Jaki pochłaniacz wilgoci? Który będzie najlepszy? Ranking grudzień 2023

Pochłaniacz wilgoci do domu to szczególnie istotny element wyposażenia, zwłaszcza jeśli chcemy szybko się jej pozbyć chociażby z naszej łazienki.

elektryczny pochłaniacz wilgoci do łazienki
elektryczny pochłaniacz wilgoci do łazienki

Wartą rozważenia opcją zakupu będzie elektryczny pochłaniacz, który wchłania wszystkie nieprzyjemne zapachy i nadmierną wilgoć z otoczenia.

Warto zainwestować przede wszystkim w pochłaniacz wilgoci do łazienki, która zwykle nie jest zbyt dużym pomieszczeniem. Gorące kąpiele odpowiadają za wytwarzanie się sporej ilości pary wodnej, przez co później powstaje wilgoć. Już z racji tego faktu powinien się tam znajdować pochłaniacz.

Nadmierna wilgoć wpływa oczywiście negatywnie na sprzęt elektryczny, który trzymamy zwykle w łazience – suszarkę, lokówkę, prostownicę, elektryczną szczoteczkę do zębów itp.


Jakie akcesoria do pochłaniacza?

Oprócz samego pochłaniacza należy zainwestować w specjalne wkłady do pochłaniaczy, które umieszcza się wewnątrz przedmiotu. Pochłaniacze do łazienki to jedna z opcji, na którą można się zdecydować. Poza tym na rynku znajdują się pochłaniacze do:

  • samochodów,
  • piwnic,
  • lodówek,
  • do szaf lub komód.

Alternatywą dla wersji elektrycznych mogą być pochłaniacze występujące w granulkach oraz tabletkach. Są to rozwiązania dużo tańsze niż model elektryczny, nie zapewniają one tak wysokiej skuteczności.


Jaki pochłaniacz wilgoci do łazienki?

Elementem determinującym zakup powinna być przede wszystkim kwestia wydajności systemu wentylacji, który posiadamy w łazience. Jeżeli posiadamy tam dobrą wentylację, wówczas wystarczyć powinien nam pochłaniacz chemiczny, dostępny w granulkach lub tabletkach. To rozwiązanie znacznie tańsze w eksploatacji, jednakże konieczne jest znacznie częstsze wymienianie wkładu do pochłaniacza.

W przypadku chemicznych pochłaniaczy wilgoci wydajność określana jest w postaci wielkości pomieszczenia, do jakiej dany model spełni swoje zadanie.

Z kolei w momencie, gdy nasza wentylacja pozostawia sporo do życzenia, bardziej rekomendowanym rozwiązaniem będzie zakup wersji elektrycznej. Wymaga ona oczywiście podłączenia do prądu, przez co koszty eksploatacji znacząco wzrosną. Jednakże w zamian otrzymujemy wydajniejszy sprzęt, a w dodatku znacznie rzadziej musimy wymieniać wkład.

Zwracajmy uwagę przy wyborze na parametr wydajności, który w pochłaniaczu elektrycznym przedstawiany jest najczęściej w ilości litrów na godzinę.


Elektryczny pochłaniacz wilgoci – zalety i wady

Wilgotne ściany, a na nich powstający grzyb to zmora wielu mieszkańców. Jak sobie z nim poradzić? Dobrym rozwiązaniem będzie elektryczny pochłaniacz wilgoci. Poznajmy jego wady i zalety.

Zastosowanie

  • Pierwszym rodzajem odwilżaczy są pochłaniacze domowe. Urządzenia te charakteryzują się niskim zużyciem energii, sporą wydajnością, bo do 60 litrów na dobę, ponadto bardzo cicho pracują. Wykonane są z tworzyw sztucznych. Wybierając odpowiedni odwilżacz musimy kierować się jego przeznaczeniem. Pochłaniacz kondensacyjny przeznaczony jest do mieszkań zaś osuszacz adsorpcyjny do pomieszczeń, w których panują niskie temperatury np. piwnice.
  • Drugim rodzajem są pochłaniacze budowlane. Te urządzenia charakteryzują się sporym zużyciem energii – co jest ich wadą. Z kolei cechują się one wysoką wydajnością, brakiem zaawansowanej elektroniki (mniejsza podatność na uszkodzenia), dużym zbiornikiem na wodę. Wykonane są z wytrzymałej stalowej obudowy, która odporna jest na uderzenia. Ten odwilżacz jest łatwy w czyszczeniu oraz posiada koła ułatwiające transport.

Pochłaniacz wilgoci a osuszacz powietrza

Różnice pomiędzy tymi sprzętami dotyczą przede wszystkim samych rozmiarów, solidności obudowy oraz wydajności. Osuszacze powietrza to już sprzęt dedykowany do bardziej zaawansowanych prac, gdzie przestrzeń do osuszania wymaga zastosowania profesjonalnych rozwiązań. Urządzenia te są znacznie większe od pochłaniaczy wilgoci i spełniają swoją rolę przy m.in.:

  • osuszaniu powierzchni ścian oraz posadzek,
  • pracach budowlanych,
  • wnętrz budynków takich jak strażnice, pralnie, baseny,
  • konieczności regulowania poziomu wilgoci w dużych pomieszczeniach, np. w suszarniach.

Z kolei rozważane tutaj pochłaniacze wilgoci spełnią swoją rolę przy zamkniętych pomieszczeniach, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i mniejszą moc w porównaniu do osuszaczy dedykowane są do domowej łazienki, pokoju czy też kuchni.

Do zastosowań domowych mogą być także wykorzystywane mniejsze osuszacze, które sprawdzą się przy usuwaniu nadmiernej wilgoci w zalanych pomieszczeniach np. piwnicy, a także pomagają sprawnie osuszać pranie, dywany czy tapicerki w samochodzie.

Jak szukali użytkownicy?

  • osuszacz do łazienki
  • pochłaniacz wilgoci ranking

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...