Jaka maszynka do makaronu będzie najlepsza? Co brać pod uwagę? Ranking kwiecień 2021

Na pewno wśród nas znajdzie się wielu miłośników makaronu, którzy jednocześnie uwielbiają domowe jedzenie. Oczywiście, makaron jest łatwo dostępnym produktem na sklepowych półkach, jednak nic nie zastąpi tego, który sami będziemy mogli przygotować.

wyrabianie domowego makaronu za pomocą maszynki
wyrabianie domowego makaronu za pomocą maszynki

Maszynka do makaronu w takiej sytuacji, wydaje się więc niezbędna w twojej kuchni. Jak wybrać odpowiednią?


Maszynki do makaronu i ich rodzaje

Na polskim rynku, możemy wybrać zarówno klasyczne urządzenia jak i te innowacyjne i nowoczesne, które wykonają każdy rodzaj makaronu. Dodatkowo maszynki do makaronu możemy dopasować do ogólnego wystroju swojej kuchni, dzięki temu będzie się idealnie komponowała z innymi urządzeniami. Jakie więc mamy rodzaje takich maszynek?

Maszynki tradycyjne, ręczne

Wyglądają dokładnie tak, jak to było modne kilkanaście lat temu. Ciasto tradycyjnie przeciska się przez praskę i odcina za pomocą wycinarki z rączką. Świetnie spiszą się one do wyrobów makaronów długich i wstążek jak np. spaghetti czy lasagne. Są one niezwykle proste w obsłudze, a co więcej są niezwykle trwałe, niezawodne a przede wszystkim tanie.

Maszynki elektryczne do makaronu

Kolejnym typem są maszynki elektryczne, których obsługa jest niezwykle prosta i szybka. Jedynym zadaniem jest wyrobienie ciasta, a maszyna zajmie się całą resztą. Na koniec musimy jedynie odebrać gotowy makaron. Tego typu maszyny pozwolą wytworzyć każde rodzaje makaronów, włączając w to rigatoni czy penne. Dodatkowo są one niezwykle proste w czyszczeniu, gdyż można załadować je do zmywarki. Nie mniej jednak, będą nas one o wiele więcej kosztować.

Roboty uniwersalne

Ostatnim z dostępnych na rynku maszynek do makaronu, są uniwersalne roboty. Zajmują się one:

  • wyrobieniem ciasta,
  • odcinaniem makaronu.

Ingerencja człowieka ogranicza się do wrzucenia do mieszalnika odpowiednich składników, a następnie robot sam wycina makaron. Jest to bez wątpienia opcja najwygodniejsza, a jednocześnie najdroższa. Co więcej, niektóre roboty mają ograniczoną pojemność, więc może się zdarzyć, że będziesz musiała uruchomić go kilkakrotnie, zanim przygotujemy odpowiednią porcję makaronu.


Przed zakupem weźmy pod uwagę cenę

Cena jest niezwykle istotna przy zakupie każdego sprzętu AGD. Często wyższe ceny są wyznacznikiem reputacji danej marki. Jednak produkty wysokiej jakości, możemy także nabyć od producentów mniej znanych. Nie mniej jednak, powinniśmy wybrać urządzenia przynajmniej ze średniej półki cenowej, co da nam większe prawdopodobieństwo zakupu maszynki do makaronu o odpowiedniej jakości.

Jeśli chcemy mieć możliwość przygotowywania różnych rodzajów makaronów, musimy liczyć się także z tym, że będzie trzeba zapłacić za maszynkę znacznie więcej. Zastanówmy się więc, czy zależy nam po prostu na domowym makaronie czy na kreowaniu różnorodnych rodzajów.


Łatwość użycia

To kolejny niezwykle istotny parametr. Maszynka bowiem nie powinna utrudniać, a wręcz przeciwnie – ułatwić tworzenie makaronu. Pamiętajmy, że każdy sprzęt ma inne cechy, które wpływają na komfort jego użytkowania. W przypadku ręcznych maszynek – zwróćmy uwagę na mocowanie, które zapobiegnie przemieszczaniu się maszyny podczas pracy, a także na pokrętło, dzięki któremu dostosujemy rodzaj makaronu i jego grubość. Maszynka powinna mieć także wygodny uchwyt. Warto w tym celu poznać recenzje innych użytkowników i opinie znalezione m.in. w Internecie.


Szybkość działania maszyny

Niezwykle istotne jest to, jak szybko będzie działała maszynka do makaronu. Nie chcemy przecież poświęcić całego dnia na jego produkcję- w takiej sytuacji maszynki automatyczne będą najlepszym wyborem, działają one szybko i precyzyjnie.

Przyjrzyjmy się jednak przed zakupem specyfikacji technicznej urządzenia. Znajdziemy tam deklaracje producentów odnośnie szybkości działania maszyny.


Łatwość czyszczenia

Chyba nie ma nic gorszego w kuchni, niż urządzenie, którego dokładne wyczyszczenie graniczy z cudem. Choć z reguły czyszczenie sprzętów kuchenny nie należy do przyjemności, nie ma co tego zadania dodatkowo sobie utrudniać. Maszynki do makaronu mają mnóstwo rowków i zakamarków, w których może nagromadzić się surowe ciasto. Tego typu zanieczyszczenia, szybko mogą doprowadzić do awarii urządzenia.

Sprawdźmy więc, czy maszynkę możemy łatwo rozebrać na części, a jeszcze lepiej, jak uda nam się wrzucić elementy do zmywarki.


Maszynki do makaronu ◊ Ranking kwiecień 2021 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych maszynek do robienia domowego makaronu. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...