Jaki okap kuchenny warto kupić? Który najlepszy? Ranking grudzień 2023

Podstawową funkcją okapu kuchennego jest wyprowadzanie lub oczyszczanie powietrza zanieczyszczonego podczas przygotowywania posiłków. To niezwykle użyteczne urządzenie, w które warto wyposażyć każdą kuchnię. Jednak jak wybrać odpowiedni okap do kuchni wedle własnych preferencji?

okap kuchenny z funkcją pochłaniacza
okap kuchenny z funkcją pochłaniacza

Rodzaje okapów kuchennych

Jednym z najpopularniejszych wyborów Polaków jest klasyczny okap kuchenny kominowy. Dzięki dużej wydajności świetnie nadaje się do miejsc, gdzie gotuje się bardzo często (np. dla dużej rodziny).

Innym znanym rozwiązaniem jest okap podszafkowy, na który decydują się osoby, które rzadko zaglądają do kuchni (jest to model, który zajmuje niewiele miejsca, ale ma także niewielką moc).

Wyspowy okap kuchenny ze względu na swoje spore gabaryty przeznaczony jest do dużych pomieszczeń (np. kuchnia bez ścian podziałowych).

Okap do zabudowy wybiorą osoby, które oszczędnie gospodarują swoją przestrzeń.

Jeśli często używamy i przebywamy w dużej kuchni, zdecydujmy się na model z dużą wydajnością. W przypadku sporadycznego gotowania idealną opcją będą urządzenia nierzucające się w oczy.


Okap kuchenny a pochłaniacz – czym się różnią?

Nieodzownym elementem kuchennego wyposażenia są niewątpliwie okapy, których głównym zadaniem jest wchłanianie nadmiernej wilgoci z otoczenia. Ma to ogromne znaczenie, gdyż utrzymujący się przez dłuższy czas jej wysoki poziom przyczynia się do szybszego powstawania pleśni oraz grzybów, co wpływa nie tylko niekorzystnie na nasze zdrowie, ale również powoduje zniszczenie mebli kuchennych.

Czy okap i pochłaniacz to to samo? Wyjaśnienie jest stosunkowo proste – jeżeli zamontujemy do okapu kuchennego filtry węglowe, wówczas stanie się on pochłaniaczem. Standardowe okapy kuchenne wyposażone są w rury doprowadzone do wentylacji (czasami do komina), która z kolei umożliwia napływ świeżego powietrza z zewnątrz oraz pomaga usunąć nadmierną wilgoć. Okapy kuchenne z rurą nazywane są również wyciągami.

Chcąc wyposażyć nasz okap w filtr węglowy musimy pamiętać o tym, że może nastąpić wzrost poziomu wilgotności w pomieszczeniach (ze względu na zamkniętą cyrkulację powietrza), ponadto urządzenie pracuje znacznie głośniej. Chcąc pozbyć się wilgoci, kurzu oraz oparów z wnętrza wybierzmy wyciąg z podłączeniem do systemu wentylacji, co zapewni nam swobodną wymianę powietrza z atmosferycznym.


Tani okap kuchenny – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 8 chętnie kupowanych okapów kuchennych na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco.


Okap kuchenny – model do zabudowy

Tego rodzaju okap jest dedykowany osobom posiadającym kuchnię o niewielkiej przestrzeni, gdzie bardzo istotne jest planowanie rozmieszczenia każdego sprzętu oraz mebli kuchennych. Jeżeli zależy nam na pracy okapu w formie wyciągu, wówczas powinniśmy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną danego modelu, gdyż nie wszystkie modele do zabudowy posiadają takie możliwości. Z reguły jest to praca w trybie pochłaniacza. Oferta rynkowa jest jednak na tyle duża, że z powodzeniem znajdziemy chociażby okap, który da się zabudować nad wyspą.

Okapy przeznaczone do zabudowy kuchennej są najczęściej bardzo cichymi urządzeniami, które pozwalają na sprawną regulację poziomu wilgotności w kuchni poprzez pochłanianie nadmiernej ilości pary. Z reguły montowane są wersje podszafkowe, posiadające odpowiednio dopasowane wkłady w zależności od ilości miejsca – najczęściej wybieranymi do małych kuchni są takie o szerokości 45 i 60 cm, w przypadku większych pomieszczeń możemy zdecydować się na montaż jeszcze większego okapu.

Stal nierdzewna, z jakiej najczęściej okap do zabudowy jest zbudowany, pozwala zachować trwałość urządzenia na długo czas jego eksploatacji.


Przydatne funkcje okapów kuchennych

Okap kuchenny to niepozorny, jednak bardzo ważny element sprzętu AGD. Pozwala on na sprawne i komfortowe funkcjonowanie w pomieszczeniu kuchennym.

  • Okap przede wszystkim skutecznie i co najważniejsze szybko oczyszcza powietrze z zapachów oraz oparów powstających w trakcie przygotowywania posiłków. Wyłapywane przez urządzenie opary są pochłaniane przez nie (tryb pochłaniacza) bądź też wyprowadzane kanałem wentylacyjnym na zewnątrz (tryb wyciągu).
  • Sprzęt ten dba również o zapewnienie domownikom właściwego poziomu wilgotności w kuchni.
  • Oprócz wpływu na odpowiednią atmosferę, zapobiega on także powstawaniu grzybów oraz rozprzestrzenianiu się pleśni.
  • Kontrola wilgotności, jaką zapewnia okap kuchenny, pomaga przy wczesnym zapobiegnięciu niszczenia się zabudowy meblowej, a także innych elementów wyposażenia pomieszczenia kuchennego.
  • Nowocześniejsze sprzęty posiadają wiele dodatkowych funkcji wartych uwagi. Są nimi min. sterowanie za pomocą przycisków bądź pilota, sensor zapachu, timer, regulacje wysokości a także możliwość wybrania stopnia oświetlenia.

Okapy kuchenne RANKING

Zestawienie TOP 8 najchętniej kupowanych okapów kuchennych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...