, które chcemy zasilić. Niektóre z nich po prostu nie warto wyposażać w akumulatory.


Gdzie kupić baterie i akumulatory?

Baterie i akumulatory można obecnie nabyć w niemal każdym supermarkecie. Klienci znajdą je także w sklepach internetowych. Ogromny wybór znajduje się m.in. na http://el12.pl/zrodla-zasilania,k343.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...