Farby do balustrad metalowych – którą wybrać i jak malować? Ranking październik 2022

Chcesz odnowić metalową balustradę na swoim balkonie? Zobacz, jaką farbę wybrać, by zapewniała odpowiednią ochronę przed korozją i estetyczne wykończenie. Przygotowaliśmy także kilka rad, jak prawidłowo malować metalowe powierzchnie.

malowanie balustrady


Czym powinna się wyróżniać farba do balustrad metalowych?

Metal jest materiałem narażonym na korozję pod wpływem kontaktu z wodą. Aby zapobiec powstawaniu ognisk rdzy, trzeba stosować preparaty ochronne. Dzięki nim metalowa barierka będzie ozdobą domu i nie straci swojej trwałości, co również jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa.

Najlepiej wybierać produkty, które zostały wzbogacone o substancje antykorozyjne. Szukaj pod takimi nazwami jak „antykorozyjna emalia do metalu” czy „gruntoemalia”. Główną cechą, jaką powinny się charakteryzować farby do balustrad metalowych, jest odporność na trudne warunki atmosferyczne. Barierka będzie przecież narażona na działanie śniegu, deszczu, wilgoci, a także promieni słonecznych. Powłoka powinna być na tyle odporna, aby ochronić metalową powierzchnię przed wodą i wilgocią, które mogłyby powodować korozję.

Aby zyskać większy komfort pracy, warto sięgać po emalie, które nie chlapią podczas malowania. Powinny być także odpowiednio wydajne. Niekiedy producent poleca rozcieńczenie farby specjalnym preparatem – to jeden ze sposobów na ograniczenie jej zużycia.


Polecane emalie do metalowych balustrad

W sklepach z farbami dostępnych jest wiele emalii do metalu, jednak nie wszystkie polecane są do malowania barierek. W sklepie internetowym Dekoratorium wybierz kategorię „Barierka metalowa, balustrada” lub skorzystaj z linku: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Metal/Barierka-metalowa%2C-balustrada/c/b2c-barierka-balustrada. Zobaczysz następujące produkty:

  • Rafil Radowil do bram i ogrodzeń – szybkoschnąca emalia polecana do malowania stali czarnej, kutej, ocynkowanej, żeliwa, aluminium i innych rodzajów metalu. Oprócz szerokiego zastosowania wyróżnia się działaniem antykorozyjnym i świetną przyczepnością, tworzy odporne, elastyczne powłoki.
  • Śnieżka Na rdzę – szybkoschnąca gruntoemalia, która skutecznie zabezpiecza stalowe i żeliwne powierzchnie. Do wyboru masz pięć rodzajów wykończenia: mat, półmat, połysk, młotkowy i metaliczny, a także kilka stonowanych kolorów do wyboru. Pomalujesz nią zarówno nową balustradę, jak i barierkę pomalowaną wcześniej innymi farbami.

Jak malować metalowe balustrady?

Odnowienie barierek na balkonie, przy schodach prowadzących do wejścia czy w ogrodzie rozpocznij od dobrego przygotowania podłoża. Oczyść balustradę wodą z łagodnym detergentem, by pozbyć się kurzu, pleśni i innych zabrudzeń. Następnie zeszlifuj starą powłokę papierem ściernym – ręcznie lub szlifierką. Usuń ewentualne ogniska rdzy za pomocą szczotki nylonowej. Następnie odpyl powierzchnię i rozpocznij malowanie. Użyj pędzla z miękkim włosiem lub wałka. Jeśli masz taką możliwość, wybierz metodę natryskową – pistoletem można uzyskać idealnie równe powłoki. Drugą warstwę nakładaj metodą „mokre na mokre”, czyli zanim pierwsze zdąży wyschnąć. Pamiętaj także, by pracować przy dobrej pogodzie – powinno być sucho i bezwietrznie.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...