Lampy w stylu industrialnym – dodatek nie tylko dla miłośników surowych wnętrz Ranking marzec 2021

Styl industrialny towarzyszy nam już od kilku sezonów. Wbrew pozorom jest niezmiernie różnorodny i nadaje się nie tylko do pofabrycznych loftów. Obecnie udaje się skutecznie wprowadzać go również do zwykłych mieszkań.

Jednym z najistotniejszych elementów wystroju, który pomaga zbudować przestrzeń industrialną, są odpowiednio dobrane lampy. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę, jeśli pragniemy ciekawej aranżacji, z nutą postindustrialną?


Czym się wyróżnia styl industrialny we wnętrzach?

lampy we wnętrzuNurt industrialny wywodzi się z przestrzeni pofabrycznych, które w ubiegłych dziesięcioleciach zaczęły być coraz chętniej adaptowane na lokale mieszkalne. Cechy charakterystyczne tego typu powierzchni wynikały wprost z pierwotnego zastosowania. Pomieszczenia były naprawdę duże, bardzo wysokie, często z oknami od podłogi aż do sufitu. Królowały w nich ściany z surowego betonu oraz drewniane podłogi.

Zazwyczaj w ramach aranżacji wykorzystywano neutralne kolory oraz klasyczne materiały takie, jak metal, szkło oraz drewno, najlepiej noszące już ślady długofalowego użytkowania lub stylizowane na takowe. Styl ten wpisywał się w surowy minimalizm, ograniczający dekoracyjność przedmiotów i skupiający się głównie na ich funkcjonalności.

Z czasem industrializm zaczął być wykorzystywany również w budynkach, które nie mogły się poszczycić przemysłową przeszłością. Stał się modą dostępną dla wszystkich – nie tylko właścicieli wielkomiejskich loftów.

W aranżowaniu modnych, industrialnych przestrzeni szczególne miejsce zajmują lampy. Na jakie produkty warto zwrócić uwagę, jeśli pragniemy wprowadzić nieco surowości do naszych domów i mieszkań?

lampa wisząca


Różne oblicza lampy industrialnej

Ze względu na olbrzymią popularność tego stylu, możemy wybierać spośród wielu, różnych produktów oświetleniowych, wykonanych z surowców takich, jak metal, szkło lub beton.

Beton nie tylko na ścianach

Niezmiernie ciekawym rozwiązaniem, które wnosi surową nutę elegancji do wnętrz, są lampy wykonane z betonu. Klosze najczęściej mają formę brył prostych, o chropowatej fakturze. Produkty tego typu oferuje na przykład sklep z nowoczesnym oświetleniem Azzardo.com.pl, w którym można znaleźć sporo artykułów perfekcyjnie wpisujących się w nowoczesny industrializm.

Można je wieszać pojedynczo lub tworzyć większe kompozycje nad stołem w kuchni lub strefą wypoczynkową w salonie.

Elegancka konstrukcja w dawnym stylu

Obecny sezon przyniósł również nową odsłonę industrializmu w produktach oświetleniowych. Pojawiły się ażurowe konstrukcje lamp, składające się z siatki lub prętów, które osłaniają źródła światła, na przykład ozdobne żarówki w stylu edisonowskim.

Tego typu lampy wpisują się w nurt nowoczesnego vintage, czyli tendencji, łączącej industrializm z elegancją dawnych stylów historycznych, choćby epoki wiktoriańskiej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich pragnących wprowadzić do swojego wnętrza intrygujące produkty, o niekoniecznie skrajnie surowej formie.

lampy z metalową osłoną

Metal i proste bryły

Ostatnie miesiące to również prymat dużych brył w produktach oświetleniowych. Im większe klosze zastosujemy, tym lepiej dla całej stylizacji. Również we wnętrzach industrialnych pojawiły się lampy z metalową, prostą osłoną w rozmiarze xxl. Zazwyczaj zyskują nietuzinkowe wykończenie. Mogą być dwubarwne – od środka z połyskiem metalu, a na zewnątrz powleczone matową farbą. Często wykorzystuje się w nich również modne w tym sezonie metale kolorowe, jak mosiądz lub miedź.

Pozwalają one uzyskać ciekawe kompozycje barwne, które świetnie wpisują się w przestrzenie czysto industrialne, nowoczesne lub w stylu minimalizmu skandynawskiego.


Industrializm i estetyzacja wnętrza

Nowoczesny industrializm to już nie tylko skrajna prostota i produkty rodem ze starej fabryki. Dostępne na rynku elementy wyposażenia jednoznacznie pokazują, że modne wnętrza w tym stylu mogą być obecnie nietuzinkowe i paradoksalnie niezmiernie dekoracyjne.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...