Jaki alkomat najlepszy do prywatnego użytku? Porównanie alkotesterów Ranking październik 2022

Dobry alkomat jest szczególnie przydatnym urządzeniem zwłaszcza w przypadku osób, które lubią od czasu do czasu wypić coś mocniejszego. W takich sytuacjach warto zbadać swój stan trzeźwości, zanim wsiądzie się w samochód.

alkotester DriveSafe - elektroniczny alkomat z atestem
alkotester DriveSafe – elektroniczny alkomat z atestem

Dobre alkomaty elektrochemiczne do użytku osobistego oraz alkomaty dowodowe można kupić w sklepie internetowym https://alkopatrol.pl. Firma również prowadzi serwis i kalibrację alkomatów.

Rozwiązaniem może być alkomat z atestem, który zapewnia bardzo precyzyjne wyniki pomiarów. Osoby poddające się badaniu będą dzięki temu wiedzieć, kiedy mogą wsiąść za kierownicę, a w jakich sytuacjach jest to niedopuszczalne. Dobrym pomysłem dla osób, które piją sporadycznie, będzie tani jednorazowy alkomat.


Alkomaty elektrochemiczne dla firm

Jeśli właściciele firm chcą zadbać o bezpieczeństwo w swoim zakładzie, powinni zainwestować w alkomat elektrochemiczny. To świetne rozwiązanie dla mniejszych i większych przedsiębiorstw, aby sprawdzać stan trzeźwości u pracowników, np. przed przystąpieniem do pracy. Dzięki temu kierownictwo będzie wiedziało:

 • kto może zostać dopuszczony do pracy,
 • kto powinien udać się do domu z naganą ze strony szefostwa.

Posługiwanie się alkomatami ma duży sens, ponieważ można w ten sposób zadbać o zdrowie własne oraz innych uczestników ruchu, a przy okazji zapobiec przykrym wypadkom.


Czy alkomat internetowy wystarczy?

Jeżeli nie mamy pod ręką alkomaty, a spożyliśmy już alkohol, możemy zdecydować się na skorzystanie z alkotestu wirtualnego w postaci prostego kalkulatora promili. W zależności od twórców algorytmu mogą się one różnić pod kątem czynników, które zawierają w pytaniach będących niejako kryteriami oraz pomocą w możliwie jak najbardziej precyzyjnym określeniu ilości promili. Co najczęściej biorą pod uwagę alkomaty online?

 • masa ciała oraz wzrost,
 • płeć osoby,
 • moment, w którym rozpoczęliśmy spożywanie alkoholu oraz moment, w którym je zakończyliśmy,
 • typ alkoholu oraz jego ilość,
 • moc spożywanego trunku.
kalkulator promili online - standardowy alkotest wirtualny
kalkulator promili online – standardowy alkotest wirtualny

Wirtualny alkomat a rzeczywistość

Pamiętajmy, że powyższe kryteria nie stanowią wszystkich czynników mogących wpłynąć na ilość promili znajdujących się w naszym organizmie. Bardzo ważne jest chociażby spożywanie pokarmu przed i po piciu alkoholu, jego ilość, a także rozkład trunków (czy alkohol piliśmy w pewnych odstępach czasu, czy też był on przyjmowany jednorazowo). Ponadto powinniśmy wiedzieć, iż na poziom promili ma także uwodnienie organizmu (im zawartość wody w organizmie jest wyższa, tym procentowo niższy jest wskaźnik spożytego alkoholu).

Powinniśmy traktować jednak wszelkie wirtualne alkomaty i alkotesty jako wskazówkę, gdyż wyniki testów przeprowadzonych na różnych kalkulatorach internetowych mogą znacząco od siebie odbiegać!


Jaki alkomat jednorazowy?

Alkomat to bardzo przydatne urządzenie, kontrolujące ilość alkoholu w powietrzu, które jest wydychane. Można sprawdzić wówczas, czy dana osoba może bezpiecznie wsiąść za kierownice nie stwarzając niebezpiecznych sytuacji dla siebie i innych ludzi. Jeżeli zdecydujemy się na alkomat jednorazowy, to powinien być on również dokładny.

Wybierając alkomat jednorazowy zwróćmy uwagę na odporność na oddziaływanie warunków pogodowych potwierdzone znaczkiem na opakowaniu. Niskie temperatury mogą bowiem fałszować wyniki testu.

Ważne jest, aby alkotest jednorazowy podawał wyniki czytelnie. Najprostsze rozwiązanie mają modele, w których jest tylko jeden kolor pokazujący czy przekroczyliśmy normę alkoholu we krwi jaka jest dopuszczalna. Warto również zwrócić uwagę na takie cechy jak:

 • certyfikaty i atesty alkomatu,
 • łatwość obsługi urządzenia,
 • niewielkie rozmiary,
 • czas, po którym alko test pokazuje wynik.

Niezależnie od tego, jaki alkomat wybierzemy, trzeba dmuchać w urządzenie dostatecznie długo, czyli do zapełnienia się balonika. Pozwoli to uzyskać prawidłowy wynik pomiaru.


Ile wydamy na alkomat?

Najtańsze alkotestery na rynku do 10 zł

To przede wszystkim jednorazowe alkotesty (ważne, aby sprawdzać, czy posiadają one atest PZH), wykorzystujące do pomiarów odpowiednią substancję, którą najczęściej jest związek jodu. Dodatkowo w mierniku zastosowano granulat absorpcyjny. Tego typu testery cechują się dużą dokładnością, jednakże gwarantem precyzyjnego wyniku jest przede wszystkim ich prawidłowe użycie, dlatego przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać instrukcję.

Badanie polega wdychaniu przez ustnik powietrza i późniejszym określeniu zmiany barwy (najczęściej nie musimy czekać dłużej niż kilka sekund), gdzie pozycją bazową substancji mierzącej jest kolor biały, natomiast w przypadku obecności alkoholu w wydychanym powietrzu zmienia się on na czerwony o różnej intensywności (im bardziej intensywny, tym większa zawartość alkoholu). Wspomniana dokładność dotyczy oczywiście stwierdzenia samej obecności alkoholu, natomiast nie uzyskamy tym alkomatem precyzyjnego wyniku numerycznego.

Zgodnie z nazwą nie należy korzystać z takich alkotesterów ponownie, gdyż po jednym użyciu tracą one swoje właściwości.

Nowością na rynku są bardzo tanie alkomaty przenośne, dostępne w dolnym pułapie cenowym, które posiadają wyświetlacz cyfrowy pokazujący wynik pomiaru z dokładnością do 0,01 promila. Pozbawione są one dodatkowych funkcji oraz udogodnień, często do zestawu dołączonych jest przynajmniej kilka ustników. Maksymalny zasięg pomiarowy dochodzi w ich przypadku do 5,00 promili. W ich przypadku czujnik pomiarowy nie jest wymienny.

Tanie alkotestery do 50 zł

W tej kwocie otrzymamy alkomat z wyświetlaczem LCD, który umożliwia wykonanie wielu pomiarów. Są to urządzenia zasilane bateryjnie, najczęściej wystarczy nam 2xAA. Ten przedział cenowy zapewnia również dostępność zarówno wersji ustnikowych, jak i bezustnikowych (bezdotykowy). Przeznaczenie takich alkotesterów to użytek indywidualny. Najczęściej posiadają one ograniczenie pomiarowe – z reguły do 2 promili.

Modele bezdotykowe stanowią ciekawe rozwiązanie jako alkomaty wielokrotnego użytku, ze względu na swoją niewielką wagę i gabaryty sprawdzają się w roli przenośnych urządzeń do pomiaru alkoholu.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...