Jak wybrać łóżko odpowiednie do sypialni? Ranking październik 2022

łóżko do sypialni

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni. To od jego wygody i dopasowania zależy, jak wypoczniesz i czy Twój sen będzie wydajny. Jako istotny mebel powinien też dobrze wyglądać i pasować wizualnie do aranżacji sypialni, a także całego mieszkania. W związku z tym wybór łóżka do sypialni to ważna decyzja. W poniższym tekście podpowiemy, jak wybrać łóżko do sypialni i które elementy mają wpływ na jego funkcjonalność.


Najpopularniejsze rodzaje łóżek

Jeśli miałeś już okazję szukać łóżka do sypialni, z pewnością zauważyłeś, w jak wielu wariantach są dostępne. Jeśli odrzucimy składane kanapy i wersalki, konstrukcję łóżek można podzielić na dwa rodzaje

  • łóżka ramowe,
  • łóżka kontynentalne.

Tradycyjne łóżka ramowe to konstrukcje, które dobierane są z reguły do materaca. Jeśli wybierzesz materac leczniczy lub specjalistyczny o konkretnych wymiarach, będziesz wiedział jaką ramę powinieneś do niego dobrać. Materac opiera się na profilowanym stelażu, który często wpływa na dodatkową amortyzację. Łóżka ramowe wykonywane są głównie z drewna lub konstrukcji stalowych. Wpływa to na ich stabilność i wytrzymałość.

Inną konstrukcją, która w ostatnim czasie zyskuje popularność, są łóżka kontynentalne. Te produkty wykonane są w formie wysokiej skrzyni, która często wyposażona jest w dodatkowe sprężyny amortyzujące. Na górnej ścianie skrzyni położony jest materac, który przylega do niej całą powierzchnią. Moda na takie łóżka przybyła do nas wraz ze skandynawskimi aranżacjami, w których ceniona jest wygoda, komfort i funkcjonalność.


Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka?

Łóżko musi być wygodne i powinieneś mieć to na uwadze, wybierając także jego szerokość. Jeśli zastanawiasz się jaka rama łóżka będzie optymalna, weź pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze zastanów się, czy łóżko będzie przeznaczone dla jednej, czy dla dwóch osób. W przypadku konstrukcji dwuosobowych mniejsza szerokość niż 160 centymetrów raczej nie wchodzi w grę. Jeśli jeden z partnerów lubi wiercić się w nocy albo odwiedzają Was najmłodsi domownicy obawiający się koszmarów, wybierz łóżko jeszcze szersze.

Nie możesz też zapomnieć o warunkach w sypialni. Łóżko nie może zajmować zbyt dużej powierzchni, ponieważ ograniczysz możliwość wejścia do niego. W mniejszych pomieszczeniach warto zrezygnować z szafek nocnych, czy stolików na rzecz przestrzeni wokół łóżka. W dużych sypialniach nie musisz się ograniczać i możesz pozwolić sobie na popuszczenie wodzy fantazji.


Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?

Kolejnym elementem, który powinieneś uwzględnić w wyborze łóżka, jest wezgłowie. To wysokie oparcie, które wystaje ponad ramę łóżka. Zazwyczaj jest tapicerowane lub wykonane z drewna jak cała konstrukcja. Dobrze dobrane wezgłowie mocno wpływa na całą aranżację, dzięki czemu łóżko staje się integralną częścią pokoju. Może też zasłonić nieestetyczny fragment ściany czy stary grzejnik ścienny. Jeśli wybierzesz łóżko z wezgłowiem, daje Ci ono możliwość oparcia się i ułożenie w pozycji siedzącej. To znacznie poprawi komfort oglądania telewizji czy czytania książki.

Choć łóżka z wezgłowiem cieszą się obecnie ogromną popularnością, nie oznacza to, że nie możesz zrezygnować z tego elementu. Łóżka bez węzgłowia dają Ci ogromne możliwości, jeśli masz pomysł na zagospodarowanie ściany za łóżkiem. Brak tego elementu nie wpływa na komfort użytkowania, ponieważ zazwyczaj takie łóżka wyposażone są w mechanizm sprężynowy, który umożliwia ułożenie części materaca w pozycji pionowej.


Jak dopasować łóżko do sypialni?

Jeśli już udało Ci się wybrać odpowiedni wymiar ramy łóżka i jej wymiar, pora przemyśleć ostateczny wygląd tego mebla. W przypadku nowoczesnych pomieszczeń w których dominuje minimalizm warto postawić na meble w klasycznym stylu. Możesz zrezygnować z ozdobnego wezgłowia, na rzecz prostych tapicerowanych elementów. Jeśli chodzi o kolor tapicerki, może być podobny, jednak powinien różnić się o kilka tonów.

Jeśli dobierałeś wcześniej meble do pomieszczenia, z pewnością wiesz, że ich wygląd musi pasować do pozostałych elementów dekoracyjnych. Jednak w przypadku sypialni powinieneś raczej postąpić odwrotnie. Łóżko jest najważniejszą częścią sypialni, dlatego to do jego stylistyki możesz dopasować dodatki. Pamiętaj jednak o tym, że w sypialni powinieneś wypoczywać, a zbyt dużo dodatków może Cię dekoncentrować.


Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Przy wyborze łóżka do sypialni warto zwrócić uwagę także na jego dodatkowe funkcje. Chodzi tu głównie o możliwość przechowywania pościeli i dodatkowych pierzyn lub poduszek wewnątrz łóżka. Jest to szczególnie ważne w sypialniach, w których jest niewiele miejsca i każdy kąt należy dokładnie wykorzystać.

Zazwyczaj pojemniki na pościel znajdują się wewnątrz ramy łóżka. Można się do nich dostać na dwa sposoby. Jednym z nich jest otwierane podłoże, na którym umiejscowiony jest materac. Drugi sposób to szuflady na kółkach, które można wsunąć pod spód łóżka. Wybierając tą drugą opcję, powinieneś w taki sposób ustawić łóżko, żeby zostawić przestrzeń na wysunięcie szuflady.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...