Juicer – sokowirówka czy wyciskarka? Ranking październik 2022

Jaki juicer wybrać: sokowirówkę czy wyciskarkę?

Chcesz samodzielnie przygotowywać soki ze świeżych owoców i warzyw? Takie soki dostarczają nam wielu witamin i dobrze przyswajalnych substancji odżywczych. Najpierw jednak trzeba zdecydować, jakie urządzenie najlepiej nam do tego posłuży. Do wyboru mamy sokowirówkę oraz wyciskarkę.


Sokowirówka

Sokowirówka ślimakowa to zdecydowanie najbardziej popularne urządzenie do produkcji świeżych, domowych soków. Jest prosta w obsłudze i zazwyczaj tania. Jej działanie opiera się na wirowaniu sita z ostrzami, które przecinają owoce. Pod wpływem siły odśrodkowej kawałki owoców i miąższ są dociskane do ścianek sita, a sok wypływa przez dziurki oraz lejek do podstawionego naczynia. Jesteśmy w stanie uzyskać go dużo w stosunkowo krótkim czasie, nie spodziewajmy się jednak dużej wydajności – sokowirówka nie jest w stanie wycisnąć całego soku z owocu.

Dzięki sokowirówkom możemy uzyskać sok z najpopularniejszych owoców i warzyw: jabłek, marchwi czy pomidorów. Problematyczne będą drobniejsze owoce, takie jak jagody, maliny, jeżyny – nie każda sobie z nimi poradzi. Nie zrobimy też soku z warzyw liściastych i ziół, czyli sałaty, szpinaku, bazylii czy natki pietruszki.

sokowirówka do soków z owoców i warzyw
sokowirówka do soków z owoców i warzyw

Uzyskany przez nas sok będzie klarowny, wodnisty, bez miąższu i cząstek owoców – a z tego powodu mniej bogaty w wartości odżywcze. Należy wypić go bezpośrednio po przyrządzeniu, bo szybko się psuje, ulega napowietrzeniu (na jego wierzchu pojawia się pianka) i nie nadaje do przechowywania.

W przypadku sokowirówki dobry humor po wypiciu świeżego napoju może nam zepsuć konieczność wyczyszczenia użytego sprzętu, ponieważ urządzenie to jest pod tym względem mało przyjazne – ma skomplikowaną budowę i wiele zakamarków.

Zalety juicera sokowirówki

 • sok uzyskamy znacznie szybciej,
 • wysoka wydajność dzięki odpowiedniej mocy silnika oraz otworu,
 • nie musimy martwić się o przesadne krojenie owoców i warzyw czy też ich obieranie,
 • przygotowanie soku jest łatwe i nie wymaga wiele wysiłku,
 • różnorodność wariantów cenowych, większa elastyczność w zależności od zasobności portfela,
 • dzięki wydajności często znajdują zastosowanie w gastronomii.

Juicer, sokowirówki ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych juicer’ów sokowirówek do owoców i warzyw. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Wyciskarka do owoców

Wyciskarka ślimakowa spełnia swoje zadanie dzięki obracającemu się wałkowi ślimakowemu, który miażdży owoce, wyciskając maksymalnie dużo soku. Ten jest następnie odsączany do naczynia przez sito. Suchy miąższ jest zbierany w osobnym pojemniku. Wydajność ma swoją cenę – proces uzyskiwania soku jest zdecydowanie bardziej czasochłonny niż w przypadku sokowirówki.

Jeżeli chcemy produkować sok z małych, jagodowych owoców, ziół czy warzyw liściastych, urządzenie to będzie świetnym wyborem. Oczywiście tak samo dobrze radzi sobie z wymienionymi już wyżej jabłkami czy pomidorami. Wszystko, co tylko da się zmiażdżyć, jest dla wyciskarki dobrym surowcem. Jeżeli zechcemy zmiażdżyć orzechy lub zmielić kawę, i taką funkcję możesz w niej znaleźć.

wyciskarka wolnoobrotowa Blaupunkt do owoców i warzyw
wyciskarka wolnoobrotowa Blaupunkt do owoców i warzyw

Sok jest wyciskany z komórek i przestrzeni międzykomórkowej owocu. Z tego powodu jest bogaty we wszelkie witaminy, enzymy i substancje odżywcze w nim zawarte. Znajdziemy w nim cząsteczki miąższu i włókna owoców. Co więcej, nie musimy wypijać go od razu, gdyż nadaje się on do przechowywania w lodówce. Możliwa jest jego homogenizacja, czyli uzyskanie musu.

W przeciwieństwie do sokowirówki, czyszczenie wyciskarki nie nastręcza większych problemów – wystarczy umyć pojemnik na miąższ. Jednak jeżeli już się na nią zdecydujemy, nie będzie to tania inwestycja. Wybranie urządzenia niskiej jakości pociągnie za sobą równie słabą jakość soku. Staje też przed nami zadanie wyboru odpowiedniego rodzaju wyciskarki – znajdziemy jedno- i dwuślimakowe, poziome, pionowe…

 • jednoślimakowe – posiadają jeden wałek ślimakowy
 • dwuślimakowe – są bardziej wydajne i efektywne od jednoślimakowych, posiadają dwa równoległe zazębiające się wałki, sokiem z nich nie pogardzą nawet najbardziej wymagający dietetycy
 • poziome – tego typu jest większość wyciskarek, wałek ustawiony jest w nich poziomo, a wyciskany surowiec wymaga popychania
 • pionowe – wałek jest ustawiony pionowo, a owoce same opadają na dno, przez co nie wymagają popychania. Jednak konstrukcja tych wyciskarek nie pozwala na wzbogacanie tych urządzeń w dodatkowe funkcje jak mielenie czy homogenizacja.

Podsumowując, zanim dokonamy wyboru, musimy odpowiedzieć sobie na pytania: z czego chcemy produkować sok, na jakiej konsystencji nam zależy, czy szybkość produkcji jest dla nas ważniejsza od wartości odżywczych.

Zalety juicera wyciskarki

 • wyciskarka daje sok o znacznie lepszej jakości oraz konsystencji,
 • można go przechowywać, sok nie jest napowietrzany podczas powstawania,
 • są znacznie cichsze od sokowirówek,
 • wysoka trwałość urządzenia,
 • są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości,
 • z powodzeniem można je wykorzystać do przygotowywania soku z warzyw liściastych, roślin z rodziny jagodowatych czy też ziół.

Juicer, wyciskarki ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych juicer’ów wyciskarek do owoców i warzyw. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Przy wyborze konkretnego modelu juicera – niezależnie od tego, czy będzie to wyciskarka czy też sokowirówka – trzeba przede wszystkim zastanowić się nad jej przeznaczeniem. De facto nie ma sprzętu na tyle uniwersalnego, który świetnie poradziłby sobie z pozyskiwaniem soku zarówno z warzyw liściastych, jak i z owoców cytrusowych.

Sprzęt, na jaki się zdecydujemy, powinien oferować możliwie jak najwyższą jakość wykonania obudowy oraz elementów roboczych – zwłaszcza gdy zamierzamy korzystać z naszego juicera często, a nie tylko sporadycznie. Jego przydatność możemy znacząco zwiększyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji po każdym korzystaniu z niego – wszelkich resztek warzyw i owoców z pokrywy zewnętrznej oraz przede wszystkim z elementów roboczych należy się pozbyć. Sporym ułatwieniem będzie możliwość mycia części w zmywarce (taką informację znajdziemy w specyfikacji technicznej produktu). Z pewnością cechą dobrego juicera będzie łatwość demontażu części wewnętrznych, odpowiedzialnych za pozyskiwanie soku.

Jeszcze na etapie planowania zakupu najlepszego dla nas juicera powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z czego najczęściej chcemy robić nasze domowe soki – z jakich typów owoców, czy tylko z nich, czy też z warzyw i jakiego ich rodzaju. W kontekście codziennej eksploatacji warto zwrócić uwagę na gabaryty sprzętu – czy pozwalają one na bezproblemowe umieszczenie nawet w niewielkiej szafce itp. Niektóre modele juicerów oferują także możliwość wyrabiania masy na sorbety czy też lody.

Budżet, łatwość obsługi oraz czas przygotowania soku powodują, że raczej obecnie zdecydowanie częściej konsumenci decydują się na zakup sokowirówki zamiast dobrej klasy wyciskarki. Ostateczne określenie przeznaczenia juicera pozwoli wybrać możliwie jak najlepszy dla nas sprzęt.

Jak szukali użytkownicy?

 • Co wybrac slow juicer czy sokowirowka
 • soko slow juice jaki wyciskavz

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Juicer – sokowirówka czy wyciskarka?Rankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Właśnie chciałam juicer do robienia soków i trafiłam na wasz artykuł, dzięki wielkie. Lubię świeże soki i jest to dla mnie przyjemność, lubię pracować w kuchni, bo wiele osób na to narzeka, a ja akurat nie mam z tym problemu 🙂

  Reply
 • Według mnie to bez różnicy. U mnie w kuchni jest dobra wyciskarka wolnoobrotowa i w zupełności wystarcza do takiego codziennego użytku. Wiadomo są różne klasy sprzętu, ale taki do domu w zupełności wystarcza i nie ma na co narzekać, tylko robić sok i pić 😉

  Reply
 • Nie ma nic lepszego niż juicer do owoców i warzyw w lato 😉 Można zrobić świetne soki, które orzeźwiają w upał i w dodatku są smaczne i zdrowe. Polecam każdemu, nic trudnego a bardzo się przydaję 😉

  Reply
 • Na lato świetnie spisuje się dobra wydajna wyciskarka elektryczna, to prawda. Mam u siebie taki sprzęt i co prawda używam go tylko jak jest ciepło , są truskawki i inne owoce z których można zrobić coś fajnego, a po schłodzeniu smakuje świetnie 😉

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...