Jaki radiobudzik wybrać? Co brać pod uwagę? Ranking marzec 2021

Nikt z nas nie przepada za wczesnym wstawaniem, które poprzedzone było głośnym dźwiękiem budzika. Z tego względu warto zainwestować w radiobudzik, który nie tylko obudzi, ale wprawi w dobry nastrój z samego rana.

radiobudzik cyfrowy z projektorem Philips AJ3123
radiobudzik cyfrowy z projektorem Philips AJ3123

Czym jest radiobudzik?

Radiobudzik jest to urządzenie, którego podstawową funkcją, oprócz odbierania radia jest budzenie dźwiękiem. Może budzić użytkownika zaprogramowaną melodią lub radiem, włączającymi się o wskazanej godzinie. Może też posiadać dwa alarmy, które budzą dwie osoby o dwóch różnych godzinach.

Wszystkie radiobudziki mają wbudowany zegar z dużym wyświetlaczem, na którym można sprawdzić aktualny czas (może to być wyświetlacz LED lub LCD). Pojedyncze modele radiobudzików posiadają odtwarzacz CD, co oznacza, że użytkownika może budzić ulubiona piosenka lub ulubiony utwór z płyty CD.


Jak wybrać odpowiedni radiobudzik?

Radiobudziki mają niewielkie rozmiary, mogą, zatem stać na szafce nocnej. Posiadają zasilanie sieciowe lub bateryjne. Można wyróżnić radiobudzik analogowy i radiobudzik cyfrowy. Wybierając swój pierwszy radiobudzik warto zwrócić uwagę na to, aby posiadał funkcję podtrzymania pamięci w przypadku braku zasilania. Dzięki temu na wyświetlaczu zachowa się godzina wraz z funkcją budzenia.

Warto też zaznaczyć, że radiobudziki są z reguły monofoniczne, ale dostępne są też bardziej zaawansowane modele. Chcąc wybrać odpowiedni budzik powinniśmy zastanowić się nad tymi wszystkimi funkcjami. Dzięki temu dokonamy trafnego zakupu.

Wśród najpopularniejszych producentów radiobudzików znaleźć można takie marki, jak: Hyundai, Sencor, Philips, Sony oraz Sangean. Warto rozważyć zakup radiobudzika któregoś z tych producentów.


Radiobudziki cyfrowe RANKING

Zestawienie TOP 6 najchętniej kupowanych radiobudzików cyfrowych w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking jest odświeżany na bieżąco. To produkty posiadające wbudowany tuner FM i umożliwiające m.in. zapisywanie ulubionych stacji.


Jakość analogowa kontra jakość cyfrowa

W przypadku radiobudzika analogowego

  • stacje radiowe ustawia się ręcznie, używając pokrętła,
  • jeśli chce się zmienić odbieraną stację, trzeba każdorazowo dostroić sprzęt do częstotliwości radiostacji,
  • nie posiada on dodatkowych funkcji, dlatego plusem przy kupnie takiego urządzenia jest jego niska cena.

    W przypadku cyfrowego radiobudzika

  • strojenie stacji odbywa się automatycznie, a każda stacja precyzyjnie odnajdywana,
  • po pierwszym strojeniu stacji nie trzeba ich stroić ponownie – można je szybko zmieniać, można zaprogramować od 4 do 20 radiostacji,
  • często wbudowane są przyciski bezpośredniego wyboru stacji radiowych, dzięki którym wybierając przypisaną radiostację do konkretnego numeru włącza się ją automatycznie,
  • może być zaprogramowana funkcja RDS, która informuje o wykonawcy, tytule utworu itp.

Ile prądu pobiera radiobudzik i ile kosztuje?

Energooszczędny radiobudzik

Od 2013 roku zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, która dotyczy ekoprojektowania, wszystkie produkty wykorzystujące energię, którą są importowane do Europy, muszą być zgodne z normami zużycia energii. Zgodnie z tym dokumentem radiobudzik to urządzenie, które zostało tak zaprojektowane, aby nie pobierać zbyt dużej ilości energii. Osiąga całkowity pobór mocy w trybie gotowości poniżej 1 W, co przekłada się na niewielkie zużycie energii, mające duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Produkt jest energooszczędny i zarazem ekologiczny.

Radiobudzik w większości przypadków ma wbudowany zasilacz, chociaż niektóre modele posiadają zasilacz zewnętrzny, który podłącza się do gniazdka. Zużycie prądu jest porównywalne z tym, które zużywają urządzenia będące w stanie gotowości. Poza tym dodatkową zaletą radiobudzika jest to, że posiada wbudowaną dodatkową baterię, która zabezpiecza to urządzenie przed przerwami w dopływie energii.

Ceny radiobudzików

Ceny radiobudzików są zróżnicowane – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Najwięcej modeli jest jednak w przedziale cenowym od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych. Ta rozpiętość cenowa sprawia, że jest on dostępny dla każdej kieszeni. Można wybrać sobie taki model, który odpowiada nam najbardziej. W ofercie producentów są radiobudziki dla różnych kategorii wiekowych, także dla dzieci.


Radiobudziki – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 6 chętnie kupowanych radiobudzików na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto aktualizujemy go na bieżąco. Za kilkadziesiąt zł otrzymamy małe radio z budzikiem, posiadające kilka przydatnych i podstawowych funkcji, jak np. budzenie za pomocą dzwonka lub radia.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...