Jaki higrometr kupić do domu?

Higrometr służy do określenia wilgotności powierza. Najczęściej wykorzystywany jest w ogrodnictwie, przemyśle spożywczym, saunach i muzeach, jak również w domowych zastosowaniach. Jaki higrometr wybrać, aby był odpowiedni dla poszczególnego działu? Postaramy się w poniższym artykule rozwiać wątpliwości.

elektroniczny czujnik wilgotności i temperatury powietrza
elektroniczny czujnik wilgotności i temperatury powietrza


Jakie wyróżniamy typy higrometrów?

Rodzaj wybranego higrometru zależy od technologii, która została w nim zastosowana. Najczęściej sprzedawanymi urządzeniami tego rodzaju są:

  • higrometry włosowe,
  • higrometry kondensacyjne,
  • higrometry elektroniczne,
  • psychometry,

Kryteria wyboru higrometru

Chcąc kupić higrometr musimy zwrócić uwagę na jego parametry, Te najprostsze urządzenia badają tylko i wyłącznie jeden parametr powietrza – jego wilgotność.

Higrometr elektroniczny, który jest bardziej współczesny oprócz wilgotności powietrza wskazuje również temperaturę. Ponadto posiadają szereg innych funkcji, które mogą określać: temperaturę powietrza, najwyższe i najniższe stężenie pary wodnej w powietrzu. Jak możemy zauważyć te bardziej nowoczesne urządzenia mają więcej funkcji, z tego względu warto wybrać właśnie taki model.


Jak działa higrometr?

Odpowiedni poziom wilgotności ma wpływ na komfort życia i nasze samopoczucie. Przyjrzyjmy się, na jakiej zasadzie działają higrometry.

Budowa wilgotnościomierza i jego działanie

Wilgotnościomierze różnią się zasadą działania oraz budową w zależności od ich rodzaju:

  • włosowe (zegarowe) – tradycyjny wilgotnościomierz włosowy opiera swoje działanie na włóknie (dawniej był to koński włos) posiadającym właściwość zmiany długości pod wpływem wilgotności. Włókno chłonąc parę wodną wydłuża się, a dzięki połączeniu go ze wskazówką, poziom wilgotności można odczytać ze skali. Takie wilgotnościomierze obarczone są dużym błędem (ok. 7%) ale są bardzo tanie. Zazwyczaj wyglądem przypominają mały zegar, czasem posiadają wbudowany termometr cieczowy;
  • elektroniczne – higrometr elektroniczny działa na zasadzie zmiany pojemności elektrycznej w sondzie pomiarowej, w zależności od poziomu wilgotności. Sygnał elektroniczny jest następnie przetwarzany i poziom wilgotności jest przedstawiany na wyświetlaczu. Higrometry elektroniczne są bardzo dokładne i niezawodne. Często są częścią stacji pogodowych, mierzących również temperaturę czy ciśnienie.

Główni producenci higrometrów

Najbardziej popularnymi markami, które oferują higrometry, to; TFA, Conrad, Fischer, Extech, Bioterm oraz Testo. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom podjęli Państwo słuszną decyzję w wyborze odpowiedniego urządzenia do mierzenia poziomu pary wodnej w otoczeniu.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...