Pralka do małych pomieszczeń Ranking lipiec 2022

W małych pomieszczeniach sprawdzają się wąskie pralki automatyczne typu slim, czyli mające pojemność do 6 kilogramów, głębokość do 44 centymetrów, silnik Direct Drive oraz bęben wirujący z prędkością 1200 obrotów na minutę.

wąskie pralki automatyczne

Są one idealne do mikrołazienek w kawalerkach lub małych łazienek w niedużych mieszkaniach, dzięki nim można cieszyć się praniem w dobrej jakości.

Ceny wąskich pralek zaczynają się już od 900 złotych. Są to pralki automatyczne, mające najczęściej wiele funkcji i programów, polecane są też pralki ekologiczne z silnikiem Eco Drive. Dobrze jest, gdy pralka posiada odpowiedni wskaźnik mierzący zużycie prądu.


Jaka pralka – ładowana z przodu czy od góry?

Pralki są różnorodne – niektóre są ładowane od frontu, inne od góry. Konsument samodzielnie decyduje, która będzie dla niego najlepsza. Przeważnie małe, wąskie i kompaktowe pralki są ładowane od góry, co oszczędza nieco miejsca. Takiej pralki nie można chować pod blatem i wieszać nisko nad nią żadnych półek, są one wygodne i optymalnie mieszczą się w niewielkich łazienkach.

Jednak pralka ładowana od góry jest mało stabilna, lubi się przesuwać po podłodze podczas prania. Wysokość małej pralki nie powinna przekraczać 85 centymetrów. Dobrze, gdy pralka posiada program typu połowa wsadu, ponieważ wówczas nie trzeba zapełniać pralki maksymalnie, program do prania delikatnych tkanin również będzie przydatny, podobnie jak program do prania wełny, czy do prania tkanin delikatnie zabrudzonych.

Niektóre pralki posiadają sygnał dźwiękowy sygnalizujący zakończenie prania. Na rynku dostępne są tak zwane pralki inteligentne, mające przycisk odpowiadający rodzajowi prania, np. bawełna, po jego wciśnięciu pralka decyduje jaki będzie najlepszy program prania, temperatura, czas trwania cyklu, ilość obrotów wirówki. Istnieje również możliwość ingerowania w dany program.

Zalety i wady pralek ładowanych od góry

pralka ładowana od góry
pralka ładowana od góry
Zalety:

  wąski sprzęt pozwala z łatwością zmieścić się we wnękę łazienkową; obecnie zdecydowana większość tego typu pralek jest oferowana z szerokością 40 cm
  zdecydowanie trudniej jest zalać łazienkę
  ładowanie z góry sprawia, że wrzucając rzeczy nie musimy się schylać, co przy częstym praniu bywa mocno uciążliwe
  wygodne umieszczenie dozownika z detergentami
  mniejsze ryzyko niezamierzonej zmiany programu (programator znajduje się przy górnej pokrywie, a nie na przedniej ścianie)

Wady:

  brak kontroli nad procesem prania (nie posiadają szyby)
  miejsce na tego typu pralkę powinno być odpowiednio głębokie, ale takie usytuowanie pralki zbytnio nie przeszkadzało
  pokrywa otwierana z góry sprawia, że nie należy nad pralką wieszać szafek czy też półek
  pomieści mniej prania
  zdecydowanie trudniej jest wkomponować tego typu pralkę pod zabudowę, warianty są mocno ograniczone
  otwieranie z góry sprawia, że nie umieścimy tam żadnych dodatkowych rzeczy
  wnęka między ścianą a bębnem jest na tyle duża, że mogą tak dostać się niepożądane rzeczy

Zalety i wady pralek ładowanych od frontu

pralka ładowana od przodu
pralka ładowana od przodu
Zalety:

  dzięki przeszkleniu możemy kontrolować proces prania
  większa różnorodność rozmiarów i wagi możliwego załadunku
  nie są tak głębokie, przez co łatwiej znaleźć dla nich miejsce
  bez problemu komponują się chociażby z kuchenną zabudową, gdy nie mamy miejsca w łazience
  bardzo duży wybór modeli ze względu na popularność pralek ładowanych od przodu

Wady:

  większe ryzyko zalania z powodu chociażby uszkodzenia uszczelki
  ładując pranie musimy niestety mocno się schylić, co przy sporej ilości prania bywa uciążliwe; dotyczy to również wyjmowania prania

Wąskie pralki ładowane od góry do małych pomieszczeń RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych małych pralek ładowanych od góry. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Wybór najlepszej małej pralki

Zanim kupimy małą i wąską pralkę….
Przed zakupem małej pralki należy sprawdzić jej wymiary (mierząc domowe pomieszczenie i dopasowując wielkość potencjalnej pralki do niego), dbając o to, aby z obu jej stron było co najmniej 10 centymetrów odległości od ściany. Pojemność jest ważna – singlowi wystarczy 5 kilogramów wsadu, niewielka rodzina – rodzice z dzieckiem, zadowoli się wsadem 7 kilogramów, jednak duża rodzina może potrzebować 10-12 kilogramów wsadu. Jeśli duża rodzina kupi pralkę z małym wsadem, wówczas będzie musiała prać pranie w dwóch cyklach, co nie jest dobrym rozwiązaniem, bo prowadzi do większego zużycia wody oraz energii elektrycznej.

pralki automatyczne o szerokości 40 cmWielkość urządzenia i jego cena są z reguły decydującymi argumentami przemawiającymi za zakupem niewielkiej pralki. Należy rozważyć, czy lepsza jest niska cena pralki i wysoki koszt jej użytkowania, czy wyższa cena pralki i niższy koszt jej eksploatacji.

Mała pralka automatyczna jest dobrym rozwiązaniem do niewielkiego mieszkania. Na rynku dostępne są również małe pralki wirnikowe, jednak nie piorą one tak dobrze, jak bardziej nowoczesne urządzenia i zużywają znacznie więcej wody, co wpływa na zużycie domowego budżetu. Czasem trzeba pranie płukać dwukrotnie, aby nie było na nim plam oraz zacieków. Lepszym rozwiązaniem jest dołożyć 500-600 złotych do zakupu pralki automatycznej i cieszyć się urządzeniem dobrej jakości.

Obecnie nawet kompaktowe pralki potrafią cechować się stosunkowo wysoką kulturą pracy, a także niskim zużyciem prądu w czasie długotrwałej eksploatacji. Należy brać pod uwagę oczywiście zarówno starsze, jak i nowsze oznaczenie klasy energetycznej – w przypadku starszej numeracji najwyższą jest A+++, natomiast według najnowszych dyrektyw za najbardziej oszczędną uznaje się pralkę o klasie A. Jeżeli natomiast zależy nam na cichej pralce slim lub ultraslim, wówczas trzeba uwzględnić emitowany hałas podczas prania i wirowania – sprzęt o wysokiej kulturze pracy potrafi pracować przy praniu poniżej 55 dB, natomiast przy wirowaniu znacznie poniżej 75 dB. Znacznie ciszej działają pralki posiadające silnik inwerterowy.

Prędkość i klasa wirowania pomagają ocenić, w jakim stopniu nasze pranie będzie suche po wyjęciu z pralki. W przypadku wąskiego sprzętu slim/ultraslim mamy do czynienia najczęściej z obrotami nieprzekraczającymi 1200 obrotów na minutę. Wysoka klasa wirowania pozwoli nam natomiast przy nawet stosunkowo mniejszej prędkości wirowania dostatecznie wysuszyć odzież.

Rekomendujemy zakup małych pralek jako najlepszy sposób na domową ciasnotę.


Pralki automatyczne o szerokości 40 cm ◊ Ranking lipiec 2022 ◊

Zestawienie najchętniej kupowanych wąskich pralek automatycznych. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Podsumowanie, czyli jaka mała pralka?

Kompaktowych rozmiarów pralki slim oraz ultraslim świetnie sprawdzą zarówno w małych mieszkaniach, jak i wszędzie tam, gdzie do instalacji tego typu sprzętu mamy niewiele miejsca lub tylko dostępną wnękę. Pamiętajmy również, że urządzenie takich rozmiarów posiada niewielką głębokość, co determinuje niewielkie możliwości jednorazowego wsadu prania.

Ceny bardzo wąskich pralek oscylują z reguły wokół 1200-1300 zł. Najtańszy sprzęt możemy nabyć już za kwotę poniżej 900 zł, natomiast najdroższe modele wymagają wyłożenia ponad 2000 zł.

Jak szukali użytkownicy?

 • Pralki wąskie ładowane od przodu ranking
 • Wąska pralka ładowana od przodu
 • mała pralka automatyczna
 • pralka do malych pomieszczen
 • pralka automatyczna wąska
 • najwęższa pralka
 • małe pralki automatyczne ładowane od przodu
 • małe pralki automatyczne
 • małe pralki
 • jaka pralka

Jaki sprzęt wybrać?

4 opinii o “Pralka do małych pomieszczeńRankingi i poradniki AGD na Eurobb.net 2022

 • Właśnie dlatego w Stanach Zjednoczonych tak popularne są pralnie. Dużo małych mieszkań więc po co zastawiać miejsce niepotrzebnymi urządzeniami? Wychodzisz z domu, wpadasz do pralni, którą masz za rogiem i pierzesz w międzyczasie pijąc kawę i czytając prasę. Prosto i szybko. Dla mnie to idealne rozwiązanie, po co mi pralka automatyczna w domu skoro za kilka złotych mogę zrobić duże pranie i jeszcze miło spędzić czas 🙂

  Reply
 • Nie koniecznie jak ktoś potrzebuje pralkę do małych pomieszczeń to musi kupować ładowaną od góry. Ja mam pralkę Amici za 800 złotych i ma tylko 50 centymetrów szerokości. Myślę, że tyle miejsca to każdy znajdzie u siebie w domu czy w mieszkaniu.

  Reply
 • W swoim mieszkaniu nie mogłem sobie pozwolić na coś większego, dlatego wybrałem małą pralkę automatyczną, a wszystko za sprawą tego zestawienia – dziękuję bardzo! Jestem mega zadowolony, bo miałem niemały kłopot z dopasowaniem pralki do małej łazienki.

  Reply
 • Chcąc zaoszczędzić miejsce, jedynym sensownym dla mnie rozwiązaniem jest kupno pralki ładowanej od góry. Nie musimy wtedy martwić się przednimi drzwiczkami i miejscem gdzie postawimy pralkę, a bywa to czasami problematyczne. Wiem z autopsji bo w starym mieszkaniu też miałem problem z miejscem.

  Reply

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...