Czy rynny wpływają na trwałość elewacji budynku? Ranking październik 2022

Podczas powstawania planu budowy domu, poza takimi podstawowymi elementami, jak dach i okna nie może w nim zabraknąć również rynien. Klimat w Polsce, który sprzyja częstym opadom deszczu, ma ogromny wpływ na budownictwo.

rynny

Rynny, które są koniecznym elementem każdego budynku, stanowią doskonałą ochronę przed skutkami częstych i intensywnych opadów atmosferycznych. Nie tylko zbierają wodę z dachu, ale w pośredni sposób wpływają na trwałość elewacji domu oraz na jego estetykę. Dlatego podczas planowania budowy domu, warto przyłożyć się do wyboru właściwych rynien, które będą odgrywać swoją rolę przez wiele lat.


Dobór rynny do dachu

Przygotowując się do budowy domu, nie można zapomnieć o zakupie rynien, które nie tylko będą pasować do stylu budynku, ale przede wszystkim będą pełnić funkcję ochrony przed deszczem. Wybór właściwych rynien, wcale nie jest prosty. Aby zakupić właściwe i pasujące rynny, trzeba przejść przez kilka etapów ich wyboru. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rynny mają za zadanie zebrać maksymalną ilość wody spływającej po dachu. Na tej podstawie trzeba dobrać odpowiedni ich rozmiar tak, aby przepustowość pozwoliła na maksymalne zbieranie deszczówki i odprowadzanie jej do kanalizacji.

Wśród rynien dostępnych na rynku można wybierać spośród:

  • rynien stalowych
  • rynien plastikowych
  • rynien miedzianych
  • rynien cynkowo – tytanowych

Materiał, z jakiego będą wykonane rynny, będzie wpływać na ich trwałość. Rynny stalowe i plastikowe mają podobny okres użytkowania. Natomiast rynny miedziane i tytanowe mogą pełnić swoja funkcje w nienaruszonym stanie nawet 150 lat. Należy przy tym pamiętać, że ceny tych rynien są bardzo wysokie. Dlatego najczęściej wybierane są do współczesnego budownictwa rynny stalowe lub plastikowe, które mimo krótszej trwałości, świetnie pełnią funkcję zbierania wody deszczowej. Podczas wyboru rynien, należy też pamiętać, o zakupie dodatkowych akcesoriów wykończenia, takich jak haki, kolanka oraz łączniki do rynny.

Poznaj naszą ofertę: rynny onninen.pl.


Czy rynny należy konserwować?

Dbanie o stan rynien będzie mieć wpływ na ich skuteczność oraz długość ich eksploatacji. Ciągła ekspozycja na czynniki zewnętrzne, takie jak powietrze i zanieczyszczenia biologiczne, będą mieć wpływ na funkcjonowanie systemu rynnowego. Jedną z podstawowych czynności, jakie należy wykonać przynajmniej raz do roku, jest usuwanie zanieczyszczeń, które gromadzą się najczęściej u podstawy dachu. Po usunięciu zalegających liści i błota, konieczne będzie dokładne umycie rynny wodą.

Dodatkowo warto pamiętać o zabezpieczeniu rynien przed zimą. Najważniejsze będzie sprawdzenie szczelności rynien oraz zabezpieczenie dachu przed zagrożeniem osuwania się śniegu. Te proste czynności, mogą wpłynąć na dobre funkcjonowanie systemu rynnowego oraz ograniczyć ewentualne koszty naprawy usterek.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...