Jaki klimatyzator domowy kupić? Który najlepszy do pokoju? Ranking październik 2022

Kiedy przychodzi lato a wraz z nimi upały jedyne, o czym marzymy to trochę ochłody. Nic tak nie pomaga, jak profesjonalny klimatyzator domowy. Rynek jest zalany produktami od różnych producentów, którzy proponują coraz nowsze modele urządzeń. W takim natłoku danych ciężko jest wybrać solidny klimatyzator pokojowy.

domowy klimatyzator ścienny w pokoju
domowy klimatyzator ścienny w pokoju

Kryteria wyboru klimatyzatora do domu

Klimatyzator do mieszkania przede wszystkim powinien mieć wystarczająco dużą moc. Uznaje się, że 0,1 kW wystarcza do schłodzenia 1 m2 przestrzeni. Zakładając, że mieszkanie ma 30 m2, będziesz potrzebować klimatyzatora o mocy 3 kW.

Dobry klimatyzator ścienny będzie charakteryzował się wysoką wydajnością oraz niskim hałasem. Nie powinieneś brać pod uwagę urządzeń, które mają przepływ powietrza mniejszy niż 200 m3/h oraz są głośniejsze niż 64 dB (chociaż można znaleźć również takie, które nie przekraczają 35 dB).

Podczas zakupów nie można zapomnieć o własnym komforcie. Dlatego zwróćmy uwagę, czy urządzenie posiada profesjonalną regulację nawiewu.


Tani klimatyzator pokojowy – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 7 chętnie kupowanych klimatyzatorów domowych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco.


Klimatyzator a zdrowie domowników

Generowane przez klimatyzator schłodzonego powietrze może być przyczyną rozwoju schorzeń górnego odcinka układu oddechowego, niekorzystnie wpływa również na nasz wzrok podrażniając gałki oczne. Głównym powodem zmian chorobowych są przede wszystkim drobnoustroje znajdujące się w powietrzu.

Chcąc temu zaradzić warto wybrać model klimatyzatora dysponujący filtrem Hepa, który jest odpowiedzialny za zbieranie zanieczyszczeń, takich jak drobinki kurzu, roztocza, pleśń, a także nawet struktury wirusowe oraz bakteryjne. W przypadku tych dwóch ostatnich specjaliści rekomendują klimatyzatory domowe wyposażone w filtr zawierający atomy srebra.

W zależności od posiadanego typu filtra powinniśmy go czyścić z różną częstotliwością. Te bardziej zaawansowane, wychwytujące z powietrza więcej zanieczyszczeń, wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rozwijanie się grzybów w filtrze, bardzo szkodliwych dla zdrowia. Jeśli zależy nam na tym, aby system klimatyzacji jak najlepiej spełniaj swoje zadanie przez dłuższy czas, warto zlecić wykonanie jego cyklicznego przeglądu serwisantowi.


Jak działa klimatyzator?

Chcąc nieco obniżyć temperaturę, zwłaszcza w czasie letnich upałów, w pomieszczeniach domowych stosuje się różnego rodzaju klimatyzatory domowe. Poniżej wyjaśniamy jak działa taki klimatyzator.

Klimatyzatory domowe – sposób działania

 • Klimatyzator domowy działa w bardzo podobny sposób jak lodówka. Posiada on parownik, w którym dochodzi do ochłodzenia powietrza, które otacza klimatyzator. Czynnik chłodniczy pobrane wcześniej ciepłe powietrze transportuje do skraplacza skąd usuwane jest na zewnątrz.
 • Obieg w takim klimatyzatorze działa poprzez sprężarkę, która zasilana jest prądem i wentylatorem, który odpowiedzialny jest za zwiększenie przepływu powietrza wokół parownika i skraplacza.

Klimatyzator pokojowy jest bardzo popularnym urządzeniem zwłaszcza ze względu na to, że jest przenośny i można ustawić go w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Chcąc kupić takie urządzenie w szczególności musimy zwrócić uwagę na jego moc. W sklepach z takim asortymentem jest dostępnych kilka wariantów modeli przenośnych.


Przydatne funkcje i programy klimatyzatorów domowych

Standardowy klimatyzator domowy służy nam głównie zimą i latem, kiedy doskwierają upały. Jest też niezastąpionym urządzeniem w każdym biurze. Oprócz chłodzenia i grzania, urządzenie potrafi o wiele więcej.

Funkcje podstawowe

 • ogrzewa i chłodzi – podnosi lub obniża temperaturę w zależności o pory roku i indywidualnych potrzeb;
 • wentyluje – wymienia powietrze na świeże, które wciąga z zewnątrz;
 • oczyszcza – filtruje powietrze i usuwa dym, kurz, pył;
 • osusza – obniża wilgotność powietrza do 40-60%.

Funkcje dodatkowe

 • tryb cichej pracy (nocnej);
 • inteligentne programowanie – dzięki temu urządzenie automatycznie zmienia tryb pracy;
 • tryb auto – po zaprogramowaniu temperatury, klimatyzator pokojowy sam dostosowuje bieg pracy;
 • gorący start w przypadku ogrzewania – przy włączeniu nie nawiewa zimne powietrze;
 • odświeżenie powietrza – dostarcza dodatkowy tlen;
 • jonizacja powietrza – wytwarza jony ujemne, które neutralizują dodatnie, odpowiedzialne za gromadzenie się kurzu i alergenów;
 • automatyczne oczyszczanie – dzięki temu w urządzeniu nie gromadzi się pleśń i bakterie.

Jak widać klimatyzator domowy to urządzenie wielofunkcyjne. Bez obaw mogą stosować je alergicy, gdyż poprawia zdecydowanie jakość powietrza.


Klimatyzatory pokojowe RANKING

Zestawienie TOP 7 najchętniej kupowanych klimatyzatorów pokojowych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...