Jaki barwnik spożywczy wybrać? Który będzie najlepszy? Ranking październik 2022

Barwniki spożywcze, jak sama nazwa wskazuje służą do nadania odpowiedniej barwy produktom spożywczym. Na rynku jest co najmniej kilka rodzajów barwników, które można skategoryzować na podstawie właściwości chemicznych, fizycznych czy ogólnie dostępnej formy. Każdy z nich można wykorzystać do konkretnych celów, więc pojęcie „barwniki spożywcze”, jest bardzo ogólnikowe i na pewno wymaga doprecyzowania.

Jaki barwnik spożywczy najlepszy? Rodzaje i Ranking barwników spożywczych
Jaki barwnik spożywczy najlepszy? Rodzaje i Ranking barwników spożywczych

Niewiele osób, oprócz tych, które zajmują się branżą cukierniczą, posiada wiedzę na temat rodzajów barwników spożywczych i możliwości ich zastosowania. Poniżej przedstawiliśmy najważniejszy ich podział oraz możliwości zastosowania. Jakie zatem można wyróżnić i które będą najlepsze do codziennego użytku?


Barwniki spożywcze – rozpuszczalność

Pierwszy podział barwników dotyczy właściwości fizycznych. Otóż wyróżnia się dwa rodzaje barwników w tej kategorii tj.:

 • rozpuszczalne w wodzie,
 • rozpuszczalne w tłuszczach.

Barwniki spożywcze rozpuszczalne w wodzie można stosować do barwienia produktów, które są na bazie wody. Do tej kategorii można zaliczyć drinki, soki, nadzienia, marmolady czy lody. Natomiast barwniki rozpuszczalne w tłuszczach są bardzo popularne w przemyśle cukierniczym. Ich właściwości fizyczne sprawiają, że łatwo łącza się z produktami na bazie tłuszczu tj. masła czy oleju. W związku z tym barwniki spożywcze rozpuszczalne w tłuszczach znajdują zastosowanie w barwieniu kremów do ciast czy czekolady.


Różne postacie barwników spożywczych

Barwniki spożywcze przybierają różną postać, która może np.ułatwiać aplikację. Różni je formuła i ostateczny skład.

 • Barwniki w formie żelu – bardzo często ta postać barwników wykorzystywana jest w masach cukrowych. Jeżeli ktoś nie wie, co to jest masa cukrowa, to najprościej skojarzyć ją z pięknymi okazjonalnymi tortami. Masa cukrowa ma postać plastycznej struktury, która okala cały tort, co w efekcie daje idealną bazę do stworzenia kolejnych zdobień. Barwniki spożywcze w żelu mogą nieco zmienić właściwości masy cukrowej, więc należy dodawać je z rozwagą. Ich skład nie jest zbyt skomplikowany – głównie opiera się na wodzie, zagęstnikach oraz syropie glukozowym. To co jest istotne, najczęściej należą do barwników rozpuszczalnych w wodzie.
 • Barwniki spożywcze w proszku – w tej kategorii znajdują się zarówno barwniki rozpuszczalne w wodzi jak i w tłuszczach. Po dodaniu odpowiedniej ilości proszku do produktu spożywczego otrzymujemy określony kolor. Forma proszku umożliwia nam pracę nad intensywnością barwy bez wpływu na właściwości fizyczne np. masy cukrowej.
 • Barwniki spożywcze w płynie – są barwnikami rozpuszczalnymi w wodzie, które bardzo często używa się do dekorowania wybranych powierzchni wyrobów cukierniczych. Do barwników w płynie bardzo często wykorzystuje się bardzo precyzyjny mini pistolet (aerograf). Barwniki w płynie z wykorzystaniem wspominanego sprzętu pozwalają na stworzenie fantazyjnych wzorów, ale też fachowego cieniowania czy innych form dekorowania. Barwniki płynne rozpuszczalne w tłuszczach również można spotkać w postaci płynnej, nieco rzadziej, ale są dostępne na rynku.
 • Barwniki spożywcze na bazie masła kakaowego – występują w formie stałej, którą można stosować dopiero po podgrzaniu, kiedy to przyjmują postać o bardziej płynnej konsystencji. Służą do pracy z czekoladą.

Naturalne barwniki spożywcze

Skład barwników spożywczych również jest bardzo ważny. Z racji tego, że dodaje się je do produktów spożywczych, powinny odznaczać się brakiem szkodliwych substancji w swoim składzie. Niestety nie zawsze tak jest, więc odpowiedni wybór barwnika jest kwestią indywidualną.

Barwniki spożywcze naturalne bazują na substancjach, które nie wywierają negatywnego wpływu na nasze zdrowie. A oto kilka z nich, najbardziej znanych:

 • beta karoten
 • karmel
 • betanine
 • kurkumina
 • koszenila
 • ryboflawina

Ich wadą jest mała trwałość oraz słaba intensywność koloru.


Syntetyczne barwniki spożywcze

Barwniki syntetyczne powstają na drodze procesów chemicznych. Niektóre z nich zawierają związki azowe, które mają działanie rakotwórcze. Wśród nich znajduje się np. czerwień koszenilowa. Poza tym są bardziej trwałe i odporne na wyższą temperaturę. Na rynku dostępne są również barwniki z oznaczeniem AZO Free, które pozbawione są najbardziej szkodliwych substancji.


Barwniki spożywcze ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych barwników spożywczych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...