Jaka suszarka na pranie? Na którą najlepiej się zdecydować? Ranking marzec 2021

Prędzej czy później każdy będzie robił pranie, które trzeba gdzieś rozwiesić. Z tego względu suszarka do prania jest niezbędnym elementem wyposażenia naszego domu czy mieszkania. Producenci oferują różne modele tych produktów.

rozstawiana elektryczna suszarka na pranie
rozstawiana elektryczna suszarka na pranie

Sposoby suszenia prania w mieszkaniu

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów suszenia prania w mieszkaniu.

 • Suszarka nawannowa to popularny sprawdzony sposób – pranie rozwieszone na linkach nad wanną.
 • W mieszkaniu można też skorzystać z mobilnej suszarki, którą można rozstawić w różnych miejscach. Może to być łazienka, a może być i pokój. Jeżeli metraż mieszkania jest mały, taka mobilna suszarka zajmuje dużo miejsca i niekorzystnie wpływa na estetykę mieszkania.
 • Na rynku dostępne są wysokie suszarki typu “wieża”, które zajmują mniej miejsca i które można postawić np. w kabinie prysznicowej.
 • Kolejne miejsce, gdzie można rozwiesić pranie, to suszarka na grzejniku. Ciepłe miejsce korzystnie wpływa na proces suszenia. O ile grzejnik to właściwe miejsce na suszenie, o tyle odradza się suszenia bielizny czy innych tkanin na piecyku gazowym. Może to utrudnić wentylację i spowodować zaczadzenie.
 • W porze wiosennej, letniej, a nawet jesiennej pranie może być rozwieszone na balkonie, na którym instalujemy specjalne linki do suszenia. Ten sposób dobrze sprawdza się w mieszkaniach z balkonem – im większy, tym więcej tkanin można rozwiesić. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i na balkonie postawić suszarkę mobilną.
 • Dla osób ceniących sobie szybkość oraz wygodę rozwiązaniem mogą być suszarki bębnowe. W ich przypadku konieczne będzie posiadanie dużej pralni ze względu na gabaryty sprzętu.

Wybór sposobu suszenia prania zależy od naszych preferencji i możliwości (szczególnie metrażu) mieszkania.


Typy suszarek do prania

 • Suszarka rozwieszana to klasyczne rozwiązanie dla ludzi, którzy mają odpowiednio duży dom. Ze względu na swoje rozmiary w małych pomieszczeniach będzie tylko przeszkadzała. Jej zaletą jest to, że pranie rozwieszamy w wygodnej pozycji stojącej. Dodatkowo za jednym razem możemy powiesić sporą ilość ubrań.
 • Suszarka sufitowa to opcja dla tych, którzy nie mają wiele miejsca. Umieszczona zazwyczaj nad wanną, pozwala ubraniom wyschnąć w miejscu, w którym nie przeszkadzają. Wadą jest konieczność używania sznurków, które często się plączą.
 • Elektryczna suszarka na pranie wymaga najmniej wysiłku. Wystarczy wrzucić pranie do urządzenia i zostawić na jakiś czas. Minusem są duże gabaryty sprzętu oraz hałas, który wydaje podczas pracy.

Suszarka na pranie – RANKING wg ceny

Zestawienie TOP 8 chętnie kupowanych suszarek na pranie na podstawie ceny. Ranking jest posortowany od produktu najtańszego, ponadto staramy się go aktualizować na bieżąco. Wśród najtańszych produktów dominują rozkładane suszarki do ubrań wiszące lub stojące, wystarczające do suszenia bielizny czy też skarpet.


Sufitowa suszarka na pranie – wybór czy konieczność?

Problemów z suszeniem bielizny nie mają tylko szczęśliwi posiadacze dużych, wolnostojących domów z ogrodem. Mieszkańcy małych mieszkań borykają się z dylematem – gdzie rozwieszać pranie?

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest podwieszana pod sufitem w łazience suszarka do bielizny.

Zalety podsufitowego suszenia

 • nie zajmuje miejsca,
 • nie trzeba jej rozkładać i składać,
 • bielizna szybko schnie (ciepłe powietrze unosi się do góry), pod warunkiem, że pomieszczenie jest ogrzewane i dobrze wentylowane.

Wady suszarek podsufitowych

 • w wysokim pomieszczeniu problemem bywa dosięgnięcie do prętów, na których rozwiesza się bieliznę,
 • wymagają trwałego montażu,
 • sznurki do regulowania wysokości prętów często się plączą i przecierają,
 • pręty, na których nierównomiernie rozwieszono bieliznę się wyginają lub przechylają.

Mimo wad, w małych mieszkaniach zastosowanie suszarki podsufitowej jest często jedynym rozwiązaniem.


Kondensacyjna suszarka na pranie

kondensacyjna suszarka na pranie Hotpoint TCFS83BGP
kondensacyjna suszarka na pranie Hotpoint TCFS83BGP
Ta wersja suszarki elektrycznej nazywana jest również bębnową, gdyż swoim wyglądem do złudzenia przypomina standardową pralkę automatyczną. Ze względu na dużą pojemność samego bębna możemy w szybki sposób wysuszyć sporą ilość prania.

Suszarki kondensacyjne występują z pompą ciepła lub bez niej. Zadaniem pompy ciepła jest eliminowanie wilgoci z wypranej odzieży poprzez ogrzanie zimnego powietrza poprzez gorące w następnych cyklach procesu.

Wolnostojąca suszarka na pranie zajmuje niestety sporo miejsca, przez co rekomenduje się jej zakup raczej w przypadku posiadania pralni o sporej powierzchni. Alternatywą może się okazać w tym przypadku zakup urządzenia 2w1, czyli pralko-suszarki.

Niezależnie od wybranego wariantu musimy liczyć się z tym, że suszarki kondensacyjne są drogim rozwiązaniem – cena dobrych kilku tysięcy zł nie powinna nikogo dziwić. Przy wyborze konkretnego modelu zwracajmy uwagę na zakres temperatur suszenia, gdyż delikatne tkaniny wymagają zastosowania nieco niższej wartości podczas suszenia, a także na ilość dostępnych funkcji.


Suszarki na pranie RANKING

Zestawienie TOP 8 najchętniej kupowanych suszarek do ubrań w oparciu o porównywarki cenowe. Ranking staramy się aktualizować na bieżąco. W zestawieniach dominują suszarki, które możemy rozłożyć w pokoju czy też na balkonie.


Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...