Jaki rekuperator do domu kupić? Ranking grudzień 2023

Rekuperator powietrza to urządzenie do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Główne zalety instalacji, to obniżenie kosztów ogrzewania dzięki redukcji strat ciepła podczas wentylacji oraz przefiltrowane i zdrowe powietrze, bez kurzu, owadów i smogu.

ścienny domowy rekuperator
ścienny domowy rekuperator

Rekuperacja jest szczególnie ważna w budynkach z dobrą izolacją cieplną i szczelnymi oknami. Niemniej jednak nie zastąpi ona całkowicie systemu ogrzewania czy klimatyzacji. Rekuperator z klimatyzacją można uzyskać dzięki dodatkowemu zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła lub jednostki chłodzącej.


Centralna wentylacja mechaniczna

Centralna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku nowych budynków. Wymaga ona bowiem szczegółowego planu montażu rekuperatora wraz z przewodami wentylacyjnymi doprowadzającymi powietrze do wszystkich pomieszczeń. Zaplanowanie wentylacji mechanicznej na etapie projektu pozwala na znaczną redukcję nakładów finansowych oraz umożliwia maksymalne dopasowanie systemu do rodzaju budynku i potrzeb jego użytkowników.


Mini rekuperator

Montaż centralnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w już ukończonym budynku wiąże się z wysokimi kosztami remontowymi. W tej sytuacji warto rozważyć opcję instalacji rozproszonej z kilkoma mini rekuperatorami ściennymi. Rozwiązanie to pomaga osiągnąć podobne korzyści do tych, wynikających z zastosowania centralnej wentylacji mechanicznej.

Wskazane jest, aby rekuperator ścienny był montowany na ścianach zewnętrznych wszystkich pomieszczeń, w których chcemy zagwarantować odpowiednią wentylację.


Rekuperator z klimatyzatorem

duży klimatyzator ścienny marki Mitsubishi
duży klimatyzator ścienny marki Mitsubishi
Istnieje fizyczna możliwość połączenia samej rekuperacji z klimatyzacją, dzięki czemu zyskamy najlepsze cechy tych urządzeń. Przyjemny chłód emitowany przez zainstalowany klimatyzator jest szczególnie pożądany w okresie letnim, z kolei za sprawniejszą recyrkulację powietrza odpowiedzialny byłby rekuperator, przez co w pomieszczeniach uzyskalibyśmy dodatkową wentylację.

Sam rekuperator należy dobierać pod kątem możliwości wentylacyjnych naszego systemu, z kolei klimatyzator kupujemy do zestawu pod kątem powierzchni, jaką chcemy schłodzić. Rekuperacja w połączeniu z klimatyzacją pozwala na wydajniejszą recyrkulację powietrza dzięki zainstalowaniu odpowiednich kanałów. Pamiętajmy, że aby system był odpowiednio skorygowany pod kątem wydajności, musimy dokładnie oszacować klimatyzowaną powierzchnię oraz wydajność wentylacji, najskuteczniej można to wykonać za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Typ instalacji oraz jego wydajność są uzależnione również od tego, czy mamy do czynienia z tzw. budownictwem ciężkim czy lekkim. Regulacja klimatyzacji za pomocą przepustnic powinna być dostosowana do pomieszczenia i poziomu jego nagrzewania, podobnie jak swoboda recyrkulacji powietrza na całej powierzchni, gdzie znajduje się system.


Ile trzeba wydać na rekuperator?

Rekuperatory do 1000 zł

Na potrzeby domowego użytku na rynku znaleźć już można rekuperatory za kwotę do 1000 zł. Z reguły będą to modele kompaktowe, z przeznaczeniem i zastosowaniem do co najwyżej jednego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Na co możemy liczyć w tej cenie? Prosty jednorurowy rekuperator domowy pozwoli nam na odzysk ciepła na poziomie do 90% w obrębie pomieszczenia dzięki zastosowaniu akumulacyjnego wymiennika ciepła, wykonanego zazwyczaj z ceramiki. Standardem jest wyposażenie urządzenia w kilka trybów pracy oraz ich regulację.

Rekuperatory domowe to sprzęt cechujący się wysoką energooszczędnością oraz kulturą pracy skutkującą niskim poziomem hałasu, w efekcie czego rekomenduje się ich działanie w trybie 24/7.

Rekuperatory do 2000 zł

Również jest to sprzęt stricte z przeznaczeniem do jednego pomieszczenia. Cechują się one wysoką wydajnością (mogą być wykorzystane do odzysku energii w większych pomieszczeniach dzięki odpowiednio dużej mocy), w odróżnieniu od tańszych modeli posiadają też większą ilość dodatkowych funkcji oraz elementów wyposażenia.

Rekuperatorom wewnątrzściennym w cenie do 2000 zł nie można również zarzucić kultury pracy (maksymalny poziom głośności dochodzi do 42-43 dB) oraz wysokiego zużycia energii – z powodzeniem można ich używać w trybie ciągłym.

Rekuperatory do 3000 zł

W tej kwocie możemy otrzymać już centrale nawiewne do sterowania przepływem powietrza. Z reguły producenci oferują w zestawie rekuperator wraz z elektrycznym sterownikiem naściennym.

Te jeszcze bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są w odśrodkowe wentylatory cechujące się wysoką sprawnością pracy oraz niewielkim poborem energii. Większe możliwości zapewniają centralom nawiewnym przede wszystkim pokaźne gabaryty, co przekłada się automatycznie na większy przepływ powietrza i tym samym wyższą wydajność. Najczęściej spotykane rozwiązania oraz funkcje w centralach nawiewnych to przede wszystkim:

  • różnorodność konfiguracji montażu centrali,
  • funkcja automatycznego restartowania wentylatorów,
  • filtrowanie powietrza,
  • elektryczna nagrzewnica powietrza,
  • termiczne zabezpieczenie przed przegrzaniem,
  • warstwy płyt aluminiowo-cynkowych stanowiące dobrą izolację zarówno termiczną, jak i akustyczną.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator to nowoczesne urządzenie, które zyskuje coraz większe uznanie na rynku budowlanym w głównej mierze dzięki oszczędności, jakie generuje dla sektora budowlanego. Stanowi on centralę wentylacji mechanicznej i zaopatrzony został jednocześnie w wymiennik.

Podstawowym zadaniem wymiennika jest odzyskiwanie ciepła z zużytego i wywiewanego z budynku powietrza, i przekazywanie je świeżemu powietrzu, które z kolei jest nawiewane do środka tego samego budynku. Zasilany jest on za pomocą energii elektrycznej, dzięki czemu generuje on spore oszczędności dla sektora budowlanego.

Zasada działania rekuperatora jest stosunkowo prosta i wygląda następująco:

  1. Strumień ciepłego i zużytego powietrza wyciągany jest z budynku.
  2. Zużyte powietrze przechodzi przez wymiennik.
  3. Przekazanie energii cieplnej strumieniowi powietrza nawiewanego z zewnątrz.
  4. Wprowadzenie do budynku świeżego powietrza o wyższej temperaturze.

Oba strumienie powietrza – zużyty oraz świeży – przechodzą przez cienką płytę z tworzywa sztucznego, która daje możliwość odzyskania wilgoci z wywiewanego powietrza. Rekuperator swoim działaniem gwarantuje stałą wymianę powietrza w budynku, dzięki czemu nie ma konieczności otwierania okien i narażania siebie na nagłe obniżenie temperatury w pomieszczeniu.

Jak szukali użytkownicy?

  • rekuperator scienny jaki kupic

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocen. Średnia ocena: 4,00 z 5)
Loading...