Jaka pojemność pralki jest najlepsza? Podpowiadamy, jak wybrać idealną pralkę. Ranking październik 2022

pojemność pralki

Jeśli planujesz zakup pralki, na pewno masz wiele pytań. Jednym z podstawowych dylematów jest jej ładowność – która będzie lepsza? Pralka 9 kg firmy Samsung Quick Drive WW90M644OPW czy Electrolux EW6F429BP PerfectCare. A może jednak wystarczy mniejsza pojemność? Co prawda nasze marzenia mogą być ograniczone przez powierzchnię łazienki. Spróbujemy Wam podpowiedzieć, jak wybrać pralkę o właściwej ładowności, która będzie dla Was idealna.

Zwykle nie mamy problemu z wyborem koloru – biała pralka jest najpopularniejsza. Później jednak zaczynają się schody… Każdy wie, że najlepszym wyborem będzie pralka o optymalnej pojemności, przy tym energooszczędna i z krótkim cyklem prania. Dla każdego jednak kwestia pojemności może oznaczać coś innego.

Wybór pralki o odpowiedniej ładowności może być dość trudny, ale zasadniczą kwestią jest, czy będzie to pralka 9 kg, czy mniejsza. Od pojemności zależy mianowicie komfort użytkowania sprzętu. Jeśli model okaże się za mały, trzeba będzie często robić pranie, co nie jest ani wygodne, ani ekonomiczne. A zatem – czym należy kierować się podczas wyboru pralki?


Jak określić optymalną ładowność?

Nie ma jednego sposobu, aby ustalić optymalną ładowność pralki. Można jednak spróbować ją określić, opierając się na kilku czynnikach. Na początku odpowiedz sobie na pytanie, ilu osobom musi ona wystarczyć? Jesteś singlem, żyjesz w związku, masz dzieci, psa, a może dzielisz dom z całą rodziną? Jak często robisz duże pranie? Najważniejsze to jasno określić swoje potrzeby.

Musisz także zastanowić się, czy lubisz robić domowe porządki – jeśli preferujesz codzienne pranie, wystarczy Ci sprzęt o mniejszej pojemności niż pralka 9 kg. Większość osób woli jednak prać rzadziej, ale większą ilość rzeczy. Mniej problemów przysparza nam decyzja odnośnie do koloru – biała pralka automatyczna to najczęstszy wybór, ale na rynku są też modele m.in. grafitowe oraz czarne.


Pralka dla singla lub pary

Ładowność pralki odpowiedniej dla jednej osoby wynosi około 5 kg. Dzięki temu nie musisz robić prania codziennie. Jeśli zdecydujesz się na większą pralkę – np. Samsung Quick Drive  WW90M644OPW czy też Bosch VarioPerfect WAW24440PL o pojemności 9 kg, będziesz zbierać ubrania bardzo długo. Możesz co prawda nie wykorzystać całej ładowności, ale za to zużyjesz więcej wody i energii, niż mógłbyś przy pralce 5 kg.


Ładowność pralki dla minimum 3 osób

Pralki o większej ładowności będą odpowiednie dla rodziny, choćby trzyosobowej. Wtedy idealna ładowność to 7 kg. Z kolei pralka 9 kg – np. Samsung Quick Drive WW90M741NOA czy LG FH4U2VDN1 – sprawdzi się przy większej liczbie osób oraz ewentualnym zwierzaku, np. psie. Wtedy można też rozważyć nawet jeszcze większą pojemność.

Zwróć też uwagę, co pierzesz – nie wszystkie rzeczy można prać razem, wiele zależy od rodzaju tkanin. Może okazać się także, że każdy woli samodzielnie prać swoje rzeczy.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...