Jaka deska do prasowania będzie najlepsza?

Dobra deska do prasowania powinna cechować się stabilnością oraz wytrzymałością. Dzięki temu można ułatwić sobie tę czynność wybierając odpowiedni dla siebie produkt. W ofercie producentów znajdują się deski tradycyjne oraz elektryczne.

deska do prasowania ze stacją parową, z generatorem pary
deska do prasowania ze stacją parową, z generatorem pary

W wielu domach przyda się duża deska do prasowania rękawów, z którymi największy problem mają mężczyźni. Umiejętne wyprasowanie rękawów wymaga cierpliwości i sporych zdolności manualnych, lecz posiadając dobrą deskę nie będzie stanowiło to dużego kłopotu.Kryteria wyboru deski do prasowania

 • wymiary – dobieramy je pod kątem ilości miejsca, jaką dysponujemy. Duże deski do prasowania spełnią swoje zadanie w dedykowanym pomieszczeniu z większą powierzchnią, np. w pralni, z kolei mała deska jest łatwiejsza w przenoszeniu i można z niej skorzystać w wielu miejscach;
 • pokrowiec na blat deski – materiał, z jakiego jest wykonany, w dużej mierze odpowiada za skuteczność samego prasowania. Zwróćmy uwagę, czy jest on odporny na wysoką temperaturę oraz czy nie magazynuje on wilgoci. Jeżeli jesteśmy zdeterminowani, możemy także zdecydować się na uszycie pokrowca we własnym zakresie (gdy ten z deski ulegnie uszkodzeniu). Nie każdy jednak materiał się do tego nadaje, o czym powinniśmy pamiętać;
 • wykonanie i kształt blatu – blat posiadający z jednej strony zwężony koniec umożliwia łatwiejsze wyprasowanie np. koszuli. Jego wielkość determinuje także praktyczność – większa powierzchnia umożliwia wygodniejsze prasowanie, przede wszystkim większych rzeczy. Materiał blatu nie powinien wchłaniać wilgoci, dlatego warto zakupić deskę siatkową;
 • regulacja wysokości deski – wpływa na wygodę jej użytkowania, z reguły w tańszych klasycznych deskach do prasowania rozstawiany stelaż nie posiada takiego rozwiązania. Warto wybrać model dysponujący regulacją w możliwie jak najszerszym zakresie.

Deska do stacji parowej – dlaczego warto?

Osobom często prasującym przyda się tzw. stacja parowa, której głównym atutem jest generator pary. Odpowiednie wytwarzanie pary podczas prasowania sprawia, że wszystkie ubrania są gładkie i nie mają żadnych wygnieceń. Warto postawić na deski o nieco większych rozmiarach, ponieważ:

 • łatwiej się na nich prasuje,
 • są łatwiejsze w obsłudze.

Taki zakup na pewno zadowoli zdecydowaną większość domowników. Oczywiście deska musi mieć też odpowiedni rozmiar, aby podczas prasowania nie trzeba było się nad nią schylać.


Jak dobrać deskę do stacji parowej?

Głównym powodem zakupu nowoczesnej stacji pary jest chęć łatwego i wygodnego prasowania. Należy pamiętać, że na wygodę przy prasowaniu wpływa również odpowiednio dobrana deska do prasowania do stacji parowej. Z pozoru mogłoby się wydawać, że deski do prasowania są bardzo podobne, różnią się natomiast nie tylko materiałem wykonania, ale także funkcjonalnością.

Wybór dobrej deski do stacji parowej

Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych aspektów, do których należą przede wszystkim:

 • materiał wykonania podstawy oraz pokrowca,
 • stabilność konstrukcji,
 • wielkość powierzchni do prasowania,
 • miejsce na stację pary,
 • możliwość regulacji wysokości,
 • ergonomiczność,
 • dodatkowe funkcje.

Jak widzimy na działanie deski do prasowania, a tym samym naszą wygodę, wpływa kilka czynników. Mocny materiał podstawy oraz nóżki antypoślizgowe będą rzutowały na stabilność konstrukcji, dzięki czemu całość nie powinna przesuwać się w trakcie prasowania.

Pokrowiec może być wykonany z materiału dobrze odbijającego parę, co sprawi, że szybciej rozprostujemy wszelkie zagniecenia na ubraniach.

Możliwość regulacji wysokości powoduje, że każdy z domowników będzie mógł dopasować wysokość deski do swojego wzrostu.

Dobrze, gdy nasza nowa deska do prasowania jest ergonomiczna i lekka, dzięki czemu łatwo ją złożyć i schować np. za szafę w pokoju.

Funkcją, która zyskuje na popularności jest posiadanie deski z wbudowanym gniazdkiem, co pozwoli na podpięcie stacji parowej nawet w miejscu, gdzie jej kabel byłby za krótki.

Działanie deski do prasowania do stacji parowej nie należy do skomplikowanych, ale przy zakupie warto zwrócić uwagę na wymienione wyżej cechy, żeby jak najdokładniej dopasować funkcjonalności deski pod swoje potrzeby. Może to mieć ogromne znaczenie na łatwość i wygodę wykonywania codziennej czynności, jaką jest prasowanie.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...