Jaki radiobudzik wybrać? Co brać pod uwagę?

Nikt z nas nie przepada za wczesnym wstawaniem, które poprzedzone było głośnym dźwiękiem budzika. Z tego względu warto zainwestować w radiobudzik, który nie tylko obudzi, ale wprawi w dobry nastrój z samego rana.

radiobudzik cyfrowy z projektorem Philips AJ3123
radiobudzik cyfrowy z projektorem Philips AJ3123


Czym jest radiobudzik?

Radiobudzik jest to urządzenie, którego podstawową funkcją, oprócz odbierania radia jest budzenie dźwiękiem. Może budzić użytkownika zaprogramowaną melodią lub radiem, włączającymi się o wskazanej godzinie. Może też posiadać dwa alarmy, które budzą dwie osoby o dwóch różnych godzinach.

Wszystkie radiobudziki mają wbudowany zegar z dużym wyświetlaczem, na którym można sprawdzić aktualny czas (może to być wyświetlacz LED lub LCD). Pojedyncze modele radiobudzików posiadają odtwarzacz CD, co oznacza, że użytkownika może budzić ulubiona piosenka lub ulubiony utwór z płyty CD.


Jak wybrać odpowiedni radiobudzik?

Radiobudziki mają niewielkie rozmiary, mogą, zatem stać na szafce nocnej. Posiadają zasilanie sieciowe lub bateryjne. Można wyróżnić radiobudzik analogowy i radiobudzik cyfrowy. Wybierając swój pierwszy radiobudzik warto zwrócić uwagę na to, aby posiadał funkcję podtrzymania pamięci w przypadku braku zasilania. Dzięki temu na wyświetlaczu zachowa się godzina wraz z funkcją budzenia.

Warto też zaznaczyć, że radiobudziki są z reguły monofoniczne, ale dostępne są też bardziej zaawansowane modele. Chcąc wybrać odpowiedni budzik powinniśmy zastanowić się nad tymi wszystkimi funkcjami. Dzięki temu dokonamy trafnego zakupu.

Wśród najpopularniejszych producentów radiobudzików znaleźć można takie marki, jak: Hyundai, Sencor, Philips, Sony oraz Sangean. Warto rozważyć zakup radiobudzika któregoś z tych producentów.


Jakość analogowa kontra jakość cyfrowa

W przypadku radiobudzika analogowego:

  • stacje radiowe ustawia się ręcznie, używając pokrętła,
  • jeśli chce się zmienić odbieraną stację, trzeba każdorazowo dostroić sprzęt do częstotliwości radiostacji,
  • nie posiada on dodatkowych funkcji, dlatego plusem przy kupnie takiego urządzenia jest jego niska cena.

    W przypadku cyfrowego radiobudzika:

  • strojenie stacji odbywa się automatycznie, a każda stacja precyzyjnie odnajdywana,
  • po pierwszym strojeniu stacji nie trzeba ich stroić ponownie – można je szybko zmieniać, można zaprogramować od 4 do 20 radiostacji,
  • często wbudowane są przyciski bezpośredniego wyboru stacji radiowych, dzięki którym wybierając przypisaną radiostację do konkretnego numeru włącza się ją automatycznie,
  • może być zaprogramowana funkcja RDS, która informuje o wykonawcy, tytule utworu itp.

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...