Jaki przenośny klimator domowy będzie najlepszy? Który klimatyzer kupić? Ranking październik 2022

W okresie letnim warto dać sobie trochę odetchnąć. W takiej sytuacji przyda się klimator przenośny. Dzięki niemu można się nie tylko ochłodzić, ale też odpowiednio nawilżyć powietrze znajdujące się w pomieszczeniu lub samochodzie.

klimatyzer domowy
klimatyzer domowy

Klimatyzery nie powinny mieć zbyt dużych rozmiarów, wersja przenośna będzie więc idealna dla osób, które będą chciały takie urządzenie zabierać ze sobą. Pełnią funkcję mini wentylatorów, zapewniając swobodne warunki do wypoczynku.


Zmniejszenie odczuwalnej temperatury powietrza

Dobry klimator powinien:

  • zmniejszać odczuwalną temperaturę powietrza,
  • działać sprawnie, niezawodnie i szybko.

Właśnie pod tym kątem powinno dobierać się ten sprzęt. Wtedy zainteresowani mają pewność, że spełni ich oczekiwania. Warto wybierać klimatyzery cechujące się należytą wydajnością i funkcjonalnością, wtedy są bardziej uniwersalne. Z pewnością przydadzą się zarówno osobom młodszym, jak i dużo starszym. Lato kojarzy się z wysokimi temperaturami, które mogą być groźne, ale dzięki klimatorowi zadba się o własne bezpieczeństwo i komfort.


Klimator a klimatyzator – subtelna różnica

Czym jest klimatyzator?

Klimatyzator to zaawansowane urządzenie chłodzące z freonem, który jest czynnikiem chłodzącym. Cechami charakterystycznymi klimatyzatora jest wysoka wydajnością i skuteczność pracy. Dzięki temu możemy osiągnąć w danym pomieszczeniu optymalny efekt chłodzenia, z możliwością ustawienia preferowanej temperatury we wnętrzu. Jednak na to urządzenie nie każdy może sobie pozwolić ze względu na wysoki koszt zakupu, montażu, konserwacji itp.

O ile pod pojęciem klimatyzatora kryje się cała grupa urządzeń chłodzących, o tyle klimator to nic innego jak klimatyzator wodny (zwany także ewaporacyjnym lub adiabatycznym). Zamienną nazwy tego typu sprzętu jest także klimatyzer.

Wydajność klimatora ulega zwiększeniu wraz z wyższą temperaturą panującą pomieszczeniu. Klimatyzator wodny sprawdza się w różnego rodzaju pomieszczeniach, jak również w kabinach samochodów. Stanowić mogą również solidne wsparcie dla zainstalowanych już systemów klimatyzacyjnych, cenowo prezentują się również znacznie korzystniej. Bogata oferta rynkowa zawiera również niewielkie konstrukcje, które świetnie sprawdzają się jako urządzenia przenośne.

Jedną z większych zalet klimatorów jest niewielki poziom hałasu, jaki generują podczas pracy. Ponadto są łatwe w zamontowaniu i eksploatacji, nie mają również szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Dzięki swojej konstrukcji pełnią one także dodatkową funkcję w postaci nawilżacza powietrza przy absorpcji ciepła przez wodę. Przy pracy klimatyzatora wodnego nie musimy szczelnie zamykać pomieszczeń, rekomenduje się nawet ich przewietrzanie, aby w ten sposób kontrolować poziom wilgoci.


Tani klimator domowy – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 6 chętnie kupowanych klimatyzerów domowych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco.


Jak działa klimator?

Klimatyzator ewaporacyjny potocznie zwany jest klimatorem lub klimatyzatorem adiabatycznym. Służy do schładzania, wentylowania i oczyszczania powietrza w pomieszczeniach.

Poniżej krótko przedstawiamy zasadę działania takiego urządzenia.

Klimator posiada wkłady celulozowe, przez które przepływa ciepłe powietrze, gdzie następnie jest schładzane w naturalny sposób. Parująca woda z wkładów celulozowych obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Schładzanie powietrza będzie większe, jeśli w danym pomieszczeniu będzie dość wysoka temperatura.

Ponadto powietrze, które wpływa do tego urządzenia jest oczyszczane z zanieczyszczeń takich jak kurz czy pyłki. Warto pamiętać o tym, że powietrze, które klimatyzator wodny „oddaje” z powrotem do pomieszczenia jest chłodne, czyste i świeże. W najbardziej upalne dni klimatyzator wodny może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o około 10°C.


Przydatne funkcje klimatyzerów

Alternatywą dla tradycyjnego klimatyzatora jest klimatyzer. To urządzenie przenośne, które można ustawiać w wybranym przez nas pomieszczeniu. Klimator chłodzi przestrzeń wykorzystując do tego wodę i wbudowane w nie specjalne wkłady chłodzące. Gorące powietrze jest wtłaczane do jego wnętrza, a następnie przechodzi ono przez wspomniane wcześniej wkłady nasączone wodą. W ten sposób powietrze zostaje schłodzone i jest wyrzucane na zewnątrz.

Warte uwagi funkcje i rozwiązania stosowane często w klimatyzatorach wodnych:

  • podniesienie stopnia wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia, dzięki czemu staje się ono nawilżone, oczyszczone i chłodniejsze,
  • możliwość dostosowania poziomu prędkości, siły nawiewu do własnych potrzeb (z reguły w kilku trybach),
  • przenośne klimatyzery często wyposażone są w kółka zwiększające ich mobilność,
  • wbudowana funkcja oscylacji powietrza (wiatrak może wykonywać obroty w bocznych kierunkach),
  • funkcja nawilżania powietrza,
  • zabezpieczenie przed przegrzaniem klimatora,
  • pracowanie w trybie nocnym (bez zakłóceń).

W przeciwieństwie do klimatyzatorów, małe przenośne klimatyzery nie sprawdzą się jednak z reguły w pomieszczeniach większych niż ok. 40m2. Powinniśmy natomiast rozważyć ten zakup, jeśli zależy nam na umiarkowanym efekcie schłodzenia powietrza, oszczędności oraz możliwości przenoszenia urządzenia chłodzącego.

Z pewnością jest to ekologiczne rozwiązanie zapewniające efekt przyjemnego chłodu, a także wentylowania pomieszczeń.


Klimatory domowe RANKING

Zestawienie TOP 6 najchętniej kupowanych klimatyzerów domowych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...