Czas na imprezę! Poznaj sposoby na czystego grilla

grill - czyszczenieSezon w pełni, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu w ogrodzie. Często nieodłącznym towarzyszem jest grill i pyszne, pieczone potrawy. Grill utrzymany w czystości to wizytówka każdej imprezy i gwarancja pysznych posiłków. Dowiedz się, jak zadbać o grilla, aby służył przez kolejne sezony.

Aluminiowe tacki

Do pieczenia warto stosować aluminiowe tacki, dzięki czemu tłuszcz pozostanie na ich dnie i  nie zabrudzi, aż tak rusztu. Ponadto zwęglone resztki powodują cierpki smak potraw, a do tego możemy zapomnieć o zdrowym posiłku. Warto wiedzieć, że jedzenie może przykleić się do resztek, co wygląda bardzo nieestetycznie i niesmacznie. Także nie ulega wątpliwości, że odpowiednia konserwacja grilla ma wpływ na jakość przygotowywanych dań.

Czyszczenie pokrywy

Jeżeli grill jest zamykany, pamiętajmy, aby wyczyścić także jego pokrywę. Przypalony tłuszcz na górze może opadać na potrawy, co wpłynie nie tylko na smak, ale także na nasze zdrowie. Powód jest prosty – stary, przypalony tłuszcz prowadzi do niestrawności i bólu brzucha.

Czyszczenie grilla

Kiedy grill już nie jest gorący, a jest jeszcze ciepły usuwamy zanieczyszczenia za pomocą szczotki z włosiem ze stali nierdzewnej. Warto pamiętać, aby ciepłego grilla nie zalewać wodą, ponieważ może prowadzić to do rdzewienia grilla. Dobrym i szybkim pomysłem jest także wypalenie tłuszczu, czyli zostawiamy rozpalonego grilla na około 15 minut (najlepiej przykryć go pokrywą). Kiedy wystygnie wystarczy wyczyścić go drucianą szczotką.

Najlepszym i najszybszym sposobem jest czyszczenie w pierwszej kolejności rusztu. Warto użyć sztywnej i grubej gąbki oraz płynu do naczyń. Bardzo ważne jest, aby po wyczyszczeniu dokładnie wypłukać płyn, a grilla wysuszyć ręcznikiem papierowym. Dzięki temu ochronimy sprzęt przed pojawieniem się rdzy.

Wnętrze rusztu możemy wyczyścić za pomocą ciepłej wody i mydła z dodatkiem octu. W sklepach można zakupić specjalne produkty do mycia grilla. Kolejną możliwością jest czyszczenie grilla przy użyciu węża ogrodowego (duże ciśnienie ułatwi mycie), twardej szczotki i mleczka do czyszczenia. Pamiętajmy aby stalowe elementy przetrzeć filcową szmatką , dzięki czemu zachowamy połysk sprzętu. Z kolei drewniane dodatki czyścimy papierem ściernym, aby w szybki sposób je odświeżyć.

Z pewnością czysty i zadbany grill będzie nam służył jeszcze przez wiele lat, urozmaicając przy tym spotkania towarzyskie. Ponadto potrawy grillowane są pyszne i zdrowe, jeżeli zadbamy o sprzęt do grillowania.

Źródło: DlaAlpinisty.pl – Środki do mycia elewacji.

Jaki sprzęt wybrać?

Related Post

Zmywarka wolnostojąca

Zmywarka wolnostojąca

Zmywarka wolnostojąca to godne polecenia urządzenie zarówno dla singli, jak i rodziny – małej lub…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *