Chlebak do przechowywania pieczywa

Jaki pojemnik na pieczywo? Który chlebak wybrać?

Rodzaje chlebaków

Chlebak jest popularnym pojemnikiem służącym do przechowywania pieczywa. Podział pojemników na chleb ze względu na materiał wykonania:

 • drewniane,
 • wiklinowe,
 • metalowe, w tym także ze stali nierdzewnej,
 • ceramiczne,
 • plastikowe.

Jaki chlebak wybrać?

ceramiczny chlebak z drewnianą deską
ceramiczny chlebak z drewnianą deską
Dobrze dobrany chlebak dodaje uroku kuchni i swoją estetyką przyczynia się do zyskania większej urody pomieszczenia, są one ponadto oferowane w różnorodnych kolorach, wzorach, mocno zróżnicowana jest również cena.

Chlebaki zazwyczaj mają szerokość 40 lub 50 centymetrów, jednak na rynku są też takie o mniejszej lub większej szerokości. Konstrukcja ma stabilną podstawę oraz otwieraną pokrywę. Pojemniki owalne, kwadratowe lub łódkowe nie przypominają tradycyjnego chlebaka, posiadają ciekawy design.

Dla koneserów oraz estetów ciekawym wyborem jest elegancki oraz ponadczasowy chlebak ceramiczny. Konstrukcja oraz sposób wykonania tego prostego urządzenia sprawia, że wilgoć z powrotem jest przenoszona do chleba, dzięki czemu pieczywo dłużej zachowuje świeżość i zapach. Ceramika ponadto wyrównuje temperaturę w każdym miejscu pojemnika.

Pojemnik na chleb z ceramiki pozwala zachować stałą temperaturę przechowywanego w nim pieczywa, identyczną w każdym miejscu wypieku. Mniej popularne są chlebaki wykonane z bambusa, lekkie i pojemne. Bambus długo zachowuje najważniejsze walory pieczywa, czyli smak i aromat wypieku.

Chlebaki bambusowe zachowują pieczywo przez długi czas w świeżości, ale należą do najdroższych na rynku. Swoich zwolenników mają także mocne oraz trwałe chlebaki metalowe.

chlebak ze stali nierdzewnej
chlebak ze stali nierdzewnej
Chlebak powinien spełniać podstawową funkcję, czyli posiadać wywietrzniki, które pozwalają powietrzu dostać się do wnętrza i zapobiegać pleśnieniu pieczywa. Świeżość jest ważna, a dobry chlebak pozwala długo ją zachować.

Oprócz chlebaków ceramicznych, drewnianych i bambusowych na rynku obecne są także chlebaki ze stali nierdzewnej. Wyglądają efektownie i pięknie, poza tym są lekkie i trwałe. Niestety podczas użytkowania widać na nich ślady palców.

Chlebaków z tworzyw sztucznych nie poleca się, ponieważ nie wyglądają estetycznie i co najważniejsze nie zachowują takiej świeżości pieczywa, jakiej oczekujemy. Chleby pieczone w dobrej piekarni potrafią zachować świeżość nawet tydzień, jeżeli są odpowiednio przechowywane.

Niektóre chlebaki mają dodatkowe wyposażenie w postaci deski i tacki do krojenia. Wzbogacone w ten sposób modele kosztują od kilkudziesięciu do nawet 500 złotych. Chlebak bambusowy z pokrywą metalową wygląda efektownie, a sam bambus jest lekki, nie nasiąka wodą i jest ekologiczny.

Ważne jest, aby chlebak miał solidną podstawę, był dobrze wentylowany, kolorystyka odgrywa nieco mniejszą rolę.

Chlebaki kosztują zazwyczaj od kilkudziesięciu do nawet ponad 500 złotych.


Jaki design chlebaka?

 • Chlebak może być ceramiczny, w kształcie kokardy, w kolorze białym lub innych kolorach. Elegancko wyglądają chlebaki z dołem w kolorze drewna i turkusową górą.
 • Chlebaki ze stali nierdzewnej często są zdobione rysunkami oraz napisem np. pieczywo lub chleb. To nowoczesne konstrukcje, cechujące się bardzo interesującym designem.
 • Chlebaki wiklinowe mają bardzo interesujący look, są bardzo popularne i cenione w kuchniach.
 • Metalowy chlebak w białym kolorze z brązową pokrywką i napisem Bread wyglądem przypomina prostą skrzynkę, ale w prostocie tkwi jego urok. Modne są łączenia dwóch kolorów, np. bieli oraz fioletu lub bieli i zieleni czy z wzorami w paski lub kwiatki. Czarny chlebak ze srebrnym zamykaniem także ma niepowtarzalny urok.
 • Chlebaki plastikowe mogą być przezroczyste, z brązową tylną ścianką.

Chlebaki RANKING

Zestawienie najpopularniejszych i najchętniej kupowanych chlebaków do przechowywania pieczywa. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

 • Chlebak drewniany? Jeżeli preferujemy naturalny styl chlebaka, wówczas powinniśmy zdecydować się na wariant drewnianego pojemnika. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast stosunkowo krótki okres trwałości oraz kłopotliwe utrzymanie go w czystości.
 • Chlebak plastikowy? Niska cena oraz bezproblemowe utrzymanie czystości to główne zalety chlebaków plastikowych, natomiast jakość wykonania oraz sam wygląd niekoniecznie mogą przypaść do gustu.
 • Chlebak ceramiczny? Ze względu na świetne parametry wpływające na pochłanianie i oddawanie wilgoci bardzo ceniony jest chlebak ceramiczny, zachowujący we wnętrzu jednakową temperaturę pieczywa. Minus to podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoka cena.
 • Chlebak bambusowy? Sporo musimy także wyłożyć na chlebak bambusowy, który odwdzięczy nam się jednak trwałością oraz naturalnością, pozwalającą na zachowanie świeżości pieczywa przez długi czas.
 • Chlebak ze stali nierdzewnej? Wysoki standard reprezentują chlebaki ze stali nierdzewnej, łatwe w czyszczeniu oraz bardzo trwałe. Nieestetycznie mogą natomiast wyglądać pozostawiane na pokrywie ślady palców.

Jak szukali użytkownicy?

 • chlebak z bambusa kwadratowy

Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Chlebak do przechowywania pieczywaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2019

 • Akurat u mnie w domu, pamiętam na blacie kuchennym stał chlebak drewniany. Gdzie drzwiczki podnosiło się do góry. Później mama go wyrzuciła. Teraz gdy mam własne mieszkanie, chlebaka nie posiadam, a chleb chowam do szafki. Nie chcę zabierać miejsca na blacie przez kolejny klamot.

  Reply
 • Według mnie najlepszy jest chlebak drewniany. Bardzo fajnie przechowuje się w nim pieczywo, bo nie przechodzi żadnym sztucznym zapachem plastiku. Poza tym, jest prosty i schludnie wygląda i komponuje się z praktycznie każdą kuchnią.

  Reply
 • Generalnie widziałem ostatnio chlebak ceramiczny u kolegi i ciekawa sprawa, aczkolwiek rzadko spotykane. Znacznie cięższe, ale równie fajne pod względem tego, że chleb nie pochłania żadnych substancji ani zapachu z tworzyw sztucznych.

  Reply
 • Mnie bardzo podoba się drewniany chlebak w stylu retro. Od dawien dawna mam coś takiego w domu i powiem szczerze, że nie potrzebuję chyba zmiany na nic nowego, ewentualnie to tylko na coś większego 😉

  Reply
 • Z zestawienia najbardziej wpadł mi w oko czarny chlebak ceramiczny. Pasuje do mojej kuchni, bo właśnie pod taki kolor jest mniej więcej wykończona – super sprawa. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł 😉

  Reply

Zostaw opinię

Oceń publikację i ranking*

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *