Jaki osuszacz powietrza do domu? Który odwilżacz najlepszy?

Nadmierna wilgoć może być szkodliwa dla naszego organizmu – działa ona niekorzystnie na zdrowie, a także na codzienne samopoczucie. W związku z tym warto z nią walczyć na kilka wybranych sposobów.

Najlepszym wyborem będzie osuszacz powietrza. W tym przypadku ma się do wyboru przynajmniej kilka opcji, np. elektryczny osuszacz powietrza, który działa najskuteczniej, a przy okazji jest bardzo łatwy w obsłudze.

osuszacz powietrza Ebac 21L 3850e, maksymalna powierzchnia odwilżania - 225m2
osuszacz powietrza Ebac 21L 3850e, maksymalna powierzchnia odwilżania – 225m2

Oprócz tego można zdecydować się na adsorpcyjny osuszacz powietrza oraz wersję kondensacyjną, która zasysa powietrze z otoczenia. Adsorpcyjna wersja skrapla wilgoć i ociepla pomieszczenie.


Jaki osuszacz powietrza najlepszy? – Spis treści

 1. Dlaczego odwilżanie powietrza jest ważne?
 2. Jakie są typy osuszaczy powietrza?

Dlaczego odwilżanie powietrza jest ważne?

Domowy osuszacz powietrza pomaga nam:

 • troszczyć się o zdrowie,
 • zapewnić w domach odpowiednie nawilżenie powietrza, co jest ważne szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych.

Warto zainwestować w którąś z wyżej podanych opcji, aby mieć pewność, iż wilgotność powietrza w mieszkaniu nie będzie większa niż 60%. To bardzo ważne, ponieważ tym samym zapobiega się powstawaniu różnych dolegliwości zdrowotnych.


Jakie są typy osuszaczy powietrza?

Rozróżniamy dwa główne rodzaje osuszaczy, a ich podział jest uwarunkowany różnicami w konstrukcji oraz działaniu. Ponadto cechują się one także inną wydajnością w zależności od panującej w pomieszczeniu temperatury i wilgotności.

 • adsorpcyjny osuszacz powietrza – cechuje się równą pracą niezależnie od panujących warunków, niewielkie gabaryty sprawiają jednak, że tego typu odwilżacze nie są demonami wydajności. Elementem charakterystycznym jest wirnik wraz z pokrywającą go substancją chemiczną o specyficznych właściwościach. Osuszone z wilgoci powietrze posiada znacznie wyższą temperaturę od pierwotnej.
 • kondensacyjny osuszacz powietrza – elementem roboczym nie jest wirnik, a kompresor, przez co tego typu odwilżacze cechują się wyższą wydajnością. W przeciwieństwie jednak do modeli adsorpcyjnych ich praca w dużej mierze jest determinowana przez panujące warunki w pomieszczeniu – według rekomendacji pożądana jest wysoka temperatura oraz duża wilgotność.

Konkretny model zawsze należy dobierać pod kątem jego przeznaczenia. Najczęstszymi miejscami, gdzie umieszczamy osuszacze w domu, są:

 • łazienka,
 • piwnica,
 • pokój dzienny,
 • sypialnia,
 • kuchnia.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Oceń publikację i ranking*

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *