Kuchenka elektryczna Ranking październik 2022

Jaka kuchenka elektryczna?W domach coraz częściej stosuje się kuchenki elektryczne. Mają one zazwyczaj grzałki pokryte żeliwem, mogą posiadać płytę ceramiczną lub nowoczesną płytę indukcyjną.

Płyty z grzałkami są tańsze, ale trudniej się ich używa, czyści się je także w bardziej skomplikowany sposób. Płyta indukcyjna jest z kolei efektywna, dzięki niej szybko przygotowuje się posiłki, nagrzewają się jedynie pola grzewcze z naczyniami, a sam blat pozostaje zimny.

Blat płyty indukcyjnej przeciera się szmatką, z łatwością można ją utrzymać w czystości – przy mocniejszym zabrudzeniu wystarczy szmatkę zwilżyć wodą i już można dobrze ją oczyścić. Takie płyty mają najczęściej cztery pola grzewcze, zdarzają się również odmiany jednopalnikowe i dwupalnikowe.


Dodatkowe funkcje kuchenek elektrycznych

Kuchenka elektryczna – dodatkowe funkcje

Niektóre kuchenki elektryczne posiadają pola szybkogrzejne. Nagrzewają się one nie tylko szybko, ale też równomiernie. Kuchenki mogą mieć również przydatne funkcje dodatkowe, na przykład:

 • programator czasu włączenia i wyłączenia pól grzewczych,
 • wskaźnik zalegania ciepła,
 • wykrywanie garnka i określanie jego rozmiarów,
 • kontrola błędów,
 • termowyłącznik,
 • blokada włączania urządzenia przez osoby niepożądane.

Piekarnik – dodatkowe funkcje

Piekarnik również może mieć wiele funkcji. Na jego stanie znajdują się:

 • grzałki dolna i górna,
 • grill,
 • termoobieg,
 • turbogrill,
 • rożen.

Kuchenki elektryczne do zabudowy RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych kuchenek elektrycznych do zabudowy. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Wśród dodatkowych przydatnych funkcji piekarnika można wymienić chociażby takie jak:

 • system czyszczenia ścianek,
 • wysuwanie blach do pieczenia,
 • demontowane drzwiczki,
 • termosonda (informuje nas, kiedy potrawa jest już gotowa).

Kuchenka elektryczna sprawdza się tam, gdzie nie ma dostępu do gazu. Kuchenki elektryczne wymagają prądu trójfazowego, czyli mającego 400 V.


Ważne parametry kuchenek elektrycznych

Zużycie prądu

Należy zwrócić uwagę ile prądu zużywa piekarnik oraz płyta grzewcza danej kuchenki elektrycznej. Klasa energetyczna oznaczona jest literami od A do G. Najłatwiej kupić kuchenkę o klasie A lub B, ze względu na ich największą ofertę rynkową. Między tymi klasami energetycznymi różnice są nieduże.

Emitowany hałas podczas pracy

Kuchenki emitują poziom hałasu z reguły od 45 do 50 dB, co jest wartością niską. Kuchnia elektryczna może być wolnostojąca lub dostępna w opcji do zabudowy.

Gabaryty kuchenek

Szerokości kuchenek wynoszą od 50 do 60 centymetrów szerokości, mają 60 centymetrów głębokości oraz 85 centymetrów wysokości. Piekarnik elektryczny ma pojemność zazwyczaj 50-55 litrów. Czasami można kupić kuchnie niestandardowe, o szerokości 100 centymetrów i pięciu lub sześciu palnikach.


Kuchenki elektryczne wolnostojące RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych wolnostojących kuchenek elektrycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Sterowanie

Płytę grzewczą w kuchniach do zabudowy obsługuje się panelem do sterowania. Kuchnie do zabudowy wbudowuje się we fronty meblowe, robi się to zazwyczaj podczas urządzania lub remontu kuchni.

Kuchenka z płytą elektryczną może być uruchamiana manualnie, elektronicznie lub dotykowo – wszystko zależy od danego modelu. Minutnik oraz stoper są istotne dla takiej kuchenki, dzięki nim ustawia się czas pieczenia lub grzania. Warto wybieraj modele wśród znanych firm.


Kuchenki gazowo-elektryczne RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych kuchenek gazowo-elektrycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Rodzaj płyty

Można kupić kuchenkę z płytą żeliwną, ceramiczną (niskie zapotrzebowanie energetyczne, łatwo się ją czyści) lub indukcyjną (jest droższa od pozostałych, jej zaletą jest szybkość przygotowywania potraw, energooszczędność oraz łatwość czyszczenia).

Znani producenci kuchenek elektrycznych

Amica, Bosch, Electrolux, Mastercook, AEG, Beko, Freggia, Gorenje, Hotpoint-Ariston, Indesit, Kernau, Manta, MPM, Ravanson, Smeg, Zanussi, Bomann, Exquisit, Siemens.

Widełki cenowe

Kuchnie wolnostojące są tańsze od tych do zabudowy. Najtańsze modele kuchenek elektrycznych kosztują od ponad 600 złotych, na najnowocześniejsze rozwiązania wydamy nawet kilka tysięcy złotych.

Mobilność i efektywność

Małe kuchenki elektryczne (określane jako turystyczne) można przenosić lub przewozić, zabierać je na urlop, stosować w domkach kempingowych, podczas wyjazdu w delegację lub do sanatorium, gdy przyjdzie ochota na przygotowanie dodatkowego posiłku, mają one jeden lub dwa palniki. Większa jest efektywniejsza, ale cięższa i zajmuje sporo miejsca.

Mając kuchenkę elektryczną warto kupić szybkowar, a gotowanie stanie się szybkie oraz wygodne. Elektryczna płyta grzewcza i piekarnik umożliwiają przygotowanie potraw w szybkim tempie.


Jaka najlepsza? Szukamy dobrej kuchenki elektrycznej wg zasobności portfela


Tania kuchenka do 1000 złotych

kuchenka elektryczna MPM 54-KEE-07, z czterema palnikami
kuchenka elektryczna MPM 54-KEE-07, z czterema palnikami
1.W tym przedziale cenowym najczęściej spotkać można się z kuchenkami o szerokości 50 i 60 cm, jeśli chodzi o kuchenki czteropalnikowe; nie spotkamy się raczej z kuchenką sześciopalnikową. Jednak najczęściej nie jest to niezbędne, ponieważ cztery palniki, dzielące się na jeden o dużej i jeden o małej mocy oraz dwa o średniej powinny w zupełności wystarczyć. Sterowanie elektrycznym piekarnikiem oraz zapalenie gazu umożliwiają pokrętła z wbudowaną zapalarką, wśród których znajduje się minutnik, pozwalający kontrolować przygotowywaną potrawę.


Kuchenka elektryczna od 1000 do 1500 złotych

kuchenka elektryczna Beko FSM57300GW, z płytą grzewczą z ceramiki oraz czterema palnikami
kuchenka elektryczna Beko FSM57300GW, z płytą grzewczą z ceramiki oraz czterema palnikami
2.W piekarnikach za 1500 zł do czyszczenia można stosować wkłady katalityczne, można je myć ręcznie, natomiast bardzo często dodatkową opcją jest mycie parowe. Moc znamionowa często sięga 3,5 kW, najczęściej wynosi natomiast: 2,7-2,9 kW. Kuchenki elektryczne w tym przedziale cenowym są wyposażane w nowoczesne, zaawansowane systemy. Są to wyświetlacze elektroniczne, ale również wiele programów pieczenia i dodatkowe funkcje pozwalające dostosować sposób działania urządzenia do rodzaju przygotowywanej potrawy oraz rozszerzyć możliwości piekarnika. Wiele modeli posiada takie funkcje, jak: grill, funkcja pizzy czy rozmrożenie żywności.


Dobre kuchenki elektryczne od 1500 do 2000 złotych

kuchenka elektryczna Electrolux EKC6430AOX, z czterema pola grzewczymi oraz piekarnikiem 70-litrowym
kuchenka elektryczna Electrolux EKC6430AOX, z czterema pola grzewczymi oraz piekarnikiem 70-litrowym
3.Kuchenki elektryczne w tym przedziale cenowym charakteryzują się często wysoką klasą energetyczną. Często posiadają palnik gazowy „Wok” z potrójnym płomieniem, aby szybciej ugotować potrawę. Ruszt płyty grzejnej został wykonany z żeliwa, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort gotowania. Wiele z nich posiada funkcje takie jak: HomeMADE – odpowiedni kształt piekarnika i rozmieszczenie grzałek PerfectGrill, AQUA CLEAN – ułatwia czyszczenie piekarnika, drzwi CoolDoor – nie nagrzewają się; niektóre posiadają prowadnice teleskopowe ułatwiające wsuwanie i wysuwanie potraw w trakcie ich pieczenia.


Najlepsze kuchenki elektryczne od 2000 złotych

kuchenka elektryczna Amica 514IES3.319TsDpHbJQ(W), z płytą indukcyjną i czterema palnikami
kuchenka elektryczna Amica 514IES3.319TsDpHbJQ(W), z płytą indukcyjną i czterema palnikami
4.W piekarnikach kosztujących więcej niż 2000 zł zastosowano wiele nowoczesnych funkcji, tj: wyświetlacz zegara UniSight, który pozwala na bieżąco sprawdzać proces gotowania, płyta indukcyjna, dzięki której można na przykład zapobiec zagotowaniu się potrawy bez konieczności jej zdejmowania z płyty, system New Hot Air zapewniający równomierny obieg gorącego powietrza w dużej komorze piekarnika, (aby uzyskać takie same rezultaty pieczenia na każdym poziomie piekarnika) czy system Direktouch pozwalający na natychmiastowy dostęp do elementów sterujących płyty grzewczej.


Kuchenki elektryczne, z dużym piekarnikiem RANKING ◊ Ranking październik 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych kuchenek elektrycznych z dużym piekarnikiem. Ranking został opracowany na podstawie porównywarek cenowych i jest aktualizowany na bieżąco.


Gazowa czy elektryczna – którą wybrać?

Kwestia wyboru dotyczy przede wszystkim uwarunkowań ekonomicznych oraz instalacyjnych. Chcąc posiadać kuchenkę zasilaną gazem musimy zadbać o odpowiednie przyłącze oraz wydajną wentylację lub też alternatywnie zaopatrzyć się w butlę z gazem. Bardzo istotna w kontekście bezpieczeństwa jest chociażby kontrola ewentualnego wycieku gazu, co ułatwi nam montowany z reguły na butlach specjalny miernik ciśnienia.

Kuchenka zasilana gazem jest tańsza zarówno w zakupie, jak i w samej eksploatacji. Różnice te jednak maleją (względem kosztów eksploatacji, gdyż cena kuchenki z płytą indukcyjną jest znacząco wyższa), gdy zdecydujemy się na zakup kuchni elektrycznej z płytą indukcyjną, która dodatkowo jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości.


Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Kuchenka elektrycznaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Kuchenka elektryczna to już w dzisiejszych czasach podstawa. Moja jest akurat z płytą ceramiczną i bardzo łatwo się ją czyści. Wszelkie zabrudzenia schodzą łatwiej niż z innych materiałów, więc bardzo polecam 😉

  Reply
 • Dzięki wielkie za artykuł bo już miałam dość! Potrzebna mi była na gwałt dobra elektryczna kuchenka z piekarnikiem i dobrze, że natrafiłam na zestawienie. Zamówienie już złożone, bo za niedługo wprowadzam się do nowego mieszkania i nie chciałam tego już odkładać, mam nadzieje, że obędzie się bez opóźnień w dostawie 😀

  Reply
 • Według mnie kuchenka elektryczna to teraz podstawa, raczej nikt już nie stosuje gazowych. Są one mniej bezpieczne i po prostu mniej opłacalne, skoro można mieć tylko prąd, a zrezygnować z gazu.

  Reply
 • Zgadzam się z poprzednikami, gazowa już raczej odeszła do lamusa – wszyscy używają elektrycznych, bo są tańsze i bardziej wydajne, a co za tym idzie oczywiście bardziej bezpieczne.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...