Jaki okap teleskopowy najlepszy do kuchni? Ranking październik 2022

Okap kuchenny teleskopowy to urządzenie, które powstało w latach 90. Od tego czasu nieustannie stanowi popularną alternatywę dla tradycyjnych, dużo większych okapów kuchennych. Powstało tak wiele rodzajów tych urządzeń, że ciężko jest zdecydować się na konkretny model.

okap teleskopowy Siemens do kuchni
okap teleskopowy Siemens do kuchni

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu teleskopowego?

Okap kuchenny podszafkowy cieszy się uznaniem przede wszystkim dzięki swoim niewielkim rozmiarom. W ten sposób można optymalnie zagospodarować miejsce w małych aneksach kuchennych. Chociaż jest to duża zaleta, to nie może być jedynym powodem do zakupu. Podejmując decyzję, weź również pod uwagę takie parametry jak:

 • wydajność – odpowiednio dobrany okap jest w stanie przefiltrować całe powietrze w kuchni w ciągu niecałych 6 godzin. Zwróć szczególną uwagę na I i II bieg urządzenia, ponieważ są najczęściej używane.
 • hałas – dobrej jakości okap nie będzie tworzył dźwięków głośniejszych niż 45 dB.
 • wygląd – wybierz sprzęt, który pasuje do aranżacji Twojej kuchni. Pod tym względem producenci proponują spory asortyment produktów.

Okap teleskopowy w trybie pochłaniacza

Neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów gromadzących się podczas gotowania to główne zadanie pochłaniaczy. Również w przypadku wyciągów teleskopowych można zdecydować się na ich modyfikację wyposażając je w filtry węglowe, aluminiowe lub droższe plazmowe. Pochłaniacz teleskopowy poradzi sobie nie tylko ze wspomnianymi zapachami, ale również z tłuszczem, aby nie osiadał on na zabudowie kuchennej.

Wydajniejsze rozwiązania posiadają więcej niż jeden filtr, jednakże wiąże się to niestety ze znacznie głośniejszą pracą urządzenia, co może znacząco przeszkadzać osobom przebywającym w kuchni. Ponadto decydując się na montaż filtrów i zamieniając nasz wyciąg teleskopowy na pochłaniacz pozbywamy się podłączenia do systemu wentylacyjnego, które zapewnia nam wymianę powietrza znajdującego się wewnątrz budynku z atmosferycznym. Efekt to niestety mogące wystąpić problemy z nadmierną wilgocią.

Musimy jeszcze na etapie planowania zakupu ocenić możliwości wydajnościowe poszczególnych okapów teleskopowych. Wystarczy zmierzyć objętość naszej kuchni i porównać z danymi deklarowanymi przez producenta. Warto zawsze wybierać model z przynajmniej lekkim zapasem – jeżeli nasza kuchnia ma 50 m3, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zakup okapu cechującego się poziomem wydajności przynajmniej 400 m3/h. Skąd ta liczba? Otrzymaną objętość naszej kuchni pomnażamy razy 6, przez co wyjdzie nam wg przykładu wartość 300 m3/h (traktujmy tą wartość jako absolutne minimum wydajności, jaką musi posiadać pochłaniacz).

objętość przestrzeni kuchennej w m3 x 6 = wydajność okapu wyrażona w m3/h


Tani okap teleskopowy – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 7 chętnie kupowanych okapów teleskopowych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco. Od jakiego pułapu cenowego? Najtańsze modele są dostępne już za kwotę poniżej 300 zł.


Okap teleskopowy – zalety i wady rozwiązania

Dobór właściwego okapu to bardzo ważny krok w aranżacji kuchennej przestrzeni. Urządzenie to usuwa nadmiar wilgoci oraz pomaga pozbyć się przykrych zapachów, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku pomieszczenia pozbawionego okna. Musi on nie tylko spełniać swoją rolę ale także wpasowywać się w stylistykę kuchni, jej wielkość i układ mebli.

Bardzo popularnym rodzajem okapów są właśnie okapy teleskopowe. Czy to rozwiązanie sprawdzi się dla każdego? Poznajmy zatem wady i zalety takiego okapu.

Zalety okapu teleskopowego

Okap teleskopowy to rozwiązanie idealne do małej kuchni, gdyż zajmuje on niewiele miejsca. Można wręcz uznać, że nie zabiera go wcale ze względu na montaż pod wiszącą na ścianie szafką. W przeciwieństwie do okapu kominowego zyskujemy tutaj wiele dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania.

Okap tego typu jest dodatkowo „mobilny”, nie trzeba go podłączać do wentylacji, a więc może być przenoszony w razie ewentualnych zmian projektu kuchni. Warto zwrócić uwagę na pozostałe zalety okapu teleskopowego, a należą do nich:

 • łatwość montażu;
 • wbudowany stelaż, który w momencie wysunięcia uruchamia nawiew oraz światło;
 • oszczędność przestrzeni;
 • niezależność względem pozostałych elementów wyposażenia kuchni.

Wady okapu teleskopowego

Rozwiązanie tego typu ma także swoich przeciwników. Nie w każdej kuchni znajdzie ono swoje zastosowanie. Wady okapu teleskopowego to:

 • nieprzydatność w dużej kuchni (powyżej 20 m2) lub w kuchni otwartej. Okap może wtedy okazać się niewydajny i zamiast wymienić powietrze w pomieszczeniu, jedynie częściowo je oczyści;
 • brak połączenia z kanałem wentylacyjnym, co przekłada się na niższą wydajność (przy pracy w trybie pochłaniacza).

Przy zakupie okapu należy kierować się nie tylko swoimi predyspozycjami ale także możliwościami aranżacyjnymi pomieszczenia i jego wielkością. Tylko dobrze dobrany sprzęt spełni właściwie swą funkcję.


Praktyczne funkcje okapów teleskopowych

 • Okapy teleskopowe to urządzenia niewielkich rozmiarów.
 • Przednia listwa okapu jest wymienna, dzięki czemu można dopasować jego wygląd do każdej kuchni.
 • Szereg funkcji takich okapów zapewnia wydajną pracę wysokiej jakości, przy czym urządzenie pozostaje prawie niewidoczne.
 • Powietrze w kuchni może być oczyszczane na dwa sposoby. Okap teleskopowy może być podłączony do wentylacji i odprowadzać opary na zewnątrz. Jeśli niemożliwe jest podłączenie urządzenia do wentylacji, wówczas można wybrać pochłaniacz. Nie pracuje w obiegu otwartym, pochłania opary i je filtruje. Oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia.
 • Ważna jest obsługa okapu. Urządzeniem można sterować dotykowo, przykładając palec do gładkiej powierzchni okapu. Równie wygodnym rozwiązaniem są tradycyjne przyciski lub pokrętła.
  Nowoczesną funkcją okapów teleskopowych jest sterowanie nimi zdalnie, czyli za pomocą pilota. Jeszcze innym rozwiązaniem są suwaki mechaniczne. Urządzeniem steruje się za pomocą suwaka, umiejscowionego u dołu okapu.

Okapy teleskopowe RANKING

Zestawienie TOP 7 najchętniej kupowanych kuchennych okapów teleskopowych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco. Wśród poniższych propozycji znajdują się zarówno modele do dowolnego montażu, jak i wersje do zabudowy.


Jak szukali użytkownicy?

 • okap teleskopowy

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...