Jaki lunch box do pracy i szkoły? Który najlepiej się sprawdzi? Ranking październik 2022

Przygotowywanie posiłków samemu to nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale przede wszystkim zwrócenie się w stronę naszego zdrowia i zadbanie o to, by nawet żywność zabierana pośpiesznie do pracy czy szkoły, była w pełni zbilansowana i zdrowa. Jest to dobra alternatywa dla wszystkich tych, którzy chcą zaoszczędzić i nie wydawać codziennie pieniędzy na jedzenie w restauracjach.

Jaki lunch box wybrać? Poradnik i Ranking lunchboxów do pracy i dla dzieci
Jaki lunch box wybrać? Poradnik i Ranking lunchboxów do pracy i dla dzieci

Nie mniej jednak, by nawet wcześniej przygotowane posiłki długo zachowały swoje walory smakowe i świeżość, niezbędny jest dobrze dobrany lunch box, czyli pudełko na żywność, które możemy ze sobą zabrać. Na rynku znajdziemy wiele modeli lunch boxów, jednak nie każdy z nich będzie trafionym wyborem. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze lunchboxa? Jakie kryteria brać pod uwagę?


Materiał, z jakiego lunch box jest wykonany

Zacznijmy od podstaw i rzeczy oczywistych. Na pewno wiecie, że nie wszystkie materiały są przeznaczone do kontaktu z żywnością, a niektóre z nich, nawet z odpowiednimi atestami, mogą wpływać na smak potraw, a przede wszystkim na ich świeżość.

Dodatkowo, na pewno nie raz zdarzy się, że nasz lunch box upadnie, bądź będzie narażony na uszkodzenia mechaniczne. Wówczas niezwykle istotne jest to, by materiał był odpowiednio trwały i zabezpieczał przede wszystkim to, co znajduje się we wnętrzu pojemnika. Jaki więc materiał jest odpowiedni?

W dużej mierze lunch boxy dostępne na rynku, wykonane są z tworzywa sztucznego. Jest ono niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia, a przede wszystkim nie oddaje toksyn i innych niebezpiecznych substancji do wnętrza. Dodatkowo taki materiał powinien odznaczać się wysoką szczelnością i nie powinien odbarwiać się pod wpływem różnorodnych substancji spożywczych. Coraz częściej wybierane są także pojemniki szklane. Warto przed zakupem sprawdzić, czy nie zawiera on substancji szkodliwych dla człowieka określonych jako BPA i BPS.


Szczelność pojemnika

Szczelność lunch boxa to niezwykle istotny parametr. Przecież na pewno zdarzy się nam zabrać do pracy czy szkoły smaczną zupę. Nie chcemy wówczas by pojemnik przeciekał, w efekcie czego jego zawartość może znaleźć się we wnętrzu naszej torby. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jakie zamknięcie wyposażony jest lunch box. Wiele modeli ma standardowy klips, nie mniej jednak znajdziemy także pojemniki na żywność zakręcane, które są właśnie dedykowane zupom i kremom.

Zwróćmy też uwagę, czy we wnętrzu pokrywy jest specjalna silikonowa uszczelka, której głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed przeciekaniem. Powinna ona idealnie przylegać do pojemnika.

Znajdziemy różnorodne typy zamknięć poza wspomnianym już klipsem. Niektóre lunch boxy mogą być wyposażone w parę, a nawet więcej takich klipsów, inne zaś, mogą nie mieć żadnego. Materiał wykonania zamknięcia, również ma znaczący wpływ na szczelność pojemnika. Najlepiej gdy byłoby to, to samo tworzywo, które jest materiałem całego lunch boxa, choć można spotka i takie, wykonane z aluminium.


Termoizolacja

Lunch box ma nie tylko ułatwić nam bezpieczne transportowanie posiłków, ale przede wszystkim musi on także utrzymywać ciepło dość długo. Ważne jest więc, by lunch box miał ochronę termoizolacyjną. Dzięki temu żywność zachowa odpowiednią temperaturę, nawet przez długi czas. Przyda się to szczególnie w sytuacjach, gdzie nie mamy dostępu do kuchenki mikrofalowej, ani innego sprzętu, w którym możemy nasz posiłek odgrzać.


Lunch box jedno czy wielokomorowy?

Na rynku występują dwa rodzaje lunch boxów:

  • lunch box jednokomorowy
  • lunch box wielokomorowy

Jaki więc wybrać? Pojemnik bez przegród idealnie sprawdzi się na kanapki czy innego rodzaju żywność, którą musimy uchronić przed zgnieceniem. Z łatwością zapakujemy do niego ryż z warzywami czy chociażby ulubiony makaron.

Jeśli jednak mamy większe wymagania i cenimy sobie zbilansowanie i różnorodność posiłków, warto postawić na lunchbox z wieloma przegrodami. Są to najczęściej pojemniki dwupoziomowe. Wówczas spokojnie możemy odseparować od siebie poszczególne elementy posiłku. Świetnie sprawdzi się też jako alternatywa dla zabierania kilku pojemników np. ze śniadaniem czy obiadem.


Lunch boxy ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych lunchboxów do pracy i dla dzieci. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...