Jaka maszyna do szycia? Która będzie najlepsza dla początkujących? Ranking grudzień 2023

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór maszyn do szycia w cenach już od 350 zł w górę. Nawet, jeśli jesteś osobą początkującą nie wybieraj jednak najtańszych, słabo wyposażonych modeli.

maszyna do szycia Singer 3321
maszyna do szycia Singer 3321

Możliwości ręcznej maszyny do szycia

Model ręczny maszyny do szycia może być świetnym pomysłem na prezent – przede wszystkim dla osób, które lubią szybko i wygodnie wykonywać różne przeróbki.

Zalety ręcznej maszyny do szycia:

  • jest prosta w użyciu, może działać pod wpływem siły nacisku lub występować w wersji na baterie;
  • jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca, można więc zabrać ją w podróż czy na urlop, gdzie będzie dobrym zabezpieczeniem na wypadek awaryjnych sytuacji;
  • pozwala szybko wykonać drobne przeróbki nawet osobom, które na co dzień nie zajmują się szyciem;
  • można ją uruchomić zaraz po otwarciu, gdyż posiada niezbędne igły i nici;
  • ręczna maszyna do szycia doskonale sprawdzi się, gdy trzeba podwinąć rant spodni albo zszyć pęknięty szew czy przyszyć guzik;
  • całość jest solidnie zapakowana w pudełko.

Nawet najprostsza ręczna maszyna do szycia bardzo ułatwia życie. Z jej pomocą drobne poprawki można wykonać dużo szybciej i precyzyjniej niż przy użyciu tradycyjnej igły oraz nitki.


Co powinna mieć maszyna do szycia?

Dobra maszyna do szycia powinna mieć przede wszystkich chwytacz rotacyjny, oświetlenie LED, regulowany docisk stopki, wolne ramię oraz możliwość szycia podwójną igłą. Dobrze jest, gdy można także założyć jednocześnie dwie szpulki na nici. Funkcje, które bardzo ułatwiają pracę, ale jednocześnie nie są niezbędne to przycisk start/stop, obcinacz i nawlekacz nici oraz pokrętło do ustawiania prędkości szycia. Z kolei warto pamiętać, że maszyna do szycia dla początkujących wcale nie musi posiadać kilkudziesięciu ściegów ozdobnych. Zwykle używa się tylko kilka podstawowych, spośród których przyda nam się zygzak, ścieg do przyszywania gumek i marszczenia a także, co najmniej jeden ścieg elastyczny.

Wielu początkującym pasjonatom szycia marzy się od razu maszyna z overlockiem trzeba jednak podkreślić, że aby uzyskać profesjonalny ścieg overlockowy niezbędna jest oddzielna maszyna. Osoby, które szyją tylko na własne potrzeby mogą bez overlocka się obyć, zwłaszcza, że stębnówki posiadają ściegi elastyczne, które pozwalają na ładne wykańczanie tkanin. Wybierając maszynę trzeba także zwrócić uwagę na to czy dostępne jest półautomatyczne obszywanie dziurek.


Tania maszyna do szycia – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 7 chętnie kupowanych maszyn do szycia na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco.


Sposoby na zwiększenie możliwości maszyny do szycia

Aby zwykła podstawowa maszyna pozwalała na uzyskiwanie ciekawych efektów wystarczy dokupić kilka przydatnych stopek na przykład do wszywania zamków krytych, pikowania, przyszywania guzików czy szycia ściegiem krytym.


Maszyna do szycia dla dzieci

Producenci maszyn do szycia postarali się również, aby spełnić oczekiwania najmłodszych odbiorców, projektując odpowiednie pod kątem przeznaczenia urządzenia. I tak oto rodzice mogą z powodzeniem wybrać również dla swoich pociech odpowiedni sprzęt, który będzie stanowił świetne wprowadzanie do zgłębiania tajników szycia na maszynie.

Niewielkie gabarytowo maszyny są przede wszystkim bardziej intuicyjne i prostsze w obsłudze (z reguły posiadają tylko pokrętła do regulacji gęstości ściegu oraz jego rodzaju), a ponadto ich konstrukcja spełnia bardzo rygorystyczne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa ich stosowania przez dzieci. Tego typu maszyny najczęściej mają znacznie mniejszą wagę, a ponadto ich praca jest z reguły wolniejsza, co pozwala nadążyć dziecku za każdą wykonywaną przez sprzęt czynnością.

Przede wszystkim kluczowe w takich maszynach są zabezpieczenia w postaci m.in. osłony igły przed ewentualnym przeszyciem oraz jej bardzo prostym nawlekaniem. Dla dzieci nieco starszych sprzęt do szycia pozwala na dokładniejsze odwzorowanie pracy standardowej maszyny dla dorosłych, oferując więcej funkcji oraz możliwości regulacji, m.in. cerowania, naszywania czy przyszycia zamka od spodni.


Maszyna do szycia dla początkujących

Na początku swojej przygody z krawiectwem stajemy przed wyborem odpowiedniej maszyny do szycia. Wbrew pozorom każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie chcąc wydawać przesadnej ilości gotówki możemy zdecydować się na oszczędniejszy wariant w postaci tradycyjnej wersji mechanicznej, doskonale znanej od pokoleń. Niestety jej obsługa dla osoby początkującej może powodować trochę problemów, dlatego warto rozważyć zakup maszyny elektronicznej lub nawet komputerowej. Za wyższą cenę otrzymamy sprzęt wyposażony w intuicyjny panel sterowania z wyświetlaczem oraz przyciskami funkcyjnymi. Świetny sposób na zaznajomienie się z tajnikami szycia na sam początek. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest ponadto zapisywanie preferowanych ustawień, przez co nie ma konieczności konfigurowania maszyny w momencie rozpoczynania pracy.

Ściegi w mechanicznych maszynach tworzone są dzięki takim elementom jak zębatki, krzywki czy mimośrody. Z kolei wersje elektroniczne sterowane są za pomocą scalonego elektronicznego modułu, odpowiedzialnego m.in. za pracę igielnicy przy zastosowaniu krokowych silników czy też wzory projektowanego ściegu.


Maszyny do szycia RANKING

Zestawienie TOP 7 najchętniej kupowanych maszyn do szycia w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...