Jaki obrus na stół kupić? Który materiał wybrać? Ranking październik 2022

Obrus spełnia kilka funkcji. Jest on zarówno ochroną dla stołu, jak i ozdobą wnętrza. Kiedyś obrusy były obowiązkowe, a już dziś trochę luźniej podchodzimy do tej kwestii. Jednak w eleganckich restauracjach taka osłona stołu występuje zawsze.

plamoodporny i wodoodporny obrus na stół kuchenny, wykonany z tworzywa sztucznego
plamoodporny i wodoodporny obrus na stół kuchenny, wykonany z tworzywa sztucznego

Naczyń nie powinno się kłaść bezpośrednio na powierzchnię blatu, dlatego obrus to doskonałe rozwiązanie zarówno do eleganckich lokali gastronomicznych, jak i do domu. Aby jednak spełniał on swoje dwie podstawowe funkcje, czyli ochronę stołu i zdobienie wnętrza, musi być odpowiednio dobrany. Należy tutaj zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Czym zatem kierować się przy wyborze? Na jaki materiał postawić?

Rozmiar obrusu

Pierwszą ważną kwestią jest rozmiar obrusu. Przed zakupem warto zmierzyć długość i szerokość blatu, który nasz obrus będzie przykrywał. Zbyt długi materiał będzie utrudniał korzystanie ze stołu. Siedzenie przy nim będzie niewygodne i niekomfortowe, a do tego przy zasuwaniu krzeseł materiał będzie się deformował.

Przyjmuje się, że nadmiar materiału powinien zwisać na długość od 20 do 25 cm z każdej strony. Zatem jeśli znamy wymiar blatu, powinniśmy do długości i szerokości dodać po ok. 50 cm.

W przypadku stołu okrągłego należy zmierzyć średnicę i również dodać do niej 40-50 cm. Wynik będzie średnicą obrusu. Jeśli natomiast szukamy obrusu do ławy, to warto postawić na tak zwany bieżnik. Jest nakładka dekoracyjna na blat, która z reguły nie nakrywa całej powierzchni. Jej standardowe wymiary to 50 × 100 cm lub 60 × 120 cm.


Kształt obrusu

Tradycyjnym rozwiązaniem jest dobieranie kształtu obrusu analogicznie do blatu. I tak do okrągłego stołu wybieramy okrągły obrus, a do kwadratowego — oczywiście kwadratowy. Obecnie jednak dopuszczalne jest również mieszanie kształtów.

Taki sposób dopasowania obrusu może być równie elegancki. Zarówno na stół okrągły, jak i owalny położyć możemy obrus w kształcie prostokąta. Wiele zależy tutaj od własnych preferencji.


Materiał wykonania

Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z jakiego obrus został wykonany. Będzie on decydował o trwałości i odporności na plamy. Obecnie dostępne są obrusy wykonane m.in. z:

  • tkanin naturalnych (len, bawełna, jedwab, sizal),
  • tkanin sztucznych (wiskoza),
  • tkanin syntetycznych (poliester, poliamid).

Najczęściej spotykane są obrusy z tkanin syntetycznych. Są tanie i praktycznie się nie gniotą. Jednak ich wadą jest to, że ciężką usunąć z nich plamy.

Obrusy z tkanin sztucznych charakteryzują się śliską nawierzchnią i połyskiem. Ich cena również jest dość przystępna, jednak szybko się niszczą i zużywają.

Najlepszą opcją są tkaniny naturalne. Obrusy lniane zapewniają elegancki wygląd, są trwałe i łatwo wybawia się z nich plamy. Dodatkowo nie elektryzują się i nie kurczą. Ich minusem jest za to wysoka cena. Obrusy bawełniane z kolei są dużo tańsze, jednak są równie trwałe i łatwo usunąć z nich plamy. Minusem w tym przypadku jest to, że po wielu praniach mogą stracić swój kolor.


Kolor obrusu

Jeśli obrus będzie gościł na naszym stole na co dzień, to powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na styl i aranżacje wnętrza. Kolor powinien być dopasowany do ścian czy mebli. Nie może kłócić się z innymi elementami mieszkania. Natomiast jeśli obrus będzie osłaniał stół podczas specjalnych okazji, to warto wziąć pod uwagę wygląd i kolor zastawy.

Jeśli naczynia są kolorowe i wzorzyste, to najlepszym rozwiązaniem będzie obrus jednokolorowy bez zbędnych ozdobników. Natomiast jeśli zastawa jest w jednym kolorze, to możemy dobrać nieco ciekawszy obrus. Różnego rodzaju wzory, koraliki, cekiny będą tu mile widziane.


Przeznaczenie obrusu

Ostatnim aspektem, jaki należy rozważyć przy wyborze obrusu, jest jego przeznaczenie. Jeśli ma być to pokrycie stołu do jadalni, gdzie codziennie jemy rodzinny obiad, a do tego domownikami są małe dzieci — warto zaopatrzyć się w trwały obrus, który będzie wykonany z plamoodpornego materiału.

Gdy obrus ma być ozdobą na przykład ławy, to można pokusić się o nieco większą elegancję i delikatny ozdobny materiał. W kwestii przeznaczenia można wziąć też pod uwagę okazje, przy których obrus będzie wykorzystywany.

Do świątecznego stołu można oczywiście dobrać pasujący tematycznie wzór.


Obrusy na stół ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych obrusów na stół. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...