Drewniany, ze stali czy może z tworzywa – jaki wałek do ciasta wybrać? Ranking październik 2022

Dobrze rozwałkowane ciasto to połowa sukcesu w tworzeniu wypieków cukierniczych. Aby osiągnąć dobry efekt, niezbędny będzie odpowiedni sprzęt w postaci wałka do ciasta.

Obecnie w sprzedaży dostępny jest on w różnych formach, zarówno klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych. Tworzony jest już także z większej ilości materiałów niż samo drewno. Zastanawiasz się, z jakich? Nie wiesz, czy warto kupować inny niż klasyczny drewniany? Sprawdź, jakie możliwości mają poszczególne typy wałków do ciasta i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.


Przybory cukiernicze niezbędne do kruchych wypieków

Bez względu na to, czy prowadzisz cukiernię, czy pieczesz wyłącznie na prywatne potrzeby, w wyposażeniu Twojej kuchni nie może zabraknąć podstawowych przyborów, które ułatwią Ci tę czynność. Cukiernictwo wymaga bowiem silnych i precyzyjnych dłoni, będących w stanie zadbać nie tylko o odpowiednią kruchość przygotowywanego ciasta, ale także o jego estetyczny wygląd. Wiele z wykonywanych przy pieczeniu czynności mogą ułatwić przeznaczone do tego artykuły cukiernicze, którymi z łatwością obsłuży się i laik, i profesjonalista. Znajdziesz wśród nich m.in. foremki do ciastek, znaczniki cukiernicze, skrobki i wybieraki, szpatuły czy właśnie wałki do ciasta.


Wałek do ciasta – czy jest niezbędny?

Wypieki składające się z kruchego ciasta muszą zostać w jakiś sposób rozwałkowane, w związku z czym wałek będzie niezbędnym przyborem w czasie jego przygotowywania. Ich zastosowanie nie kończy się jednak na przygotowywaniu kruchych ciast – przydają się także przy tworzeniu wypieków z ciasta francuskiego, drożdżowego i piernikowego.

W sprzedaży dostępne są wałki do ciast w wielu modelach, wykonanych z różnych materiałów. Znajdziesz modele klasyczne, stworzone z drewna, ale także te wykonane ze stali nierdzewnej, polietylenowe czy pokryte nieprzywierającym materiałem. Wyróżniają się między sobą także wyglądem – tradycyjne wałki wyposażone są w rączki z obu stron, nowocześniejsze mają tylko jedną lub nie posiadają jej wcale. Dzięki temu z łatwością wybierzesz przyrząd, który najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.


Jaki wałek do ciasta wybrać?

Wszystko zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeśli cenisz tradycyjne rozwiązania i nie wyobrażasz sobie życia bez drewnianego wałka, postaw właśnie na taki. Jeżeli jednak lubisz nowinki i chętnie testujesz nowoczesne akcesoria, wybierz model z innego materiału, o ciekawym kształcie.

Wałek z drewna

Przybory do rozwałkowywania ciasta wykonane z drewna wciąż cieszą się niegasnącą popularnością z wielu względów. Nie jest to wyłącznie kwestia przyzwyczajenia, ale również inne aspekty, które skłaniają do ich używania. Wśród nich warto wyróżnić ekologiczność, jaką cechuje się ten materiał. Jest on także niebywale wytrzymały, a dodatkowo charakteryzuje się antybakteryjnymi właściwościami. Drewniane wałki do ciast mają różne długości i średnice, więc sprawdzą się zarówno w profesjonalnej cukierni, jak i prywatnym domu.

Wałki ze stali nierdzewnej

Wykonane ze stali nierdzewnej wałki także cechują się dobrą odpornością i gwarantują szybkość pracy. Najczęściej spotykane są w profesjonalnym użytku z racji na ich specjalną nieprzywierającą powłokę, umożliwiającą wałkowanie bez przyklejającego się ciasta, a także ze względu na możliwość mycia ich w zmywarce.

Wałek z tworzywa polietylenowego

Przybory z tworzywa polietylenowego są bardzo praktyczne. Rozwałkowywane ciasto nie przykleja się do takiego wałka, dzięki czemu wykonywane prace przebiegają sprawnie. Modele z polietylenowego materiału są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc jeden zakup może służyć przez dłuższy czas.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...