Szafka na buty do przedpokoju. Jaką wybrać – z siedziskiem czy bez? Ranking październik 2022

Każda garderoba czy szatnia powinna mieć na wyposażeniu funkcjonalną i estetyczną szafkę do przechowywania obuwia. Dostępna w sklepach szeroka oferta najróżniejszych wielkości i kolorów szafek pozwala na nieograniczone możliwości aranżacyjne.

szafka na buty z siedziskiem w przedpokoju
szafka na buty z siedziskiem w przedpokoju

Jak wybrać najlepszą szafkę na buty, aby spełniała wszystkie wymogi, jednocześnie pozostając w zgodzie z wystrojem wnętrza?


Jakie funkcje powinna spełniać idealna szafka na buty?

Funkcjonalność szafki powinna iść w parze z potrzebami domowników. Powinna pomieścić w sobie buty wszystkich mieszkańców domu, z możliwością segregacji obuwia pod względem sezonowości. Właściwa segregacja musi iść w parze z odpowiednią wysokością półek oraz poręcznością. Wygoda otwierania półek powinna wpisywać się w ergonomię miejsca, w którym szafka na buty będzie stała. Nie bez znaczenia jest również kolor i materiał, z których będzie wykonana. Powinna stylistycznie pasować, lub choć nawiązywać, do wystroju kolorystyki wnętrza domu lub mieszkania, aby stanowić z nimi integralną całość.


Szafka na buty – otwarta

Funkcjonalne i ponadczasowe połączenie wygodnej, tapicerowanej ławeczki z półką na buty, sprawdzi się tam, gdzie buty muszą być dostępne na wyciągnięcie ręki. Szafki tego typu z reguły posiadają dwa poziomy półek, które mieszczą mniej niż dziesięć par butów. Miękkie siedzenie zapewnia wygodę podczas wkładania obuwia. W zależności od preferencji półki te mogą być ażurowe, wykonane z perforowanej, metalowej kratki, lub stanowić jednolitą płaszczyznę. Podczas wyboru należy kierować się aspektami higieny. Otwarte, przewiewne szafki zapewniają odpowiednią wentylację butów.


Szafka na buty – zamknięta

Bardziej rozbudowane modele szafek z reguły są wielopoziomowe, wyposażone w uchylnie zamykane półki. Te sprawdzą się świetnie w dużych garderobach, gdzie przechowywane jest obuwie sezonowe. Oczekując na właściwą porę w zamkniętej szafce, nie jest narażone na promieniowanie słoneczne, zakurzenie czy nawet deformację.

Funkcjonalnie zaprojektowane półki pozwalają na dogodne ułożenie par butów, bez ryzyka, że ulegną zniszczeniu. Duże, kilkukondygnacyjne szafki umożliwiają optymalną segregację obuwia z możliwością kolorystycznego zachowania porządku. Ciekawą opcją szafki zamykanej jest połączenie ławki z zamykanym kuferkiem, w którym można schować buty.


Funkcjonalne zestawienia

Bardziej rozbudowane modele łączą szafki na buty wraz ze schowkami lub szafami. Ciekawą opcją są wysuwne półki podzielone wewnątrz na dwa poziomy – to funkcjonalne rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca. Połączenie zamykanej szafki na buty z półką do przedpokoju i lustrem, umożliwia połączenie w jednym miejscu kilku funkcji – zakładanie butów, ubieranie odzieży wierzchniej, szybka korekta makijażu.

Zestawy składające się z kilku elementów – szafka na buty z siedziskiem, wieszak na ubrania i lustro – świetnie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach lub ciasnym przedpokoju, który musi spełnić kilka funkcji na raz. W nieco skromniejszej wersji może to być połączenie szafki na buty z siedziskiem oraz wieszaka, który jest usytuowany tuż nad szafką.


W jakim stylu?

Oprócz swoich funkcji użytkowych i ergonomicznych, idealna szafka na buty powinna pasować do danego wnętrza. Rodzaj zastosowanego materiału, kolorystyka a nawet fason mebla mogą mieć wpływ na stylizację. Aranżacje w stylu loft czy industrial są tak specyficzne, że nie należy burzyć ich harmonii nieodpowiednią szafką na buty. Powinna ona być wykonana z ciemnego drewna, uzupełniona o czarne detale z metalu, pasująca do nietypowych, industrialnych zdobień.

Podobnie jest z wnętrzami w stylu kolonialnym, które tolerują jedynie masywne meble o kolorach naturalnego drewna, wyróżniające się masywnością. Z kolei szafki w stylu klasycznym, będą pasowały do prawie każdej aranżacji. Stylizacja glamour i shabby chic wymaga zastosowania szafki stylizowanej, w wyrazie ekskluzywnej i romantycznej.


Szafki na buty ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych szafek na buty. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...