Dlaczego lepiej wybrać okna trzyszybowe zamiast dwu? Ranking październik 2022

Kupić okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć coraz więcej Polaków chcących wybudować swój dom marzeń. Obecny kryzys na rynku energetycznym sprawił, że temat doboru okien stał się dużo bardziej istotny. Czy ilość szyb rzeczywiście ma znaczenie? Owszem tak, a w niniejszym artykule przedstawimy parametry techniczne okna z trzema szybami oraz jego przewagę w pomieszczeniach użytkowych.


Standardowe okna dwuszybowe a energooszczędność

Kwestia oszczędności energii chyba jeszcze nigdy nie była tak ważna. Dla wielu z nas najbliższa zima zapowiada się chłodno, a jak to będzie wyglądać w następnych latach – nie wiadomo. Przenikanie promieni słonecznych do wnętrza domu pozwala ogrzać pomieszczenie, ale to ciepło trzeba jeszcze zatrzymać. I tu właśnie pojawia się problem.

Typowe okno dwuszybowe, choć nowoczesne i zgodne z obowiązującymi normami, nie będzie tak skuteczne jak okno, w którym są trzy szyby. Okna PCV trzy szybowe stanowią bowiem lepszą termoizolację. Szklana szyba jest znacznie bardziej skutecznym izolatorem niż rama okienna, tak więc im więcej szkła w oknach, tym lepiej się sprawdzą podczas zatrzymywania ciepła. Ponadto między 3 warstwami szkła znajdują się aż 2 komory wypełnione specjalnym gazem. Zwłaszcza systemy trzyszybowe z kryptonem, który posiada większą gęstość, będą naprawdę wydajne w związku ze wstrzymaniem utraty temperatury. W efekcie zostanie zaoszczędzona energia potrzebna do ogrzania pomieszczeń w domu. Praktycznie rzecz biorąc, zamiast ustawiać kaloryfery na najwyższy poziom wieczorem, można zostawić regulator w spokoju, ponieważ niski współczynnik przenikania ciepła okna trzyszybowego pozwolił lepiej zmagazynować dostępne zasoby i tym samym zachować komfort termiczny na dłużej.


Okna a zapotrzebowanie energetyczne w pomieszczeniach gospodarczych

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że okna trzyszybowe PCV z dobrym współczynnikiem przenikania ciepła świetnie nadają się również do wszelkiego rodzaju pomieszczeń o charakterze gospodarczym, jak chociażby przydomowy warsztat czy obora na gospodarstwie rolnym. Zwierzęta hodowlane też muszą mieć zapewniony jakiś komfort termiczny wczas siarczystych mrozów. W wielu przypadkach tej zimy rolnicy będą jednak musieli zmniejszyć nakłady na ogrzewanie takich pomieszczeń. Stare okna dwu szybowe czy nawet okna aluminiowe nie ułatwią sprawy. Modernizacja gospodarstwa (na co zresztą można otrzymać dofinansowanie) i inwestycja w trzyszybowe okna może nieco tę sytuację poprawić. Dobra izolacyjność wyeliminuje ewentualne mostki termiczne. Poprawi jakość bytową inwentarza i nieco zmniejszy koszty ogrzewania.


Izolacja akustyczna okien trzyszybowych

Z ilością szyb wiąże się też inny rodzaj izolacji, czyli ochrona przed hałasem. Okna trzyszybowe czy dwuszybowe – dla wielu to nie ma różnicy, ale zmienia się ich punkt widzenia, jeśli przyjdzie im mieszkać w pobliżu ruchliwej drogi, torowisk tramwajowych czy lotniska. Każdy, kto planuje się wybudować w pobliżu takich miejsc albo kupić tam nieruchomość, lepiej niech od razu wybierze okna z trzema szybami. Dodatkowa warstwa szkła to w końcu dodatkowa bariera akustyczna.


Okna trzyszybowych mają jakieś wady?

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Okna trzyszybowe, choć wyjątkowo wydajne, mają wyższą cenę. Jeśli ktoś buduje dom od podstaw i ma do tego jakieś obiekty gospodarcze do wyremontowania, całościowy koszt zakupu takich okien może być wysoki. Poza tym w oknach trzyszybowych trzeba wziąć pod uwagę o kilka procent ciemniejszy widok niż to dają zazwyczaj produkty dwuszybowe. Dodatkowa szyba zespolona z resztą układu wpływa negatywnie na ten aspekt.


Podsumowanie

Okna PCV trzy szybowe wyprzedzają powszechne dotychczas systemy z dwiema szybami pod wieloma względami. Przenikalność cieplna okien dwuszybowych osiąga standardowy poziom Ug 1,1. Okna trzyszybowe natomiast ma wartość równą 0,5. To ponad 50% większa skuteczność termoizolacyjna. Nie oznacza to od razu, że rachunki za ogrzewanie też będą o połowę niższe, ale na pewno spadną w porównaniu z kosztami w domach, gdzie zdecydowano się na dwie szyby zamiast trzech. Spadnie też liczba nieprzespanych nocy, jak i nerwów wytworzonych poprzez wysoką częstotliwość hałasu dobiegającego z zewnątrz. Nie wspomnieliśmy o tym wcześniej, ale dodatkowym plusem systemu z trzema szybami jest jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Piłka kopnięta przez dziecko może śmiało rozbić standardowe okno. W przypadku okien trzyszybowych nie będzie to aż takie łatwe. Nawet jeśli pierwsza warstwa ulegnie zniszczeniu, w budynku tak czy siak nie powstanie dziura, która wpuści do środka deszcz albo wiatr.

To wszystko to bardzo mocne argumenty przemawiające na rzecz okna trzyszybowego, a największą  jego wadą wydaje się być tylko cena, która z oczywistych powodów jest wyższa. Ale w zamian dostaje się dużo więcej i różnica w kwocie inwestycji z pewnością zwróci się poprzez niższe nakłady na energię grzewczą tak w domu jednorodzinnym, jak i budynku gospodarczym o dowolnym przeznaczeniu.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...