Jaka maszyna do szycia? Która będzie najlepsza dla początkujących?

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór maszyn do szycia w cenach już od 350 zł w górę. Nawet, jeśli jesteś osobą początkującą nie wybieraj jednak najtańszych, słabo wyposażonych modeli.

maszyna do szycia Singer 3321
maszyna do szycia Singer 3321


Co powinna mieć maszyna do szycia?

Dobra maszyna do szycia powinna mieć przede wszystkich chwytacz rotacyjny, oświetlenie LED, regulowany docisk stopki, wolne ramię oraz możliwość szycia podwójną igłą. Dobrze jest, gdy można także założyć jednocześnie dwie szpulki na nici. Funkcje, które bardzo ułatwiają pracę, ale jednocześnie nie są niezbędne to przycisk start/stop, obcinacz i nawlekacz nici oraz pokrętło do ustawiania prędkości szycia. Z kolei warto pamiętać, że maszyna do szycia dla początkujących wcale nie musi posiadać kilkudziesięciu ściegów ozdobnych. Zwykle używa się tylko kilka podstawowych, spośród których przyda nam się zygzak, ścieg do przyszywania gumek i marszczenia a także, co najmniej jeden ścieg elastyczny.

Wielu początkującym pasjonatom szycia marzy się od razu maszyna z overlockiem trzeba jednak podkreślić, że aby uzyskać profesjonalny ścieg overlockowy niezbędna jest oddzielna maszyna. Osoby, które szyją tylko na własne potrzeby mogą bez overlocka się obyć, zwłaszcza, że stębnówki posiadają ściegi elastyczne, które pozwalają na ładne wykańczanie tkanin. Wybierając maszynę trzeba także zwrócić uwagę na to czy dostępne jest półautomatyczne obszywanie dziurek.


Sposoby na zwiększenie możliwości maszyny do szycia

Aby zwykła podstawowa maszyna pozwalała na uzyskiwanie ciekawych efektów wystarczy dokupić kilka przydatnych stopek na przykład do wszywania zamków krytych, pikowania, przyszywania guzików czy szycia ściegiem krytym.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Oceń publikację i ranking*

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *