Lodówka turystyczna Ranking marzec 2021

Jaka lodówka turystyczna przenośna?Lodówka turystyczna jest urządzeniem praktycznym, przydatnym i przede wszystkim mobilnym, dzięki czemu sprawdza się chociażby podczas wyjazdów wakacyjnych.

To niewielkie, przenośne urządzenie, kosztuje przeważnie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Sprawdza się na kempingu, wczasach, na łonie natury, podczas pikniku, wycieczki, kilkudniowego, rodzinnego wypadu.

Poszczególne dobrze nam znane torbolodówki mogą się różnić między sobą nie tylko pojemnością, ale także sposobem działania. Konkretny rodzaj lodówki turystycznej powinniśmy dopasować pod kątem możliwości transportowych (czy będziemy ją przewozić autem, czy też innym środkiem transportu np. skuterem) i dostępności ewentualnego źródła zasilania, a także czasu podróży.

Jaki model zatem będzie dla nas najlepszy? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej torbolodówki i jakie parametry brać przede wszystkim pod uwagę? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z zakupem dobrej lodówki turystycznej.


Jaka lodówka turystyczna?

Lodówka turystyczna, nazywana także samochodową, może być niebieska, zielona lub czerwona. Kolorystyka popularnych “torbolodówek” bywa na tyle różnorodna, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Rodzaje lodówek przenośnych

Na rynku oferowane są lodówki absorpcyjne, posiadające niezależne chłodzenie na gaz. Pracują cicho i nie podlegają wahaniom temperatury. Przenośne lodówki termoelektryczne są odporne na przechyły pojazdu, lekkie i niedrogie. Moc chłodzenia jest zależna od temperatury otoczenia. Dla nich alternatywą jest także lodówka zasilana energią słoneczną.

torba izotermiczna
torba izotermiczna
Podstawowy podział “torbolodówek” samochodowych:

 • lodówka elektryczna – modele typu samochodowego mogą być zasilane gniazdem 12V lub 24V, w pozostałych przypadkach stosuje się zasilanie sieciowe 230V; z reguły spotkamy modele termoelektryczne, przez co w zależności od potrzeby możemy w ich wnętrzu umieścić gorący posiłek albo też zimny napój (osobne funkcje grzania i chłodzenia); spotkać można także wersje kompresorowe, a za chłodzenie odpowiada sprężony gaz;
 • lodówka z wkładami chłodzącymi – elementem izolującym są ścianki wykonane ze styropianu lub też pianki poliuretanowej; zamrożony uprzednio wkład pozwala zachować względnie niską temperaturę we wnętrzu nawet do kilkunastu godzin; pamiętajmy, że im więcej zmrożonych wkładów włożymy do wnętrza, tym dłużej utrzymamy odpowiednio niską temperaturę (z reguły jest to nieco powyżej 10 stopni Celsjusza);
 • lodówka z zasilaniem gazowym, wyposażona w agregat – lodówki absorpcyjne są dużo droższe od modeli termoelektrycznych, czynnikiem chłodzącym jest amoniak znajdujący się w szczelnej instalacji; cenione za wydajność, zapewniają pożądaną temperaturę przez długi czas; często istnieje możliwość ich zasilania za pomocą gniazdka samochodowego lub też z sieci elektrycznej; lodówki absorpcyjne są ciche, świetnie sprawują swoją rolę podczas pobytów na kempingu lub mieszkania w domku o cienkich ścianach;
 • torba termiczna (inaczej izotermiczna) – wykończenie aluminiowe we wnętrzu torby zatrzymuje ciepło, dzięki czemu ciepły posiłek lub też zimny napój zachowują swoją temperaturę przez długi czas. Z zewnątrz zwracajmy uwagę na to, czy torba została wykonana z odpowiednich jakościowo materiałów oraz czy rzepy, szwy wyglądają solidnie.

Parametry i kryteria wyboru przenośnej lodówki

elektryczna turystyczna lodówka samochodowa 12V
elektryczna turystyczna lodówka samochodowa 12V
 • Zakres temperatury i zasilanie – lodówki przenośne mają temperaturę chłodzenia od -22 do +20°C. Można je podłączać do zasilania sieciowego lub samochodowego. To drugie rozwiązanie sprawia, że lodówka jest idealna podczas wycieczek i weekendowych wypadów. Zasilać można je także z butli gazowej. Część lodówek zasila się 12V, część 24V.
 • Pojemność lodówki turystycznej – lodówki samochodowe mieszczą najczęściej od kilkunastu do ponad 100 litrów pożywienia i napojów. Standardowa lodówka dla czteroosobowej rodziny może mieć około 30 litrów pojemności, co jest pojemnością wystarczającą. Cena lodówki ma przełożenie na jej jakość oraz żywotność. Rozmiar lodówki turystycznej dopasowujemy wedle naszych preferencji, jednak urządzenia o zbyt dużej masie tracą swój podstawowy walor – mobilność.
 • Poziom zużycia energii i gazu – przed zakupem urządzenia należy sprawdzić poziom zużycia energii oraz gazu. Oczywiście dotyczy to lodówek turystycznych zasilanych z sieci oraz tych zasilanych gazem.
 • Poziom hałasu torbolodówki – uzależniony jest on oczywiście od rodzaju lodówki turystycznej i zastosowanego mechanizmu mrożącego zawartość. W przypadku modeli dysponujących jedynie wkładami chłodzącymi mamy do czynienia z lodówkami bezgłośnymi, które docenią szczególnie miłośnicy ciszy. Musimy mieć jednak na względzie fakt, że tego rodzaju torbolodówki potrafią utrzymać niską temperaturę wnętrza z reguły do kilkunastu godzin.

  Poszukując lodówki turystycznej na długie, kilkudniowe wypady, lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście postawienie na model wyposażony w bardziej wydajny układ chłodzenia. Będzie się to wiązało z zakupem produktu zasilanego samochodowym gniazdkiem 12V (wersja elektryczna) lub też agregatem (czynnikiem chłodzącym jest amoniak umieszczony w szczelnej instalacji). Minusem takiego rozwiązania jest emitowany hałas podczas pracy układu chłodzenia, dochodzący do poziomu osiąganego przez tradycyjną lodówkę, podłączoną do prądu.

 • Wyposażenie i funkcje lodówki – przy wyborze konkretnej lodówki zwracajmy uwagę, czy jest ona wyposażona w wygodne uchwyty, przydatne kontrolki grzania, chłodzenia czy też poziomu akumulatora, termostat, szeroki zakres temperatury z panelem, przełączniki 12/24V itp.

Lodówki turystyczne ◊ Ranking marzec 2021 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych lodówek turystycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie

Torba termoizolacyjna nie zastąpi lodówki, jest to alternatywne rozwiązanie w przypadku transportu niewielkich ilości produktów spożywczych. Wystarczy na krótki wypad, chłodzi umiarkowanie, mięso lub inne delikatne produkty w niej przechowywane o wiele szybciej ulegają zepsuciu. Nadaje się na piknik lub przewiezienie produktów w upalny dzień. Niektóre lodówki turystyczne ogrzewają produkty do 60°C, co przydaje się szczególnie w mroźne, zimowe dni.

Najlepsze lodówki przenośne dorównują ceną lodówkom do zabudowy czy też wolnostojącym. Używając lodówkę turystyczną nie można zakrywać otworów wentylacyjnych, gdyż grozi to jej uszkodzeniem.

Jeżeli poszukujemy lodówki turystycznej, która zapewni nam głębokie mrożenie produktów, wówczas warto zastanowić się nad zakupem torbolodówki wyposażonej w kompresor. Jest ona w stanie schłodzić znajdujące się we wnętrzu artykuły spożywcze nawet do poniżej -20°C. Lodówki turystyczne w wersji termoelektrycznej umożliwiają z kolei obniżenie temperatury wnętrza o 20-30°C w stosunku do temperatury otoczenia.

Jaki efekt chłodzenia chcemy osiągnąć? Zależny od rodzaju produktów, które przewozimy – na potrzeby napojów wystarczy nam jedynie chłodzenie zależne od temperatury zewnętrznej (wersje termoelektryczne lub wyposażone we wkłady), natomiast w przypadku chęci mrożenia warto skorzystać z lodówki posiadającej kompresor.

Urządzenia tego typu przydają się także podczas zakupów w sklepie spożywczym i przewożeniu jedzenia na większe odległości.

Producenci lodówek turystycznych (samochodowych):
Campingaz, Eldom, HB, Mobicool, AEG, Atlantic, Camry, Clatronic, Coleman, Compass, ConnaBride, Continental, Curver, Dometic, Eda, Ezetil, Fabricados, Guzzanti, Hyundai, Iceber, Indel, Kamai, King Camp, Koopman International, Liebherr, Manta, Ravanson, Sencor, Severin, Stanley, Tristar, Tropic, Waeco.


Jak szukali użytkownicy?

 • lodówka ranking loc:PL
 • ranking lodówek samochodowych 2019

Jaki sprzęt wybrać?

5 opinii o “Lodówka turystycznaRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2020

 • Muszę przyznać, że lodówki turystyczne to bardzo przydatny sprzęt w czasie podróży. Mam przyczepę kempingową, z cała rodziną wyjeżdżamy nawet na miesięczne wakacje i taka lodówka jest niezbędna. Można zamrozić nawet obiady na parę dni, by mieć spokój i nie martwić się jedzeniem. No i oszczędzić na wizytach w restauracjach czy barach.

  Reply
 • Na takie wypady i podróż bardzo dobrze spisuje się elektryczna lodówka turystyczna. Nie ma co się martwić o pożywienie i inne rzeczy, które muszą być w chłodnym miejscu. Jest łatwa w utrzymaniu jej w czystości i ceny nie są wysokie, więc warto się w coś takiego zaopatrzyć.

  Reply
 • Na kemping warto mieć coś takiego 😉 Dobra lodówka samochodowa 12v to w podróży coś bardzo przydatnego, nie trzeba się bawić z wkładami wcześniej w domu, które i tak szybko się rozmrożą. Zazwyczaj lodówki są stosunkowo małe, więc niestety trzeba przemyśleć i najważniejsze rzeczy tam wrzucić, ale z tym można sobie jakoś poradzić.

  Reply
 • Zadając sobie pytanie jaka lodówka turystyczna nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo trzeba sobie przede wszystkim powiedzieć jakie mamy wymagania. Ja osobiście potrzebowałem czegoś większego, bo wyjazdy w cztery osoby wymagają nieco więcej miejsca.

  Reply
 • Bardzo dziękuję za rzeczowy materiał i przede wszystkim ranking lodówek turystycznych – to było najbardziej przydatne. Osobiście nie umiałabym sama wybrać takiego sprzętu, bo w tym temacie jestem totalnym laikiem. Kupiłam lodówkę Clatronic i jestem bardzo zadowolona 😉

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...