Chłodziarka do wina

Jaka chłodziarka-lodówka do przechowywania wina?Ceny chłodziarek zarezerwowanych do przechowywania win cechują się bardzo szeroką rozpiętością – od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Taka lodówka jest wyposażona w wiele półek, na których układa się butelki z winami. Wybór konkretnego urządzenia zależy od wielkości kolekcji oraz potrzeb danego konesera.


Jaka chłodziarka-lodówka do wina?

Tradycyjnie dostępne są modele wolnostojące oraz do zabudowy. Lodówka winiarka pozwala przechować wina przez dłuższy okres, urządzenia dobrej jakości mogą wytrzymać nawet 20 lat. Podstawowe kryterium to kalkulowanie wielkości, mocy oraz ceny takiego urządzenia.

Standardowa lodówka nie jest odpowiednim urządzeniem do przechowywania wina. Temperatura w takiej specjalnej chłodziarce powinna być zróżnicowana – jedne wina potrzebują około 4°C, inne 10-12°C, a jeszcze inne 18°C. Lodówka służąca do przechowywania win umożliwia trzymanie butelek w pozycji leżakującej oraz unikanie nieprzyjemnych zapachów jedzenia, typowych dla zwyczajnych lodówek. Trzymanie win w pozycji pionowej jest błędem.

chłodziarka winiarka marki Klarstein, przeznaczona na 12 butelek
chłodziarka winiarka marki Klarstein, przeznaczona na 12 butelek
Prz wyborze konkretnej chłodziarki do win istotne są również takie parametry, jak regulacja temperatury, wilgotności, odpowiednia szyba przyciemniana i mająca filtr UV, która chroni wino przed nadmiernym jego wystawianiem na światło słoneczne. Wilgotność powinna mieć poziom 50 do 70% – im wyższa, tym lepiej dla wina.

Półki chłodziarki powinny być wytrzymałe, neutralizować drgania urządzenia, przyda się również regulacja ich wysokości. Oświetlenie LED zapewnia komfort i sprawia, że butelki nie są narażone na intensywne światło słoneczne.

Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze zużycie prądu przez urządzenie, a w efekcie niskie rachunki za prąd. Lodówki do przechowywania wina mają klasę energetyczną od A do D (najoszczędniejsze to obecnie A+). Chłodziarki mogą być duże lub małe, te mniejsze mają do 80 centymetrów wysokości, większe modele dochodzą do 200 centymetrów. Co ciekawe, w największych modelach można przechować nawet 150 butelek wina.

Lodówkę do przechowywania win stawia się tam, gdzie nie będzie narażona na drgania, wkomponowując ją w inne meble. Chłodziarka wkomponowana w zabudowę świetnie współgra z otoczeniem. W pobliżu tego urządzenia warto ulokować korkociąg, termometr do wina, dekanter.


Jaki jest koszt zakupu takiej winiarki?

Zaczyna się już od kilkuset złotych, a kończy nawet na 12000-15000 złotych. Najlepiej sprzedają się modele, których cena oscyluje wokół 1000-1500 złotych. Najtańsze modele, małe chłodziarki, można nabyć za około 300-400 złotych.

Tego rodzaju lodówki wyglądem przypominają eleganckie szafki, mogą być czarne, szare lub brązowe, przeszklone. Taką chłodziarkę można postawić w kuchni, nawet w salonie. Wyglądem przypominają nieco sejf, wtapiają i wkomponowują się w otoczenie.

Do niewielkich kuchni idealnie nadają się wąskie i wysokie modele winiarek, do większych kuchni można kupić niskie i szerokie lodówki. Warto kupić sprzęt mający strefy chłodzenia, czyli oferujący zróżnicowane temperatury w zależności od gatunku przechowywanego wina. Drzwiczki także mają znaczenie, decydują bowiem o dostępie światła do win oraz ich jakości.

Chłodziarki mieszczą od 50 do 500 litrów wina, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Wino należy przechowywać tak, aby nie było przegrzane i miało odpowiednią ilość światła.

Producenci chłodziarek-lodówek do przechowywania wina:
Bosch, Hoover, Liebherr, Siemens, Candy, Electrolux, Haier, Smeg.


Chłodziarka do wina – za i przeciw

Zalety winiarek:

  + utrzymanie odpowiedniej temperatury pozwala na zachowanie walorów smakowych przechowywanego wina
  + wygodne i praktyczne przechowywanie butelek z winem w jednym miejscu
  + różnorodność ofert pod kątem pojemności i ceny
  + mogą stanowić elegancki dodatek do pomieszczenia

Wady winiarek:

  – winiarka to dodatkowy sprzęt, która należy gdzie ulokować; może to być problemem przy niewielkiej przestrzeni
  – spore zużycie energii przez duże winiarki
  – z reguły są to urządzenia drogie

Chłodziarki-lodówki do wina RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych chłodziarek do wina. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jak szukali użytkownicy?

 • chłodziarka do wina
 • chłodziarka do wina ranking
 • jaka firma winiarek najlepsza
 • jaka lodówka do wina
 • lodówka do wina

Jaki sprzęt wybrać?

6 opinii o “Chłodziarka do winaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Potrzebna mi była stosunkowo tania winiarka do przechowywania wina i dzięki Wam kupiłem, jestem wdzięczny. Nie każdemu jest potrzebna, ale jeżeli ktoś ceni sobie wino najbardziej spośród alkoholi to warto się w to zaopatrzyć 😉

  Reply
 • Lodówka na wino, czy też dobra chłodziarka to świetna sprawa. Wino jest gotowe do podania. Jeżeli ktoś gustuje w winie i ceni sobie by było podane w odpowiedniej temperaturze to z całego serca polecam.

  Reply
 • Najlepszym wyborem wydaje się dwustrefowa chłodziarka do wina, działa bez żadnego zarzutu i chłodzi wino tak, jak chłodziarka powinna to robić. Miałem inny sprzęt tego rodzaju, wiec mam porównanie i zdecydowanie ta jest najlepsza.

  Reply
 • U mnie w domu świetne zastosowanie znalazła mała chłodziarka do wina. Nie zajmuje dużo miejsca, jest dosyć fajnie wykonana. Mieści kilka butelek. Jak dla mnie to świetnie spełnia swoje zadanie.

  Reply
 • Na pewno przechowywanie wina w lodówce nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż traci w niej ono swoje walory smakowe – inaczej sprawa ma się w przypadku chłodziarek, gdyż zapewniają one temperaturę zalecaną. Ja posiadam chłodziarkę Candy. Zależało mi na to, aby móc ją zabudowac, dlatego zdecydowałem się na wybór niewielkiego modelu CCVB 15, mieszczącego 7 butelek :).

  Reply
 • Chłodziarkę mamy Amici, wąską na kilka butelek, taki słupek. Bardzo dobra jest, kontroluje temperaturę i wilgotność, jest ładnie wykonana, a do tego ma niskie zużycie energii. Jak dla mnie bardzo dobry wybór no i w kuchni do wszelkich butelek się tak naprawdę sprawdza 🙂

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...