Jaki pochłaniacz kuchenny? Który będzie najlepszą opcją? Ranking grudzień 2023

Pochłaniacz kuchenny jest bardzo przydatnym urządzeniem, bez którego nie da się komfortowo gotować, tym bardziej jeśli mowa chociażby o smażeniu. Jak inaczej poradzić sobie z dużą ilością nie zawsze przyjemnych zapachów lub też wilgoci w postaci skraplającej się pary wodnej? Wietrzenie pomieszczenia wymaga czasu, poza tym nie zawsze cyrkulacja powietrza to umożliwia. Podstawowe pytanie brzmi więc – jaki pochłaniacz zapachów i pary wybrać?

kuchenny pochłaniacz zapachów i wilgoci w postaci pary wodnej
kuchenny pochłaniacz zapachów i wilgoci w postaci pary wodnej

Postaw na nowoczesność

W dzisiejszych czasach nie trzeba już korzystać z ogromnych, głośnych pochłaniaczy zajmujących dużo miejsca, tak jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Aktualnie najpopularniejszą opcją staje się pochłaniacz podszafkowy – co ważne, jest to pochłaniacz kuchenny bez wyciągu. Na czym więc polega jego działanie? Całość oparta jest na specjalnym filtrze z węglem, dzięki któremu nie ma potrzeby montowania dużego wyciągu, ponieważ powietrze jest oczyszczane na bieżąco.

Pochłaniacz kuchenny z filtrem węglowym jest aktualnie nie tylko najnowocześniejszą, czy też najekonomiczniejszą, ale również najkorzystniejszą pod względem wizualnym opcją dostępną na rynku. Dodatkowo jego zastosowanie to bardzo duże zaoszczędzenie miejsca oraz czasu, który normalnie zostałby przeznaczony na montaż wyciągu.


Pochłaniacz kuchenny – z wyciągiem czy bez?

Zamontowany w kuchni okap kuchenny możemy w łatwy sposób zmienić na pochłaniacz, montując filtry i uszczelniając wyciąg. Filtr montowany w pochłaniaczach nie musi być węglowy – na rynku dostępne są również wersje plazmowe oraz aluminiowe.

Wyciąg umożliwia przede wszystkim swobodną wymianę wewnętrznego powietrza z atmosferycznym poprzez podłączenie go do systemu wentylacyjnego. Efekt to wydajne regulowanie poziomu wilgoci, co jest szczególnie istotne w takim pomieszczeniu jak kuchnia, gdzie emitowane są podczas gotowania duże ilości pary wodnej.

Pochłaniacz dzięki silnikowi i dmuchawie bardzo szybko radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami, które pojawiają się podczas obróbki termicznej produktów spożywczych – szczególnie podczas smażenia. Brak podłączenia do wentylacji skutkuje jednak tym, że wszelkiego rodzaju opary czy też kurz nie wydostają się na zewnątrz. Do tego dochodzi konieczność cyklicznej wymiany filtrów celem skuteczniejszego oczyszczania powietrza.

Najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem jest funkcjonowanie okapu w trybie wyciągu, z możliwością filtracji powietrza znajdującego się we wnętrzu budynku z powietrzem zewnętrznym.


Tani pochłaniacz kuchenny – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 9 chętnie kupowanych pochłaniaczy kuchennych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco. Najtańsze modele okapów pracujących w trybie pochłaniacza można dostać już za kwotę poniżej 200 zł.


Jak wyczyścić pochłaniacz kuchenny?

Pochłaniacz zapachu umieszczony w kuchennym okapie ma za zadanie wchłaniać wszystkie opary emitowane podczas gotowania. Wraz z parą wodną na pochłaniaczu osadza się tłuszcz i kurz. Z czasem minikratki się zatykają i przestaje on spełniać swoją funkcję.

Jak dbać o pochłaniacz kuchenny? Należy go czyścić, czyli myć. Sposoby są proste i skuteczne.

1 sposób czyszczenia pochłaniacza kuchennego

  • Filtry pochłaniacza należy regularnie umieszczać w zmywarce.
  • Jeżeli nie ma zmywarki, lub filtry są zbyt duże, to należy je umieścić w kuchennym zlewie lub misce i myć w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń zwyczajną, kuchenną szczoteczką.

2 sposób mycia filtrów mocno zabrudzonych

  • Do dużego, wysokiego garnka z gotującą się powoli wodą należy wsypać garść sody oczyszczanej. Umieścić w nim na kilka minut filtr, po czym dokładnie spłukać pod bieżącą, gorącą wodą.
  • Jeżeli nie dysponujemy wystarczająco dużym garnkiem, sodę oczyszczaną można wsypać do sporej miski i zalać ją wrzątkiem, po czym umieścić w niej filtr. Po kilku minutach całą czynność należy powtórzyć naprzemiennie z szorowaniem szczotką z detergentem.

Najważniejsza jest regularność w czyszczeniu filtra. Im częściej to robimy, tym pewniejsze jest zachowanie jego funkcjonalności.


Montaż pochłaniacza kuchennego

Prawidłowo zamontowany okap stwarza możliwości do jego bezawaryjnego działania oraz szybkiego usuwania wszelkich zapachów z kuchni. Taki pochłaniacz kuchenny sprawdza się zwłaszcza w kuchni bez okien. Zatem w jaki sposób poprawnie zamontować okap kuchenny?

  • Na wstępie powinniśmy ustalić oś oraz wysokość pochłaniacza nad płytą grzewczą. Odległość zależna jest od rodzaju kuchenki. Większa na pewno będzie nad kuchnią gazową ze względu na wyższy płomień.
  • Pochłaniacze stanowią okap w trybie zamkniętym i z tego względu konieczne będzie zamontowanie odpowiedniego filtra, który trzeba wymieniać co 3-6 miesięcy. Filtr węglowy można nabyć w formie okrągłych nakrętek na silnik lub kasety.
  • Pochłaniacz powinien być przymocowany do mocnej i trwałej ściany według zaleceń producenta, ponieważ to również od rodzaju okapu zależy, w jaki sposób powinien on być zamontowany. Można wymienić zarówno okapy podwieszane do sufitu przy pomocy metalowych linek, jak i okapy, które będą przytwierdzone do ściany. Od naszych preferencji będzie zależeć będzie wybór.

Pochłaniacze kuchenne RANKING

Zestawienie TOP 9 najchętniej kupowanych pochłaniaczy kuchennych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco. Warto zwracać uwagę na rodzaj sterowania, które może być mechaniczne lub elektroniczne.


Jak szukali użytkownicy?

  • okap podszafkowy z filtrem węglowym loc:PL

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...