Jaka bateria kuchenna do zlewozmywaka będzie najlepsza? Ranking październik 2022

Wybierając nową baterie kuchenną należy jak najlepiej dopasować ją do swoich potrzeb. Musi być przede wszystkim funkcjonalna i nieść ze sobą walory estetyczne, co często zostaje pomijane, a przecież to ona pięknie może dopełniać aranżację wnętrza naszej kuchni.

nowoczesna bateria kuchenna do zlewozmywaka
nowoczesna bateria kuchenna do zlewozmywaka

Na rynku możemy znaleźć szeroki asortyment baterii kuchennych, które nie są już monotonne i nudne a ich funkcją jest nie tylko podawanie wody.


Rodzaje baterii kuchennych

Na początku naszej przygody z wyborem nowej baterii kuchennej warto zapoznać się z ich rodzajami dostępnymi na rynku.

  • Najbardziej popularną wersją baterii jest bateria stojąca, montowana w blacie lub zlewozmywaku, pod którym podpięta jest zarówno zimna jak i ciepła woda. Taki montaż jest najprostszą opcją.
  • Wyróżniamy również baterie ścienne, gdzie podpięte do nich złącza wody ulokowane są w ścianie. Ścienna bateria kuchenna to opcja najczęściej spotykana w starym budownictwie i jej wymiana zachodzi bez konieczności remontu instalacji.
  • Jeśli natomiast zlew umieszczony jest pod oknem i chcemy zapewnić swobodny i niczym nieograniczony dostęp do okna, warto zainwestować w opcję, jaką jest podokienna bateria kuchenna. Armatura ta charakteryzuje się podwyższoną funkcjonalnością i potrafi dopasować się do warunków panujących przy stanowisku zlewozmywaka jak i także do całej aranżacji wnętrza.
  • Ważną kwestią jest także dobór wylewki znajdującej się w baterii. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką to opcja najbardziej praktyczna, ponieważ pozwala nie tylko na ruch w poziomie lecz także na wyciągniecie całego syfonu i ręczne zarządzanie kierunkiem strumienia wody.

Jaka bateria stojąca do zlewozmywaka kuchennego?

Bateria do zlewu kuchennego montowana sztorcowo (czyli na stojąco) ceniona jest za prostotę montażu, przez co nie dziwi fakt, że to rozwiązanie stanowi najpopularniejszą formę na rynku. Ilość ofert daje nam spore możliwości wyboru, przez co z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Ważnym czynnikiem przemawiającym za zakupem kuchennej baterii sztorcowej jest bez wątpienia normalizacja stosownymi przepisami unijnymi jej rozmiarów oraz otworów, przez co nie musimy się martwić o kwestię wpasowania się danego modelu, jak i zabezpiecza nas w przypadku chęci wymiany na inną baterie w przypadku zużycia się starej lub jej uszkodzenia. Elastyczne złącza podpinające wodę zimną oraz ciepła również wpływają za łatwość montażu.

stojąca bateria kuchenna do zlewozmywaka
stojąca bateria kuchenna do zlewozmywaka

Zawsze przed zakupem konkretnego modelu sprawdzajmy części zamienne, jakie są dostępne do konkretnej baterii, jak również niezbędne akcesoria potrzebne przy montażu. Przy wyborze pamiętajmy o dopasowaniu zasięgu wyciąganej wylewki (jeżeli takową posiada), wysokości korpusu i całej baterii do wielkości oraz rodzaju naszego zlewozmywaka. Na komfort użytkowania będzie miała wpływ także sama głowica oraz uchwyt, które powinniśmy dostosować wedle indywidualnych preferencji.

Na żywotność baterii kuchennej wpływa naturalnie rodzaj zastosowanej powłoki. Wysoką trwałość daje nam wykończenie ceramiczne, z kolei wersja granitowa oferuje nam odporność na uszkodzenia mechaniczne takie jak chociażby zarysowania, natomiast wykończenie z chromu to efekt dużego połysku.


Tania bateria kuchenna – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 6 chętnie kupowanych baterii kuchennych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco.


Jaka ścienna bateria kuchenna?

Niezależnie od typu wybranej baterii pod kątem sposobu jej montażu z reguły nie ma problemu, aby stanowiła ona wyposażenie zarówno kuchni, jak i łazienki. Oznacza to, że można ją swobodnie zainstalować przy umywalkach oraz zlewozmywakach.

Kiedy najczęściej montuje się baterie ścienne? W przypadku rur z ciepłą oraz zimną wodą znajdujących się ponad poziomem umywalki lub zlewozmywaka.

Baterie kuchenne typu ściennego charakteryzują się rzecz jasna umieszczeniem elementów instalacyjnych w samej ścianie, natomiast na zewnątrz pozostaje korpus wraz z głowicą, wylewką oraz uchwytem (lub uchwytami).

ścienna bateria kuchenna do zlewu
ścienna bateria kuchenna do zlewu

Za regulację ciepłej i zimnej wody odpowiadają dwa lub jeden uchwyt (zależy od naszych oczekiwań oraz wygody). Charakterystyka baterii typu ściennego pokazuje, że jej montaż stanowi nieco trudniejszą przeprawę instalacyjną niż w przypadku modelu stojącego.

Niezależnie od rodzaju wybranej armatury oraz jej przeznaczenia kryteria wyboru są bardzo podobne – liczy się przede wszystkim jakość zastosowanych materiałów, w tym m.in. głowicy, wylewki, przyłączy. Przydatnym rozwiązaniem będzie z pewnością perlator O2, czyli inaczej napowietrzacz do baterii, pozwalający ograniczyć nie tylko zużycie wody, ale również obecność trudnych do usunięcia osadów z kamienia.

Na jakiej wysokości należy zamontować baterię ścienną? W przypadku jej instalacji przy zlewie lub umywalce powinno to być przynajmniej 20 cm powyżej ich krawędzi górnej, jednak nie powinno być to więcej, niż 30 cm (zbyt niski montaż może ograniczać swobodę użytkowania, szczególnie przy długiej wylewce, z kolei przy zbyt wysokim montażu strumień wody często nadmiernie pryska przy kontakcie z powierzchnią zlewozmywaka). Ostateczna wysokość tak naprawdę w dużej mierze zależy od długości wylewki oraz jej typu – w zależności od rodzaju może bowiem zachodzić podnoszenie wypływu wody (typ C, inaczej górny, wylewki) lub jego obniżenie (dolny S oraz L).

Częstym rozwiązaniem w przypadku baterii kuchennych (w tym także ściennych) jest stosowanie ruchomej, elastycznej wylewki, wykonanej z elementów gumowych.


Jak rozebrać baterię kuchenną?

Chcąc samodzielnie rozebrać baterię kuchenną, gdy ulegnie ona uszkodzeniu lub gdy będziemy chcieli wymienić ją na nowszy model, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Poniżej podpowiadamy, jak przebiega rozebranie baterii kuchennej.

Podstawowe kroki, według których rozbierzemy baterię kuchenną

  • Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, aby móc wymienić baterię kuchenną to odcięcie dopływu wody. W tym celu musimy zamknąć główny zawór wodny. Następnie otwieramy baterię kuchenną i czekamy aż całkowicie spłynie z niej woda.
  • Drugim krokiem, który trzeba wykonać, jest zamknięcie zaworów odcinających.
  • Trzeci krok to odkręcenie baterii kuchennej. Pracę tą rozpoczynamy od odkręcenia cylindrycznego trzonu, który znajduje się u podstawy baterii kuchennej. Jeśli wykonamy tą czynność to możemy już swobodnie wyjąć z zlewu starą baterię.

Jak można zauważyć rozebranie baterii kuchennej nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Powyższa krótka instrukcja powinna ułatwić ten zabieg, dzięki czemu będziemy mogli wykonać go samodzielnie, oszczędzając przy tym na interwencji hydraulika.


Podsumowanie, czyli jaką kupić?

Wybór baterii kuchennej przy tak ogromnym ich asortymencie może sprawić nie lada dylemat. Warto więc przemyśleć możliwości instalacji wybranego modelu baterii, jej funkcje jak i wygląd. Nawet przy najbardziej wymagających aranżacjach można znaleźć najodpowiedniejszą opcję dla siebie.


Baterie kuchenne RANKING

Zestawienie TOP 8 najchętniej kupowanych baterii kuchennych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

  • nowoczesne baterie podokienne

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...