Jaki wolnowar kupić do przygotowywania potraw? Który najlepiej wybrać? Ranking październik 2022

Wolnowar to urządzenie elektryczne, które pozwala na przygotowywanie potraw w niskiej temperaturze. Cały proces przebiega dłużej niż w przypadku tradycyjnego pieczenia czy smażenia, jednak to właśnie dzięki temu można wydobyć niezwykłe smaki z produktów.

Jaki wolnowar wybrać? Poradnik i Ranking wolnowarów do przygotowywania potraw
Jaki wolnowar wybrać? Poradnik i Ranking wolnowarów do przygotowywania potraw

Wolnowar zyskuje coraz większą popularność, a zawdzięcza to z pewnością swojej funkcjonalności i uniwersalności. Szeroki wybór urządzeń powoduje, że ciężko zdecydować nam się na konkretną opcję.

Czym zatem kierować się przy wyborze, aby mieć pewność, że wolnowar będzie dobrze służył i spełniał swoje zadania? Jakie parametry brać pod uwagę?


Pojemność wolnowaru

Jedną z najważniejszych kwestii jest pojemność. Dobór tego parametru zależy oczywiście od ilości domowników. Dla jednej osoby lub pary wystarczy zdecydowanie mniejsza pojemność niż dla 5-osobowej rodziny. Producenci oferują urządzenia o pojemności od 2,5 do nawet 7,5 l. Przyjmuje się, że dla jednej osoby lub pary najlepsza pojemność to 2,5 – 3,5 l. Dla większej rodziny warto wybrać większy wolnowar.

Należy przy tym pamiętać, że podczas gotowania urządzenie nie może być wypełnione po brzegi. Najlepiej będzie, jeśli wypełnimy misę maksymalnie do 3/4 jej objętości.


Kształt urządzenia

Kształt misy najczęściej jest okrągły lub owalny. Wybór zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Wolnowar o okrągłym kształcie sprawdzi się między innymi do zup, gulaszy, czy potrawek.

Z kolei urządzenie owalne jest nieco bardziej uniwersalne. Można w nim przygotować zarówno wszystkie wspomniane wcześniej potrawy, jak i na przykład kaczkę czy kurczaka w całości. Mięso w całości może nie zmieścić się do okrągłej misy. Dlatego, jeśli planujemy przygotowywać tego typu potrawy, to lepiej wybrać opcję owalną.


Rodzaj sterowania

Obecnie dostępne na rynku wolnowary różnią się także rodzajem sterowania. Można tu wyróżnić 2 główne grupy:

  • Sterowanie manualne. Najbardziej powszechny rodzaj sterowania. Zazwyczaj jest to pokrętło, którym włącza się urządzenie i dostosowuje moc podgrzewania. Ta opcja jest najmniej precyzyjna.
  • Sterowanie elektryczne. Urządzenie z tego typu rodzajem sterowania wyposażone jest w specjalny panel elektryczny. Jest to zdecydowanie bardziej precyzyjne i zaawansowane. Pozwala na dokładne dostosowanie mocy i czasu pracy urządzenia. Niektóre wolnowary posiadają dodatkowo timer, dzięki któremu można ustawić czas gotowania potrawy.

Materiał wykonania

Kolejnym ważnym aspektem jest materiał wykonania. Dotyczy to zarówno misy, jak i pokrywy. Najczęściej spotykane misy, to te wykonane ze stali nierdzewnej. Jednak dostępne są również misy ceramiczne lub kamionkowe.

Dobór materiału będzie miał wpływ na trwałość oraz na to, w jaki sposób będziemy mogli dodatkowo używać wolnowaru. Misy kamionkowe można wykorzystać do pieczenia potraw w piekarniku, a te wykonane ze stali — do użytkowania na kuchence. Dzięki temu mamy możliwość dopieczenia potrawy lub podsmażenia składników uprzednio przed wielogodzinnym gotowaniem.

Jeśli chodzi o pokrywę, to może być ona szklana, kamienna lub żeliwna. Pierwsza pozwala na doglądanie potrawy bez konieczności jej podnoszenia, natomiast pokrywy kamienne i żeliwne mogą być wykorzystywane w piekarniku.


Tryb pracy wolnowaru

W zależności od modelu wolnowar może pracować w kilku różnych trybach. Niektóre urządzenia posiadają wszystkie tryby, inne tylko dwa. Warto zatem wziąć to pod uwagę przed zakupem. Do 3 głównych typów pracy zalicza się:

  • Tryb HIGH. Pozwala na szybkie podgrzanie i przygotowanie delikatnych dań. Temperatura osiąga ok. 90°C. Ta opcja przydaje się, gdy zależy nam na czasie.
  • Tryb LOW. Podgrzewa potrawy do temperatury ok. 80°C. Pozwala na długie i wolne gotowanie. Najlepiej sprawdzi się do przygotowywania zup, bulionów czy gulaszy.
  • Tryb WARM. Pozwala na podtrzymywanie temperatury potraw po ich ugotowaniu.

Dodatkowe funkcje i rozwiązania

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje takie jak antypoślizgowe nóżki, czy nienagrzewające się uchwyty. To wszystko sprawi, że korzystanie z wolnowaru będzie wygodne i praktyczne. Dodatkowo zapewnimy sobie bezpieczeństwo podczas przygotowywania i podawania potraw.


Wolnowary ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych wolnowarów. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...