Jaka domowa stacja pogodowa? Pomagamy wybrać najlepszy wariant Ranking grudzień 2023

Domowa stacja meteorologiczna to niezwykle przydatne urządzenie dla osób, które nieustannie chcą lub muszą śledzić warunki atmosferyczne. W zależności od potrzeb wybór sprzętu może się różnić. Podróżnik zwróci uwagę na coś innego niż np. rolnik czy meteopata. Jakie funkcje powinna posiadać dobra stacja pogody?

domowa stacja meteorologiczna do sprawdzania pogody
domowa stacja meteorologiczna do sprawdzania pogody

Co oferuje stacja pogodowa?

Stacja pogodowa wifi udostępnia najważniejsze informacje o warunkach atmosferycznych na danym obszarze. Dlatego istotne jest, żeby urządzenie miało przede wszystkim wystarczająco duży zakres pomiaru temperatury. Niskiej jakości sprzęt może mieć zakres sięgający zaledwie -10°C, co nawet w polskich warunkach będzie niewystarczające. Wysokiej klasy bezprzewodowa stacja pogody wskazuje zakres temperatur od -40 do nawet 65°C.

Kiedy mamy już urządzenie, które precyzyjnie wskazuje temperaturę, możemy się skupić na rodzaju wyświetlacza. Powinien być wystarczająco duży, żeby wyświetlane informacje dało się z łatwością odczytać. Warto zainwestować w modele podświetlane, które można używać, kiedy brakuje naturalnego światła.

Do zasilania bezprzewodowej stacji pogodowej wystarczą nam baterie AA lub AAA (w zależności od modelu).


Tania Stacja pogody – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 9 chętnie kupowanych domowych stacji meteorologicznych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco. Tanie stacje meteorologiczne posiadają w wyposażeniu podstawowe funkcje, jak mierzenie temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, a także timer.


Najważniejsze funkcje stacji pogodowej

  • prognoza pogody – najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu pobierającego informacje ze stron zajmujących się prognozowaniem. Stacje meteorologiczne bazujące na analizie parametrów atmosferycznych dają z reguły bardzo niedokładne oraz krótkotrwałe oszacowania.
  • wbudowany termometr – wskazywana temperatura w większości przypadków pokazuje nam wartości zbadane zarówno dla wnętrza pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Musimy pamiętać, aby umieścić stację w miejscu, gdzie nie będzie ona narażona na działanie promieni słonecznych, co może skutkować błędnymi wskazaniami. Funkcjonalność stacji pogody umożliwia z reguły zapisywanie w pamięci urządzenia temperatury minimalnej oraz maksymalnej danego dnia.
  • wbudowany barometr – w większości przypadków stacje meteorologiczne posiadają tą funkcjonalność. Bardzo przydatne rozwiązanie dla osób będących meteopatami, w przypadku których każda zmiana warunków pogodowych jest mocno odczuwalna w postaci np. silnego bólu głowy. Z pewnością przyda się wskazanie amplitudy ciśnienia poprzez zapisywanie wartości minimalnych oraz maksymalnych.
  • wbudowany higrometr – dbanie o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Jest to szczególnie przydatna funkcjonalność w przypadku mierzenia tego parametru np. w kuchni, gdzie podczas gotowania wydzielane są duże ilości pary wodnej. Badane i pokazywane są wartości dla wnętrza, jak i na zewnątrz.

Gdzie umieścić czujnik stacji pogodowej?

Stacja pogodowa to przydatne urządzenie, z którego można dowiedzieć się informacji o wartości ciśnienia, przewidywanej pogodzie, prognozowanych opadach deszczu czy wilgotności. Kluczową kwestią w optymalnym jego wykorzystaniu jest jednak określenie optymalnego miejsca ustawienia stacji pogodowej. Oto kilka wskazówek:

  • przed zamontowaniem sensora trzeba obejrzeć otoczenie, w którym zostanie on zamontowany;
  • czujników nie powinno się umieszczać niżej niż 2 metry nad ziemią. Warunki panujące blisko ziemi różnią się od tych panujących w powietrzu, więc informacje wskazywane na stacji pogodowej mogą się mocno różnić;
  • jeśli urządzenie ma funkcję mierzenia wiatru, należy pamiętać, by czujnik umieścić na otwartej przestrzeni;
  • ważne, aby nie ustawiać czujnika w pełnym słońcu;
  • dobrze natomiast ustawić czujnik w zacienionym miejscu, wówczas może on dokładnie zmierzyć aktualną temperaturę;
  • gdy czujnik znajduje się między budynkami, to pomiary, które podaje stacja pogodowa, nie będą prawdziwe;
  • nie należy umieszczać czujnika w okolicy drzew lub krzewów, ponieważ nie będzie on odpowiednio działał, jeśli posiada on funkcję deszczomierza.

W jaki sposób prognozuje stacja pogodowa?

Prywatną domową pogodynką jest elektroniczna stacja pogodowa umieszczona w domu lub na działce. Odpowiednio skalibrowana potrafi prognozować pogodę z dużą dokładnością.

  • Stacja wyposażona jest w czujniki do mierzenia ciśnienia atmosferycznego, wilgotności względnej, kierunku i prędkości wiatru oraz temperatury wewnątrz i na zewnątrz.
  • Na elektronicznym wyświetlaczu pojawiają się parametry cyfrowe oraz symbole, identyczne z prezentowanymi na telewizyjnych mapach meteorologicznych.
  • Podstawą prawidłowego określenia prognozy pogody jest ciśnienie. Jego wzrost powyżej 1020 hPa powoduje, że na wyświetlaczu pojawia się słońce – symbol ładnej pogody. Kiedy ciśnienie osiąga parametry rzędu 980-990 hPa, wówczas wzrasta prawdopodobieństwo opadów, co obrazują deszczowe chmury.
  • Pomiar ciśnienia może być niedokładny, kiedy panuje tzw. zgniły wyż. Nowocześniejsze stacje sugerują się wówczas wilgotnością powietrza, której wysokość oznacza opady lub ich brak.
  • Jeżeli odczyty stacji pogodowej mają być wiarygodne, należy umieścić ją w odpowiednim miejscu. Intensywne działanie promieni słonecznych może zawyżyć wskazania temperatury o kilka lub kilkanaście stopni.

Stacje pogodowe RANKING

TOP Zestawienie najchętniej kupowanych stacji pogody do domowych zastosowań w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco. Wśród oferowanych modeli dominują stacje dysponujące, oprócz standardowego mierzenia temperatury i timera, również m.in. pomiar wilgotności powietrza czy też prognozowanie pogody.


Warto pamiętać o dobrej jakości tynkach w domu.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...