Jak wybrać pralkę do domu z uwzględnieniem warunków i potrzeb? Ranking grudzień 2023

Pralka należy do tych sprzętów AGD, które wydają się nam obowiązkowym elementem każdego domu i mieszkania.

duże pralki w przestrzeni łazienkowej

Ciężko powiedzieć, że obecne pralki to wciąż tylko urządzenie do prania. Nie zapominajmy o coraz popularniejszych urządzeniach o rozbudowanych funkcjach, takich jak pralko-suszarki, urządzenia z funkcją usuwania sierści zwierząt czy funkcją prania przystosowaną do potrzeb alergików. Jak wybrać pralkę, by była nie tylko dopasowana do wnętrza, ale też potrzeb całej rodziny?


Jak wybrać pralkę do domu z uwzględnieniem warunków i potrzeb?

Przeglądając dostępne na rynku modele pralek, możesz zdziwić się, jak wiele możliwości jest do wyboru. Znajdziemy zarówno małe pralki pod zabudowę, większe pralki z dużym bębnem, jak i nawet rozwiązania, łączące w sobie pralkę i suszarkę elektryczną.

To, jaka pralka jest najlepsza, nie jest wcale oczywiste. Najlepiej sprawdzi się taki egzemplarz, który będzie dopasowany do rodzaju pomieszczenia, w którym ma być umieszczony i będzie spełniał oczekiwania wszystkich domowników. Co więc powinno zwrócić naszą uwagę podczas zakupu pralki? Zobacz poniższe porady przygotowane przez portal Homelook.pl

Warunki

Oczywiste jest, że im mniejsze mieszkanie posiadamy, tym bardziej zależy nam na zaoszczędzeniu dostępnej przestrzeni. Na szczęście producenci pralek wychodzą nam tu naprzeciw. Nie musimy organizować specjalnej przestrzeni, którą przeznaczymy na pralnię. Możemy zdecydować się na niewielką pralkę pod zabudowę, która spełni swoje funkcje, a przy tym nie zabierze dużej ilości cennego miejsca.

Tego rodzaju urządzenie możemy bez problemu umieścić w łazience, a nawet w kuchni – zależnie od swojej wygody. Jeśli nie masz miejsca na rozstawianie suszarki do ubrań, warto też przemyśleć zakup pralko-suszarki. Pozwoli to na szybsze uporanie się z brudnymi tkaninami, bez zabierania przestrzeni.

Potrzeby

Raczej nie będzie zaskoczeniem, że największą ilość rzeczy do prania w przeciągu tygodnia znajdziemy w rodzinach z małymi dziećmi. Warto wziąć pod uwagę planowanie rodziny jeśli chodzi o zakup pralki. Przy maluchach sprawdzą się nie tylko pralki, które umożliwią dokładne pranie przystosowane dla alergików, ale też modele posiadające funkcję szybkiego prania.

Również posiadacze zwierząt gubiących sierść powinni wziąć pod uwagę ten fakt przy wyborze pralki. Modele z wbudowanym programem pomagającym usuwać sierść mogą okazać się niezwykle pomocne w utrzymaniu porządku.


Nie wiesz jak wybrać pralkę? Uniwersalne porady przy wyborze pralek

Wybór pralki jest dość indywidualną sprawą. Nawet najlepszy i najdroższy model znanego producenta nie sprawdzi się, jeśli nie będzie dopasowany do potrzeb domowników. Zanim zaczniesz przeglądać konkretne propozycje wielu producentów, zastanów się, na jakich cechach pralki najbardziej Ci zależy. Może Cię zaskoczyć, że Twoim potrzebom zdecydowanie lepiej będzie odpowiadał model, którego dotychczas nie brałeś pod uwagę. Czym warto się kierować?

Rodzaj/typ pralki

To, czy lepiej sprawdzi się pralka wolnostojąca, czy model pod zabudowę, najczęściej zależy od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy umieścić pralkę i ile miejsca posiadamy. Jeśli chcesz zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni, pralka pod zabudowę w kuchni czy łazience będzie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na zaaranżowanie całego pomieszczenia na pralnię, warto pomyśleć o zakupie modelu wolnostojącego, a nawet osobnej suszarki elektrycznej. Takie rozwiązanie nie tylko ograniczy hałas w innych pomieszczeniach, ale będzie też wygodne, jeśli chodzi o przechowywanie wszelkich detergentów czy akcesoriów do prania, jak woreczki na bieliznę.

Wymiary

Wybierając pralkę pod zabudowę, nie mamy raczej problemu z tą kwestią – wystarczy wybrać taki model, który będzie kompatybilny z wysokością blatu czy rozmiarami szafek w pomieszczeniu.

Decydując się na zakup pralki wolnostojącej musimy pamiętać, by wziąć pod uwagę nie tylko jej wysokość i szerokość, ale także przestrzeń, jaka będzie potrzebna do pełnego otwarcia drzwiczek. Brak takiej możliwości będzie powodował nie tylko obijanie pralki czy innych mebli lub ściany, ale też zdecydowanie utrudni załadowanie i wyładowanie ubrań.

Ładowność

Może nam się wydawać, że im większą pojemność ma pralka, tym lepiej. Łatwo wpaść w tę pralkę, ponieważ każdemu wydaje się, że sterta brudnych ubrań nie jest mała, a przecież codziennie się powiększa. Należy jednak pamiętać, że im większa pralka, tym więcej wody i prądu będzie potrzebować do pracy. Możesz wówczas zacząć zbierać ubrania, aż uzyskasz ilość odpowiednią do wypełnienia całego bębna, jednak najczęściej będzie to skutkować koniecznością mieszania różnych kolorów i ryzykiem zafarbowania lub znacznie wydłużonym czasem pomiędzy kolejnymi praniami.

Prędkość wirowania

Od prędkości wirowania zależy to, jak szybko pralka odprowadza wodę z ubrań. Jest to ważne, jeśli nie planujesz zakupu suszarki elektrycznej, jednak musisz wiedzieć, że często ten parametr ma duże przełożenie na końcową cenę pralki.

Ilość wbudowanych programów

Automatyczne programy nie tylko eliminują konieczność często skomplikowanego dostosowywania ustawień pralki, ale też pozwalają na osiąganie dodatkowych korzyści podczas prania. Im dłuższa jest lista, tym łatwiej znajdziemy program odpowiedni dla siebie – możemy dostosować długość czy temperaturę i prędkość wirowania w zależności od tego, jakie rzeczy zamierzamy prać.

Klasa energetyczna

Niewątpliwie klasa energetyczna jest tym parametrem, który powinno się sprawdzać przy zakupie każdego urządzenia RTV czy AGD. Niestety, często zdarza się o tym zapominać. Nie sztuką jest znaleźć tani model, który jednak będzie powodował duże koszty podczas użytkowania, poprzez wpływanie na rachunki za wodę czy energię elektryczną.

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje często decydują o tym, czy pralka faktycznie będzie funkcjonalna. Powinni o tym pamiętać alergicy, właściciele zwierząt, sportowcy czy ludzie, którzy mając mało czasu, potrzebują zaplanować pranie na konkretną godzinę. Producenci zadbali, by ich potrzeby zostały spełnione – warto poszukać modeli, które posiadają funkcje przystosowane do takich użytkowników.


Pralka do zabudowy czy wolnostojąca? Kiedy warto rozważyć poszczególne opcje?

Wadą pralki jest nie tylko to, że potrafi zabrać naprawdę dużo miejsca w pomieszczeniu. Oczywiście jest to ważne przy wyborze między pralką pod zabudowę a wolnostojącą, ale są też inne istotne cechy. Niektóre pralki potrafią być naprawdę głośne.

Jeśli więc często spędzamy czas w kuchni lub nasza łazienka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie salonu, pranie w tych pomieszczeniach może utrudniać pracę w domu czy inne obowiązki, a także relaks. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku pralek pod zabudowę bęben ma zwykle znacząco mniejszą pojemność. Nie będzie to raczej rozwiązanie odpowiednie przy dużej ilości domowników.


Podsumowanie

Wybór pralki przekłada się nie tylko na skuteczność i jakość oczyszczania ubrań i innych tkanin, ale też ilość wolnej przestrzeni czy hałas w pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest, by dobrać pralkę, która będzie pasowała do naszego stylu życia, ilości domowników, ale także możliwości, jakie mamy w swoim domu lub mieszkaniu.

Nie warto kierować się sloganami reklamowymi czy logiem znanego producenta. Pamiętając, że najlepsza pralka to ta, która będzie funkcjonalna i dopasowana do pomieszczenia, na pewno znajdziesz model idealny dla siebie i swojej rodziny.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...