Rodzaje pianek akustycznych. Które z nich wybrać? Ranking październik 2022

Pianka akustyczna wykonana z poliuretanu służy do wyciszania przestrzeni i rozpraszania hałasu. Na rynku znajdziesz różne warianty tego materiału, więc warto wiedzieć, czym poszczególne wersje się różnią. Jeśli planujesz zakup i chcesz zapoznać się z przydatnymi informacjami, zapraszamy do lektury.


Samoprzylepne i tradycyjne pianki akustyczne

Samoprzylepna wersja pianki akustycznej cieszy się popularnością, ponieważ montuje się ją w prosty sposób. Atutem jest też to, że piankę możesz wygodnie dociąć i perfekcyjnie dopasować do wymiarów danego obszaru. Nie oznacza to jednak, że nie czekają Cię żadne wyzwania. Raz nałożonej na powierzchnię pianki nie da się bowiem bezpiecznie oderwać, więc niezwykle istotne jest dokładny montaż i zaplanowanie ułożenia wszystkich egzemplarzy.

Tradycyjne pianki akustyczne nie są wykończone warstwą samoprzylepną. Takie warianty montuje się do powierzchni z wykorzystaniem specjalnego kleju montażowego. Istotne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, która powinna być niepyląca i nietłusta, ponieważ decyduje to o trwałości połączenia pianki z podłożem. Te wymogi są uniwersalne i dotyczą każdego rodzaju pianki wyciszającej.


Piramidowe pianki akustyczne – skuteczne i stylowe

Konstrukcja pianki tego rodzaju wykończona jest ostrosłupami, stąd też nazwa tego wariantu. Pianka prezentuje się efektownie i stylowo, ale najważniejsza jest jej bardzo wysoka skuteczność. Znaczenie ma kąt ułożenia stożków i grubość panelu. Odpowiednio zaprojektowana pianka piramidka wykazuje świetne właściwości pochłaniające oraz rozpraszające – i to przy różnych zakresach częstotliwości. W atrakcyjnej wersji zamówisz ją na stronie https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/pianki-akustyczne/.


Pianka akustyczna – spray

Rozwój technologiczny pozwala na opracowywanie coraz ciekawszych formuł, które doskonale wpisują się w konkretne potrzeby. Tak jest w przypadku pianki akustycznej w sprayu. Świetnie nadaje się ona do niestandardowych zastosowań, a więc wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest skuteczne zamontowanie normalnej pianki, np. w szparach czy wydrążenia. Produkt taki łatwo zaaplikować w konkretny obszar. Pianka oczywiście jest dźwiękoszczelna, a ponadto nie zmienia swoich wymiarów i samoistnie zastyga, więc jest łatwa w użytku.


Pianki akustyczne z dodatkową warstwą aluminium

To rozwiązanie, którego funkcjonalność docenia przede wszystkim branża przemysłowa. Pianka akustyczna spełnia swoje podstawowe zadania, a więc wycisza i redukuje dźwięki. Ponadto amortyzuje wibracje i drgania. Stosuje się ją na przykład do neutralizowania hałasu emitowanego przez silniki. Istotnym atutem pianki akustycznej pokrytej warstwą aluminium jest jej duża odporność na oddziaływanie wysokich temperatur, przez co świetnie sprawdza się tam, gdzie zwykła pianka poliuretanowa nie dałaby sobie rady.


Zastosowanie – jak wybrać odpowiednią piankę akustyczną?

Na pytanie postawione w podtytule nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wymienione w tekście pianki akustyczne występują w różnych wersjach wymiarowych. Dlatego przed zakupem należy dokładnie określić potrzeby i funkcje, jakie pianka będzie miała spełniać.

Pianki piramidki świetnie nadają się do wygłuszania pokojów odsłuchowych, nagraniowych czy sal kinowych. Z kolei samoprzylepna pianka akustyczna sprawdza się do wyciszania lokali biurowych, budynków mieszkalnych czy przestrzeni przemysłowych i produkcyjnych. Jeśli chcesz podjąć dobrą decyzję, przed zakupem skonsultuj swoje plany z doświadczonym pracownikiem sklepu. Pamiętaj też, że w razie konieczności warto sięgnąć też po panele akustyczne, ale to już temat na odrębny artykuł.

Jaki sprzęt wybrać?

Zostaw opinię

Twój adres email nie będzie publikowany ani zachowywany. Wymagane pola zaznaczone znakiem *

Oceń publikację i/lub ranking ᐅ 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen)
Loading...