Jaki szynkowar kupić? Który najlepszy? Ranking grudzień 2023

Wędliny to ważny element jadłospisu w naszej kuchni. Są świetną przystawką, dodatkiem do kanapek czy sałatek. Niestety większość pięknych, błyszczących szynek, które dostępne są w supermarketach zawiera sporo chemicznych konserwantów, ulepszaczy smaków i sztucznych aromatów. Można oczywiście trafić na tradycyjne wyroby z małych zakładów wędliniarskich, trzeba jednak liczyć się z tym, że będą one droższe.

mięso przygotowane w szynkowarze
mięso przygotowane w szynkowarze

Jest jeszcze jeden sposób na smaczne i zdrowe wędliny – można je przygotować w domu przy pomocy szynkowara.


Szynkowar – co to takiego?

Szynkowar jest urządzeniem, które służy do parzenia mięsa. Można w nim przygotować domowe szynki, mielonki, boczki, pasztety oraz kiełbasy. Urządzenie składa się z naczynia wykonanego zazwyczaj ze stali nierdzewnej, aluminium lub tworzywa sztucznego. To w nim umieszcza się mięso.

Niektóre modele podzielone są na dwie części, co umożliwia parzenie dwóch rodzajów mięsa w tym samym czasie. W większości szynkowarów można umieścić 1 kg mięsa na raz.

Pozostałe elementy urządzenia to płytka dociskowa, sprężyna i pokrywka, która może być zdejmowana lub zamocowana na stałe.


Szynkowar – jaki wybrać?

Przygotowanie potraw w szynkowarze nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Poradzą sobie z tym nawet laicy. Ważne jednak, by dobrze zastanowić się, jaki model wybrać. Do głównych kryteriów, na które trzeba zwrócić uwagę należą:

  • materiał, z którego wykonane jest urządzenie – najlepsze są szynkowary ze stali nierdzewnej. Są najbezpieczniej w kwestii kontaktu z żywnością. Są również bardziej wytrzymałe niż ich aluminiowi, czy wyprodukowani z tworzyw sztucznych konkurenci;
  • pojemność wsadu – osoby, które nie planują przygotowywania większej ilości wędlin, mogą zdecydować się na mniejsze urządzenia;
  • kształt – na rynku dostępne są urządzenia owalne, prostokątne oraz kwadratowe.Przy wyborze kształtu warto zastanowić się, do jakiego garnka będziemy wstawiać szynkowar;
  • dodatkowe akcesoria – popularnym dodatkiem do szynkowara jest termometr z sondą, dzięki któremu można łatwo i bezpiecznie sprawdzić temperaturę.

Jak działa szynkowar?

Jakość własnoręcznie wykonanej wędliny jest o wiele wyższa, od tych kupionych w sklepie. Osoby, które pragną zająć się samodzielnym robieniem wędlin powinny sprawdzić, jak może im w tym pomóc szynkowar. Działanie sprzętu polega głównie na przetworzeniu kawałka surowego mięsa w soczystą i aromatyczną szynkę. Jak to przebiega?

Czym spośród innych sprzętów AGD wyróżnia się szynkowar? Działanie urządzenia polega na długotrwałym gotowaniu zamarynowanego mięsa. Po upływie określonego czasu z naczynia wyciągamy gotową wędlinę. Umieszczając mięso w szynkowarze należy pamiętać o dociśnięciu go specjalną spiralą, co decyduje o późniejszej konsystencji wędliny. Ważne jest ciągłe kontrolowanie temperatury wody, w której znajduje się mięso. Powinna ona utrzymywać się na stałym poziomie, jednak nie należy doprowadzać do wrzenia.

Działanie szynkowaru osobom początkującym może wydawać się dosyć trudne, jednak warto postarać się opanować zasady funkcjonowania sprzętu, by móc cieszyć się jakością domowych wędlin.


Przepis na szynkę z szynkowaru

Nic nie smakuje lepiej niż własne wyroby. Są one zdrowe i pozbawione konserwantów, a ich przygotowanie wcale nie jest skomplikowane. Jednym z przykładów pysznej wędliny jest szynka z szynkowaru.

Potrzebne składniki

  • 1,5 kg szynki wieprzowej,
  • 1,5 l wody,
  • 4,5 łyżki soli do peklowania,
  • 4 duże ząbki czosnku,
  • 4 liście laurowe,
  • 10 ziaren ziela angielskiego,
  • 2 łyżki suszonego majeranku.

Sposób przygotowania

  1. W pierwszym kroku należy przygotować marynatę. W tym celu gotujemy wodę w garnku, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i majeranek. Gdy woda lekko przestygnie, dodajemy do niej sól do peklowania. Ząbki czosnku kroimy w plastry i również dodajemy do marynaty.
  2. Kiedy marynata będzie zimna wkładamy do niej mięso i odstawiamy na chłodnego pomieszczenia na 24h.
    Po upływie doby wyjmujemy mięso z marynaty, związujemy sznurkiem wędliniarskim i wkładamy do rękawa do pieczenia.
  3. Ustawiamy szynkowar w wysokim garnku, pamiętając o tym, że cała szynka musi być zanurzona w wodzie.
  4. Parzymy szynkę w temp. 85°, przez 1,5h. Po upływie tego czasu wyjmujemy szynkę i pozostawiamy do wystygnięcia. Kiedy ostygnie, chowamy do lodówki na 12 godzin.

Szynkowary RANKING

Zestawienie TOP 6 najchętniej kupowanych szynkowarów do przyrządzania wędlin w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco. Decydując się na konkretny garnek warto wybierać ten wykonany ze stali nierdzewnej.


Jak szukali użytkownicy?

  • jaki szynkowar najlepszy
  • najlepsze szynkowary

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...