Jaki higrometr kupić do domu? Ranking maj 2024

Higrometr służy do określenia wilgotności powierza. Najczęściej wykorzystywany jest w ogrodnictwie, przemyśle spożywczym, saunach i muzeach, jak również w domowych zastosowaniach. Jaki higrometr wybrać, aby był odpowiedni dla poszczególnego działu? Postaramy się w poniższym artykule rozwiać wątpliwości.

elektroniczny czujnik wilgotności i temperatury powietrza
elektroniczny czujnik wilgotności i temperatury powietrza

Jakie wyróżniamy typy higrometrów?

Rodzaj wybranego higrometru zależy od technologii, która została w nim zastosowana. Najczęściej sprzedawanymi urządzeniami tego rodzaju są:

 • higrometry włosowe,
 • higrometry kondensacyjne,
 • higrometry elektroniczne,
 • psychometry,

Kryteria wyboru higrometru

Chcąc kupić higrometr musimy zwrócić uwagę na jego parametry, Te najprostsze urządzenia badają tylko i wyłącznie jeden parametr powietrza – jego wilgotność.

Higrometr elektroniczny, który jest bardziej współczesny oprócz wilgotności powietrza wskazuje również temperaturę. Ponadto posiadają szereg innych funkcji, które mogą określać: temperaturę powietrza, najwyższe i najniższe stężenie pary wodnej w powietrzu. Jak możemy zauważyć te bardziej nowoczesne urządzenia mają więcej funkcji, z tego względu warto wybrać właśnie taki model.


Higrometry wilgotnościomierze – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 7 chętnie kupowanych higrometrów do badania poziomu wilgotności, opracowane na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco. Z reguły tego typu modele posiadają już m.in. wyświetlacz cyfrowy oraz czujnik temperatury.


Jak działa higrometr?

Odpowiedni poziom wilgotności ma wpływ na komfort życia i nasze samopoczucie. Przyjrzyjmy się, na jakiej zasadzie działają higrometry.

Budowa wilgotnościomierza i jego działanie

Wilgotnościomierze różnią się zasadą działania oraz budową w zależności od ich rodzaju:

 • włosowe (zegarowe) – tradycyjny wilgotnościomierz włosowy opiera swoje działanie na włóknie (dawniej był to koński włos) posiadającym właściwość zmiany długości pod wpływem wilgotności. Włókno chłonąc parę wodną wydłuża się, a dzięki połączeniu go ze wskazówką, poziom wilgotności można odczytać ze skali. Takie wilgotnościomierze obarczone są dużym błędem (ok. 7%), ale są bardzo tanie. Zazwyczaj wyglądem przypominają mały zegar, czasem posiadają wbudowany termometr cieczowy;
 • elektroniczne – higrometr elektroniczny działa na zasadzie zmiany pojemności elektrycznej w sondzie pomiarowej, w zależności od poziomu wilgotności. Sygnał elektroniczny jest następnie przetwarzany i poziom wilgotności jest przedstawiany na wyświetlaczu. Higrometry elektroniczne są bardzo dokładne i niezawodne. Często są częścią stacji pogodowych, mierzących również temperaturę czy ciśnienie.

Higrometr włosowy – szerszy opis i charakterystyka

Higrometr jest bardzo przydatnym urządzeniem, dzięki któremu możemy zmierzyć wilgotność powietrza. Sprawdzi się szczególnie w miejscach gdzie zawartość pary wodnej stanowi kluczowy parametr. Od wilgotności zależy nasze samopoczucie, rozwój roślin, przechowywanie rzeczy, praktycznie każda materia jest od niej zależna. Do użytku domowego najczęściej wykorzystujemy higrometr włosowy. Czym on się właściwie charakteryzuje?

Klasyczny higrometr włosowy to jedno z najprostszych urządzeń. Jego mechanizm jest bardzo uproszczony i znany wszystkim od czasów dawnych. Konstrukcja całego urządzenia opiera się na właściwościach włosa:

 • końskiego – pozyskanego z grzywy lub ogona. Charakteryzuje się wysoką trwałością;
 • ludzkiego – delikatniejszy materiał o niejednolitej strukturze.

W dzisiejszych higrometrach włosowych można spotkać się również z używaniem włókien syntetycznych. Zasada działania jest bardzo prosta. Pod wpływem wilgoci włosy zmieniają swoją długość. Włos połączony jest z końcówką wskazującą pomiar na tarczy higrometru. Mechanizm w zależności od wilgoci porusza nią, pozwalając odczytać poziom wilgotności.

Największą zaletą higrometru włosowego jest jego konstrukcja. Prosta i praktycznie bezawaryjna zapewnia długotrwałe działanie urządzenia. Niezawodność tego higrometru jest główną cechą, dla której decydujemy się na jego zakup.

Mankamentem może być dość duży margines błędu. Niestety pomiary nim nie odznaczają się dużą dokładnością, odchylenie procentowe wynosi około 5-7% dla danej wartości.


Higrometry cyfrowe RANKING

Zestawienie TOP 7 najchętniej kupowanych higrometrów cyfrowych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco. Nieco droższe modele odznaczają się smukłą i elegancką obudową, funkcjami dodatkowymi oraz dużym wyświetlaczem LCD.


Główni producenci higrometrów

Najbardziej popularnymi markami, które oferują higrometry, to: TFA, Conrad, Fischer, Extech, Bioterm oraz Testo. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom podjęli Państwo słuszną decyzję w wyborze odpowiedniego urządzenia do mierzenia poziomu pary wodnej w otoczeniu.

Jak szukali użytkownicy?

 • jaki higrometr do pokoju
 • miernik wilgoci powietrza
 • https://www eurobb net/dobry-higrometr-ranking/
 • higrometr ranking
 • higrometr do domu
 • higrometr pokojowy ranking
 • Higrometr jaki kupic
 • higrometr elektroniczny ranking
 • wilgotnosciomierz domowy
 • dobry tani higrometr

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...