Jaki osuszacz powietrza do domu? Który odwilżacz najlepszy? Ranking grudzień 2023

Nadmierna wilgoć może być szkodliwa dla naszego organizmu – działa ona niekorzystnie na zdrowie, a także na codzienne samopoczucie. W związku z tym warto z nią walczyć na kilka wybranych sposobów.

Najlepszym wyborem będzie osuszacz powietrza. W tym przypadku ma się do wyboru przynajmniej kilka opcji, np. elektryczny osuszacz powietrza, który działa najskuteczniej, a przy okazji jest bardzo łatwy w obsłudze.

osuszacz powietrza Ebac 21L 3850e, maksymalna powierzchnia odwilżania - 225m2
osuszacz powietrza Ebac 21L 3850e, maksymalna powierzchnia odwilżania – 225m2

Oprócz tego można zdecydować się na adsorpcyjny osuszacz powietrza oraz wersję kondensacyjną, która zasysa powietrze z otoczenia. Adsorpcyjna wersja skrapla wilgoć i ociepla pomieszczenie.


Dlaczego odwilżanie powietrza jest ważne?

Domowy osuszacz powietrza pomaga nam:

  • troszczyć się o zdrowie,
  • zapewnić w domach odpowiednie nawilżenie powietrza, co jest ważne szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych.

Warto zainwestować w którąś z wyżej podanych opcji, aby mieć pewność, iż wilgotność powietrza w mieszkaniu nie będzie większa niż 60%. To bardzo ważne, ponieważ tym samym zapobiega się powstawaniu różnych dolegliwości zdrowotnych.

Jak sprawdzić poziom wilgotności otoczenia w naszym pomieszczeniu?

Do tego celu wystarczy użycie zwykłego higrometru lub termohigrometru (urządzenie monitoruje temperaturę oraz wilgotność, wskazywaną na wyświetlaczu elektronicznym). Alternatywnie może nam posłużyć do tego celu stacja pogodowa.


Jakie są typy osuszaczy powietrza?

Rozróżniamy dwa główne rodzaje osuszaczy, a ich podział jest uwarunkowany różnicami w konstrukcji oraz działaniu. Ponadto cechują się one także inną wydajnością w zależności od panującej w pomieszczeniu temperatury i wilgotności.

  • adsorpcyjny osuszacz powietrza – cechuje się równą pracą niezależnie od panujących warunków, niewielkie gabaryty sprawiają jednak, że tego typu odwilżacze nie są demonami wydajności. Elementem charakterystycznym jest wirnik wraz z pokrywającą go substancją chemiczną o specyficznych właściwościach. Osuszone z wilgoci powietrze posiada znacznie wyższą temperaturę od pierwotnej. Ze względu na swoje ograniczenia wydajnościowe sprawdzają się do niewielkich domowych powierzchni.
  • kondensacyjny osuszacz powietrza – elementem roboczym nie jest wirnik, a kompresor, przez co tego typu odwilżacze cechują się wyższą wydajnością. W przeciwieństwie jednak do modeli adsorpcyjnych ich praca w dużej mierze jest determinowana przez panujące warunki w pomieszczeniu – według rekomendacji pożądana jest wysoka temperatura oraz duża wilgotność.

Konkretny model zawsze należy dobierać pod kątem jego przeznaczenia. Najczęstszymi miejscami, gdzie umieszczamy osuszacze w domu, są:

  • łazienka,
  • piwnica,
  • pokój dzienny,
  • sypialnia,
  • kuchnia.

Rodzaje osuszaczy pod kątem ich przeznaczenia

Głównym kryterium tego podziału jest przede wszystkim wielkość urządzenia, materiały wykorzystane do jego obudowy oraz jego możliwości wydajnościowe. Wyróżniamy zatem:

domowy osuszacz powietrza

Domowe osuszacze

    To sprzęt dysponujący najmniejszą wydajnością, jego obudowa jest z reguły wykonana z plastiku, sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, zgodnie z nazwą jest przeznaczony głównie do zastosowań domowych. Ograniczone możliwości (potrafi skroplić maksymalnie do 40 l wody w ciągu doby) sprawiają, że nie nadaje się od do osuszania np. posadzki, piwnicy.
basenowy osuszacz powietrza

Osuszacze do basenu

    To urządzenia dedykowane do hal basenowych oraz basenów przydomowych. Pozwala one na zminimalizowanie strat ciepła, konstrukcyjnie jest przystosowane do pracy w trudnych warunkach posiadając chociażby obudowę odporną na wilgoć i tym samym rdzewienie. Posiada szczelnie chronione elementy elektroniczne.
osuszacz sprężonego powietrza

Osuszacze powietrza sprężonego

    Ten typ osuszacza dedykowany jest do usuwania wilgoci z układów sprężonego powietrza, w które wyposażone są liczne maszyny oraz narzędzia o przeznaczeniu typowo przemysłowym. Znajdziemy w tym segmencie i wersje adsorpcyjne, i wersje kondensacyjne.
profesjonalny osuszacz powietrza

Profesjonalne osuszacze

    Różnią się nie tylko większą wydajnością w porównaniu z wersjami domowymi (do 100 l skraplanej wody w ciągu doby), ale również obudową wykonaną najczęściej z blachy, przez co urządzenie jest trwalsze i lepiej zabezpieczone przez potencjalnym uszkodzeniem. W przypadku tego typu osuszaczy możemy je wykorzystać do usuwania wilgoci np. z piwnicy, pralni, powierzchni magazynowych.
budowlany osuszacz powietrza

Budowlane osuszacze

    Posiadają jeszcze mocniejszą obudowę, przez co są przystosowane do ciężkich warunków i eksploatacji w sektorze budowlanym. Stalowa konstrukcja zapewnia dużą odporność na czynniki mechaniczne, natomiast wyposażenie w postaci praktycznych kółek i uchwytu sprawia, że bez trudu możemy przenosić urządzenie. Zamontowany w urządzeniu filtr powietrza przystosowany został do pracy w warunkach wysokiego zapylenia, ponadto oznacza się on dużą wydajnością. Z racji pełnionej funkcji jest on uboższy w dodatkowe rozwiązania elektroniczne.
duży przemysłowy osuszacz powietrza

Przemysłowe osuszacze

    To wysokiej klasy urządzenie do osuszania powietrza w zakładach przemysłowych, z wytrzymała metalową konstrukcją, występuje w postaci wózka z plastikowymi solidnymi kołami oraz praktycznymi uchwytami, co zapewnia mu duże możliwości mobilne, oraz jako maszyna stacjonarna o sporych gabarytach przeznaczona do najbardziej wymagających zadań. Osuszacze do zastosowań przemysłowych posiadają bardzo wydajny układ, który cechuje się skutecznością również w nieco niższej temperaturze otoczenia.

Jak działa osuszacz powietrza?

Nadmierna wilgotność to problem dotyczący niejednego mieszkania, domu czy miejsca pracy. Wraz z nią często pojawia się pleśń oraz grzyb i z tego powodu nie może być ona lekceważona. Skuteczną pomoc w walce z zwilgotnieniem daje właśnie osuszacz powietrza.

W pomieszczeniach, gdzie mimo naturalnej wentylacji wilgoć wciąż pozostaje, warto użyć przystosowanego do tego celu urządzenia. Osuszacz powietrza pochłania nadmierną ilość wody – zostaje ona skroplona, a następnie zmagazynowana w pojemniku urządzenia, skąd można w łatwy sposób się jej pozbyć.

Szczegółowe zasady działania różnią się od siebie w zależności od tego, jaki sprzęt wybierzemy – czy będzie to kondensacyjny osuszacz powietrza, czy też adsorpcyjny osuszacz powietrza

Osuszacz kondensacyjny, działający za pomocą wentylatora, doprowadza powietrze do filtra, a następnie do układu chłodniczego. W modelu adsorpcyjnym została wykorzystana substancja higroskopijna, którą został pokryty reaktor pochłaniający powietrze.

Warto wiedzieć, że parametry techniczne mają wpływ na sposób użytkowania urządzeń. W warunkach przemysłowych bardzo dobre rezultaty daje osuszacz kondensacyjny. Adsorpcyjny osuszacz powietrza sprawdza się zaś w niskich temperaturach.

Jak szukali użytkownicy?

  • ranking osuszacz powietrza

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...