Piec gazowy dwufunkcyjny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć Ranking październik 2022

Piec gazowy dwufunkcyjny jest istotnym elementem instalacji grzewczej, stosowanej w domach mieszkalnych. Dzięki niemu mieszkańcy odkręcać mogą ciepłą wodę użytkową w swoich kranach, na co pozwala zamknięta komora spalania, wykorzystywana w tych urządzeniach. Kocioł gazowy dwufunkcyjny pełni również jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – ogrzewa wodę w kaloryferach, co jest niezbędne do ogrzewania domu.


Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny?

Zastanawiasz się, w jaki sposób działa piec gazowy dwufunkcyjny? Cały proces nie jest skomplikowany, a wszystko rozpoczyna się od iskry generowanej przez zapłonnik. Dzięki niej gaz, który dostarczany jest do palnika, zapala się, a następnie podgrzewa wodę przepływającą przez wymiennik ciepła.

Płytowe urządzenie powinno mieć jak największą powierzchnię, aby jak najszybciej i jak najsprawniej powstawała ciepła woda. Kotły kondensacyjne pobierają w ten sposób jak największą ilość ciepła z gazu, który ulega spaleniu.

Proces spalania gazu przebiega w sposób bezpieczny, a cały mechanizm został stworzony tak, aby woda nigdy nie została podgrzana do temperatury wyższej niż temperatura wrzenia. Zapewnia to pompa cyrkulacyjna, tworząca w instalacji obieg cieczy, umożliwiany przez otwierający się i zamykający w odpowiednich momentach zawód trójdrogowy.


Jak wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny?

Wybierając piec gazowy dwufunkcyjny, kierować się powinno przede wszystkim rodzajem paliwa, którym są zasilany. W przypadku instalacji grzewczych domowych, skupić się należy na urządzeniach przystosowanych do spalania metanu, bo to przede wszystkim on wchodzi w skład gazu ziemnego.

Drugą, niezwykle ważną kwestią, jest klasa energetyczna produktu. Piec gazowy dwustrefowy jest urządzeniem znakowanym w taki sam sposób, jak np. lodówki czy telewizory. System ten opiera się na literach oraz plusach – im znak bliżej początku alfabetu i opatrzony większą liczbą znaków, tym wyższa jest jego energooszczędność, a tym samym – niższe Twoje rachunki.

Co muszą jeszcze mieć kotły gazowe dwufunkcyjne?

Kolejną kwestią jest moc cieplna, jaką dysponuje urządzenie. Zapotrzebowanie lokalu czy domu obliczyć należy jeszcze przed zakupem pieca gazowego. Ważna jest tu zarówno kwestia powierzchni, jak i np. zastosowanych materiałów, izolacji ścian, podłóg itp.

Decydując się na piec gazowy dwufunkcyjny, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden, niezwykle istotny szczegół – wymiary produktu. Wielu osobom wydaje się, że wykonawcy instalacji gazowej oraz wodnej przemyśleli dokładnie miejsce podłączenia systemów. W praktyce jednak często jest to znaczne ograniczenie. Warto dokładnie zmierzyć wolną powierzchnię, a następnie dopiero wybrać taki piec, który na pewno będzie do niej pasował.

Kotły dwufunkcyjne stojące oraz wiszące

Na rynku dostępne są stojące oraz wiszące wersje tych produktów. Zwykle wybór jednego z nich podyktowany jest kwestami funkcjonalnymi oraz ilością miejsca, jaką dysponuje klient. Wersje stojące są najczęściej stosowane w przypadku instalacji wymagających dużych zasobników wody użytkowej, przekraczających nawet 100 litrów. Związane jest to z ich ciężarem, który mógłby być problemem w przypadku montowania produktu na ścianie.

Urządzenia wiszące są najczęściej pozbawione zasobnika ciepłej wody użytkowej lub ma on niewielkie rozmiary. W przypadku wyboru takiego rozwiązania warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który upewni się, że ściana na pewno wytrzyma takie obciążenie.


Czy warto mieć piec gazowy dwufunkcyjny przy instalacji centralnego ogrzewania?

Piec gazowy dwufunkcyjny to nowoczesne, wygodne rozwiązanie, za które na pewno podziękują Ci wszyscy domownicy. Ma ono wiele zalet, wśród których wymienić można np. jego uniwersalność. Wyposażone w zasobniki ciepłej wody użytkowej mogą być używane przez wiele lat bez żadnego problemu również w Twoim domu.

Zaletą tych urządzeń jest również ich przystępna cena. Zamiast kupować osobno podgrzewacz do wody oraz tradycyjny kocioł, otrzymujesz dwa urządzenia w jednym, wydając o wiele mniej pieniędzy. Dodatkowe oszczędności przynosi niedroga eksploatacja oraz tanie przeglądy, o których regularności musisz pamiętać dla bezpieczeństwa swojego oraz domowników.

Wisienką na torcie jest wielkość oraz budowa pieców gazowych dwufunkcyjnych. Są one o wiele mniejsze od dwóch urządzeń, które zastępują, dzięki czemu idealnie nadają się do wszystkich budynków, które nie dysponują osobną, przestronną kotłownią. Dobrze wpasować je można za to do niewielkiego pomieszczenia gospodarczego, czy nawet łazienki w lokalu o niewielkim metrażu.

Kup piec gazowy dwufunkcyjny i ciesz się ciepłem oraz wygodą w swoim domu

Technika-grzewcza-sklep.pl gwarantuje urządzenia najwyższej jakości, dzięki którym uda Ci się zaoszczędzić więcej pieniędzy, a jednocześnie cieszyć ciepłą wodą w każdej sytuacji, bez żadnego problemu. Wystarczy tylko, że wybierzesz produkt, który spełnia Twoje wymagania. Jeśli nie masz pewności, który będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się ze sprzedawcą i przedstaw swoją sytuację. On na pewno znajdzie dla Ciebie odpowiednie urządzenie.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...